مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

مسجد جامع عباسی (مسجد شاه)

ساختمان مسجد جامع عباسی، درضلع جنوبی میدان تاریخی اصفهان در سال 1020 هجری قمری به فرمان شاه عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شد. كتیبه سردر مسجد به خط ثلث ” علیرضا عباسی“ در سال 1025 نگاشته شده و حاكی از آن است كه شاه عباس این مسجد جامع را از مال خالص خود بنا كرده وثواب آن را به روح جد اعظم خود ” شاه طهماسب “‌ اهدا نموده است، در ذیل این كتیبه، كتیبه دیگری است كه از استاد علی اكبر اصفهانی ( مهندسی معمار مسجد ) تجلیل شده است.

مسجد شیخ لطف الله

این مسجد بی نظیر شاهكار دیگری از هنر معماری و كاشی كاری قرن یازدهم هجری قمری است كه به فرمان شاه عباس اول در مدت 18 سال ساخته شده است . ساخت سردر معرق آن در سال 1011 هـ . ق اتمام یافت و ساختمان تزئینات آن در سال 1028 هجری قمری به اتمام رسیده است. كتیبه سردر آن به خط ثلث علیرضا عباسی و به تاریخ سال 1012 هجری قمری است معمار و بنای مسجد ” استاد محمدرضا اصفهانی “ است كه نام او در داخل محراب زیبای مسجد در لوحه كوچكی ذكر شده است . باستان شناسان خارجی در مورد عظمت معماری این مسجد گفته اند : ” به سختی می توان این بنا را محصول دست بشر دانست. “ شیخ لطف الله از علمای بزرگ شیعه واز مردم ” میس “‌ از قراء ” جبل عامل “‌ در لبنان امروزی بود كه به دعوت شاه عباس اول در اصفهان اقامت گزید. این مسجد به منظور تجلیل از او احداث گردید.

مسجد و مناره برسیان

این مسجد در 42 كیلومتری شرق اصفهان واقع شده و یك اثر خالص سلجوقی است. مناره آن را در سال 491 و محراب آن را در سال 498 هجری قمری ساخته شده است. تزئینات آجری داخل مسجد شبیه به گنبد تاج الملك در مسجد جمعه اصفهان است و به احتمال قوی معمار هردو بنا یكی بوده است.

مسجد گار

این مسجد كه از دوره سلاجقه است در دهكده ” گار “ كه امروزه آن را ” جار “ تلفظ می كنند و در جنوب بستر زاینده رود واقع شده است قرار دارد. از این مسجد جز ویرانه هایی باقی نمانده است ولی مناره آن وضع خوبی دارد و به موجب كتیبه كوفی موجود در آن، در سال 515 هـ .ق به وسیله شخصی به نام ” سید الرْوسا ء ابوالقاسم“ بنا شده است.

مسجد سرخی

این مسجد كوچك كه نماز خانه آن در سالهای اخیر بازسازی شده است در سال 1014 هـ .ق توسط خلف نامی كه سفره چی شاه عباس اول بود بنا گردیده است. در گذشته این مسجد را مسجد سفره چی می نامیدند. ولی كلمه سفره چی در طول زمان به سرخی تبدیل شده است. سردر این مسجد حاوی كتیبه ای است به خط ثلث كه با كاشی معرق سفید به زمینه ای به رنگ آبی نوشته شده است.

مسجد لبنان

این مسجد در حاشیه غربی اصفهان و در محله لبنان از محلات قدیمی شهر اصفهان واقع شده است. از آثار تاریخی آن جز چند قطعه گچبری از قرن هشتم و چند قطعه كاشی كاری از دوره شاه سلیمان به خط ( امامی ) و لوح سنگی سردر، چیز دیگری باقی نمانده است. منبر قدیمی این مسجد از نمونه های جالب توجه عهد صفویه است. گنبد و مناره كاشی كاری شده این مسجد از الحاقات نیم قرن اخیر است.

مسجد ركن الملك

این مسجد به وسیله ( میر سلیمان خان شیرازی ) ملقب به ” ركن الملك “ در ابتدای تخت فولاد اصفهان بنا شده و یكی از بناهای مشهور دوره قاجاریه است. سردر، گنبد و داخل آن با تزئینات كاشی كاری آراسته شده و آرامگاه ”ركن الملك “ در یكی از اتاق های سرسرای ورودی صحن آن قرار دارد. كتیبه های این مسجد و مدرسه كوچك متصل به آن كه تاریخ سال های 1319 تا 1325 هجری قمری را دارد، دارای اشعار فارسی است كه در اطراف صحن مسجد با كاشی كاری زیبا بسته اند.

مسجد اریزان

مسجد اریزان كه سال ها به دست فراموشی سپرده شده بود، بسیار زیباتر از دوبنای مساجد كاخ و دشتی است و داخل آن با تزئینات گچ بری نیز آراسته شده است. طی سال های اخیر، تعمیراتی در این مسجد به عمل آمده است.

مسجد قطبیه

این مسجد، در دوره ”شاه طهماسب اول“‌ به وسیله ” قطب الدین علی باب الدشتی “‌ بنا شده است. سردر زیبای این مسجد را برای محافظت به باغ چهل ستون انتقال داده اند. در كتیبه آن، سال 950 هـ .ق ثبت شده است.

مسجد سین

این مسجد در 24 كیلومتری شمال اصفهان واقع شده و از آثار دوره سلاجقه است. به موجب یك كتیبه خط كوفی موجود، مسجد را ”ابوغالب یحیی“ در سال 529 هجری قمری بنا كرده است. مناره مسجد ”سین“ در سال 529 هـ. ق. بنا گردیده است. مناره مسجد ” سین “ در سال 526 هـ .ق به وسیله ” ابو اسماعیل محمد “ بنا شده است.

مسجد اشترجان ( اشترگان )

این مسجد در دهكده ” اشترگان “ لنجان كه امروزه اشترجان تلفظ می شود و تا شهر اصفهان 38 كیلومتر فاصله دارد واقع شده است. سردر مسجد آن 13 متر ارتفاع دارد و با كاشی های سبك اوایل قرن هشتم هجری قمری و تزئینات گچبری به شیوه همان دوره، آراسته شده است. مناره های این مسجد مانند منارجنبان متحرك است. تاریخ ساختمان سال 715 هـ .ق و بانی آن ” فخرالدین محمدبن محمد اشترجانی “ است.

مسجد جارچی

این مسجد در بازار بزرگ اصفهان واقع شده است و داخل آن تزئینات كاشی كاری معرق دارد . كتیبهْ سردر آن نام (شاه عباس اول ) و ( ملك سلطان جارچی باشی ) را كه بانی ساختمان مسجد بود دربردارد وسال 1019 هـ .ق در آن ذكر شده است. جارچی باشی كسی بود كه فرمان های شاهان صفوی را در میدان های شهر به اطلاع مردم می رساند.

مسجد ایلچی

این مسجد در محله ( احمدآباد ) اصفهان واقع شده است این بنا در دوره سلطنت شاه سلیمان صفوی بنا گردیده است و سردر و قسمت هایی از داخل آن كاشی كاری شده است.

امامزاده اسماعیل

در حاشیه شرقی خیابان هاتف كه قدیمیترین قسمت شهر اصفهان است، مجموعه جالب توجهی وجود دارد مشتمل بریك مسجد بسیار قدیمی به نام شعیا و مقبره امام زاده اسماعیل كه رواق و سردر صحن و گنبد زیبا و آجری بزرگ آن كه از نوع گنبدهای چهارسوی اصفهان است، جلب توجه می كند. این مجموعه نفیس نمونه ای از معماری و تزئینات عهد سلجوقی و صفوی است.

امامزاده جعفر

بقعه ” جعفریه “ كه از بناهای قرن هشتم، با تاریخ 725 هجری قمری است در حاشیه خیابان هاتف روبه روی امام زاده اسماعیل قرار گرفته است. این بنا همانند یك برج آجری است كه نمای خارجی گنبد و اطراف آن با كاشی كاری و كتیبه های زیبایی تزئین یافته است.

امامزاده ابراهیم

بنای امام زاده ابراهیم در24 كیلومتری شرق اصفهان در روستای زمان آباد برخوار واقع شده است. این امام زاده صحنی وسیع با اتاق هایی در اطراف دارد. این امام زاده به حضرت موسی بن جعفر (ع) منسوب است.

بقعه هارون ولایت

بقعه هارون ولایت در دوره شاه اسماعیل اول صفوی و درسال 918 هـ ق به دستور یكی از امرای مشهور او به نام ”دورمیش خان “ و با نظارت وزیر او ” میرزا شاه حسین اصفهانی “ بنا شده است. نام ” دورمیش خان “ سردار مشهور شاه اسماعیل و ” حسین “ كه اشاره ای به نام میرزا شاه حسین وزیر است. ” هارون ولایت “ از دوره صفویه به بعد همواره از زیارتگاه های مورد علاقه مردم اصفهان مخصوصاُ مردم روستاها بوده است. صاحب مدفن را از اولاد حضرت امام علی النقی (ع) ذكر كرده اند.

بقعه ستی فاطمه

یكی از اماكن مقدس اصفهان به نام ستی فاطمه، در مجاورت بقعه شاه زادگان قرار دارد. بقعه ستی فاطمه، مقبره و ضریح دارد ومعروف است كه شخص مدفون در این آرامگاه، فاطمه صغری بنت حضرت امام موسی بن جعفر (ع) است. ساختمان صحن و بقعه آن از دوره صفویه به یادگار مانده است.

بقعه شاه سید علی اكبر

این بقعه كه در 18 كیلومتری شمال شرقی شهرضا واقع شده، از آثار دوره صفویه است و كتیبه زیبای كاشی كاری شده ای دارد. ضریح آن در گوشه ای از بقعه، متصل به دیوار جنوبی آن، نصب شده و تزئینات آن منبت كاری ساده و با مشبك های برنجی است كه در سال 1251 هجری قمری ساخته شده است.

بقعه شاه رضا

زیارتگاه شاه رضا در مسیر اصفهان به شیراز، در 84 كیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است. تزئینات كاشی كاری گنبد آن ابتدا در زمان صفویه صورت گرفته است سپس در قرن سیزدهم هجری قمری تعمیر و تجدید بنا شده است و داخل آن نیز با تزئینات آینه كاری آراسته شده است. این امام زاده، زیارتگاه عمومی مردم ” شهرضا “ و دهات اطراف آن است.

كلیسای بیت اللحم

این كلیسا در میدان جلفا، به فاصله كمی از كلیسای مریم قرار دارد. ساختمان آن را یكی از ارامنه نیكوكار آن دوره به نام ” خواجه پطرس ولی جانیان “‌ احداث كرده است. تصویر او در دیوار كلیسا جای داده شده است.

كلیسای وانك

این كلیسا بزرگ ترین و زیباترین كلیسای جلفای اصفهان است كه از نظر تزئینات و نقاشی های فضای داخلی بسیار جالب توجه است. تاق كلیسای وانك كه در زبان ارمنی كلیسای اعظم معنی می دهد از نظر طلاكاری سقف و سطح داخلی گنبد و نقاشی های تاریخی یكی از زیباترین كلیساهای جلفای اصفهان است و درنوع خود بی نظیر است. این كلیسا به نامهای ” سن سو“ و ” دوآمناپركیج “‌ نیز معروف شده است. كتیبه تاریخی ناقوس، نامهای شاه سلطان حسین و خلیفه بزرگ و بانی ساختمان را در بردارد. این كتیبه به زبان و خط ارمنی است و درسال 1702 میلادی در آنجا نصب شده است.

 ادرس امامزادههای ستان اصفهان

 • امامزاده دوقلو شریف ابراهیم و اسماعیل                                     خیابان شریف واقفی
 • امامزاده علی ابن سهل                                                       طوقچی میدن قدس
 • امامزاده شاهزاده ابراهیم طوقچی                                             میدان طوقچی
 • امامزاده صاحب بن عباد                                                    خیابان طوقچی
 • امامزاده جوربران شمالی                                                ناحیه دو روستای جور
 • امامزاده با با قاسم                                                        چهار راه ابن سینا
 • امامزاده شهشهان                                                                    ابن سینا
 • امامزاده شوری ابن سینا                                                             ابن سینا
 • امامزاده محمد عبداله منارجنبان                                       آتشگاه محله کارلادان
 • امامزاده مقبره کلباسی                                             عبدالرزاق کوچه مسجد حکیم
 • امامزاده شاه مردان مختار خوراسگان                                          چریان کرارج
 • امامزاده شمس اله بران شمالی                                                روستای برسیان
 • امامزاده سید موسی جوزدان                                              خیابان آیت اله کاشانی
 • امامزاده شاه قاضی  خوراسگان                                             روستای خاتون آباد
 • امامزاده علی دستجردماربران                                        جرقویه روستای دستجرد
 • امامزاده قاسم راشنان                                                         روستای راشنان
 • امامزاده محسن حسن چهارمیان ابوالحسن                              زیار روستای چهارمیان
 • امامزاده شاه الحق                                                ناحیه دو اصفهان خوراسگان
 • امامزاده حسن کیجلی قهاب                                                  روستای قهاب
 • امامزاده شاه نوری                                                  جنب بیمارستان شهید چمران
 • امامزاده حصه                                                     اتوبان فرودگاه روستای حصه
 • امامزاده ابودردا                                                            خیابان میرزا طاهر
 • امامزاده علامه مجلسی                                                        خیابان هاتف بازار
 • امامزاده کرارجی                                                خیابان جی کوچه سنگتراشی
 • امامزاده ابوالعباس                                                ناحیه دو اصفهان خوراسگان
 • امامزاده ابراهیم مستهلک                                  خیابان ابوذر کوچه امامزاده ابراهیم
 • امامزاده عبدالمظفر                                                      روستای سیان جرقویه
 • امامزاده هارونیه (هارون)                                    میدان قیام خیابان هارون ولایت
 • امامزاده عبداله – افاران                                    جاده قدیم رهنان خیابان شهیدان
 • امامزاده ابراهیم سودان                                                          کهندژ
 • امامزاده محمد                                                                   خیابان وحید
 • امامزاده محسن                                                    خیابان وحید خیابان رودکی
 • امامزاده شاه کرم پایگاه هشتم شکاری                     جاده فرودگاه جنب انتظامات
 • امامزاده باقر                                             خیابان چهارباغ خواجو خیابان عافیت
 • امامزاده اسماعیل                                                                 خیابان هاتف
 • امامزاده اسحاق                                           خیابان پروین کوچه امام زاده اسحاق
 • امامزاده احمد                                                      خیابان نشاط دروازه حسن آباد
 • امامزاده شاه میر حمزه                                                         خیابان سروش
 • نذورات مسجد سید                                                          خیابان مسجد سید
 • امامزاده پیر محمد                                                              خیابان کهندژ
 • امامزاده دوطفلان                                                                  خیابان زینبیه
 • امامزاده درب امام                                             خیابان ابن سینا محله درب امام
 • امامزاده راس موسی الرضا                                  میدان طوقچی کوچه صاحب ابن عباد
 • امامزاده زینبیه                                                                 خیابان زینبیه
 • امامزاده شاه زید                                                         بزرگمهر خیابان زید
 • امامزاده ستی فاطمه                          خیابان آیت اله کاشانی کوچه امامزاده ستی
 • امامزاده حسن ابوابراهیم عطشاران جی                                   خیابان جی ابهر
 • امامزاده علی فرزند موسی ابن جعفر                                          اصفهان ناحیه یک
 • امامزاده سید ابراهیم فرزند سید محمد                                  اصفهان ناحیه یک
 • امامزاده ابوالقاسم زیار واقع دربرکان                                            روستای زیار
 • امامزاده احمد                                               جاده دولت آباد محله باطان زینبیه
 • امامزاده محمد باقر                                                               خوراسگان
 • امامزاده مسجد حسن عسکری اسفندداران                                               جرقویه
 • امامزاده بابا پیر محمد                                                                    دشتی
 • امامزاده ابوسعید                                                   جرقویه روستای محمد آباد
 • امامزاده ابراهیم دار البطیخ                                                  خیابان ولی عصر
 • امامزاده احمد                                            خیابان آتشگاه خیابان شهید نبوی منش
 • امامزاده جعفر                                                                      خیابان هاتف
 • امامزاده شاه مراد                                                     قهاب روستای جلادران
 • امامزاده آرامگاه واله                                                            خیابان فیض
 • امامزاده ابوالقاسم                             جاده کوهپایه نائین روستای جیلان آباد قهاب
 • امامزاده ابراهیم                                                             کوهپایه روستای کاج
 • امامزاده بابا سلطان                                                                 کاوه یونارت
 • امامزاده محمد بن عبداله                                                میرزا طاهر، ناحیه یک
 • امامزاده سلطان محمد                                                       فنارت، ناحیه دو
 • امامزاده علی                                                                   روستای کوهان
 • امامزاده یحیی                                                                       جلوان قهاب
 • امامزاده سید علی                                                               شریف واقفی
 • امامزاده سلطان ابراهیم                                             بران جنوبی روستای زیار
 • امامزاده مختار                                                                          جی
 • امامزاده ابراهیم                                                                          ردان
 • امامزاده سید محمد صمصام                                  خیابان سعادت آباد جنب نان ماشینی
 • امامزاده یوشع النبی                                                       جنب گلستان شهدا
 • امامزاده مقبره آبت اله شمس آبادی                 خیابان سعادت آباد داخل گلستان شهدا
 • امامزاده ابراهیم                                                      خیابان پروین محله هفتون
 • امامزاده مسجد نو بازار                                                    عبدالرزاق اصفهان
 • امامزاده مالواجرد                                                       روستای مالواجرد
 • امامزاده قوام الدین                                                    خوراسگان خیابان ابوذر
 • امامزاده سید علی قریه دشتی                                             روستای دشتی
 • امامزاده اسحاق  خوراسگان                                                  خیابان مسجد علی
 • امامزاده مسجد لنبان                                                      خیابان دکتر بهشتی
 • امامزاده شاهزاده ابراهیم محمد قهاب                                               اصفهان
 • امامزاده مقبره سید اصفهان                                                            اصفهان
 • امامزاده تکیه گرکیراق                                                              اصفهان
 • امامزاده مقبره محمود بن جابر انصاری                                                اصفهان
 • امامزاده تکیه گرک یراق                                                               اصفهان
 • امامزاده بابا علمدار                                                                      اصفهان
 • امامزاده ابواحسن دیداران                                                              اصفهان
 • امامزاده سلطان زینب                                                                   اصفهان
 • امامزاده ابراهیم چریان                                                                  اصفهان
 • امامزاده شاه میران                                                                      اصفهان
 • امامزاده شمس الدین                                                                   قائمیه
+ نوشته شده در  2010/10/18ساعت 22:25  توسط اطلس ایران وجهان  |