مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

پَنکه یکی از وسایلی است که در منازل و ساختمانها فراوان مورد استفاده‌است. پنکه دارای پره‌های اریب است که با چرخیدن خود باعث جابجایی و خنکی هوا می‌شود. پنکه‌ها معمولاً در دو نوع رومیزی و ایستاده ساخته می‌شوند.

 

پنکه رومیزی

در ایران تعداد کارخانه‌های تولید کننده پنکه رومیزی انگشت شمار است.

قسمت‌های مهم پنکه رومیزی

موتور، که معمولاً از نوع تک فاز خازن‌دار است.

 • پره‌های خنک کننده
 • نگه دارنده پره خنک کننده
 • شبکه سیمی یا محافظ خنک کننده و پایه
 • صفحه کلید
 • کلید ساعتی

طریقه جا زدن شبکه پروانه پنکه رومیزی شبکه را به بدنه با جایی که موتور درون آن قرار دارد می‌بندند بعد از بستن شبکه نیمه واشر مخصوص پشت پروانه خنک کننده را به محور موتور می‌بندند. بعد از واشر مخصوص پروانه خنک کننده را در جای خود گذاشته و پیچ روی پروانه خنک کننده را می‌بندند و نیمه دیگر شبکه را به نیمه ثابت شبکه بسته شده می‌بندند.

مدار الکتریکی پنکه رومیزی مدار الکتریکی یک پنکه رومیزی مجهز به تایمر است. لازم به توضیح است که موتور پنکه رومیزی دارای سه دور تند، متوسط، و کم است که توسط یک صفحه کلید با چهار دکمه امکان بهره برداری از دورهای مختلف آن فراهم می‌گردد. از این چهار دکمه برای قطع و سه دکمه برای دورهای مختلف است

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 15:38  توسط اطلس ایران وجهان  | 

چرخ خیاطی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
 
یک چرخ خیاطی قدیمی.

چرخ خیاطی (به فارسی تاجیکی: ماشین دوزندگی[۱]) وسیله‌ای است که برای دوختن اعم از پارچه، چرم، ... بکار می‌رود. چرخ خیاطی در دوره انقلاب صنعتی جهت کم کردن کار دستی و سرعت بخشیدن به امر تولید اختراع شد. با اختراع چرخ خیاطی از حدود سال ۱۸۷۰ تا به امروز، تغییرات بسیار زیادی در صنعت دوخت و تهیه لباس انجام شد.

سازوکار چرخ خیاطی


اجزای چرخ خیاطی

چرخ خیاطی از اجزای زیر تشکیل شده است.

ماسوره:قرقره کوچکی است که در بخش زیرین چرخ خیاطی قرار دارد.

ماکو: وسیله‌ای در ماشین بافندگی است که ماسوره بر روی آن قرار می‌گیرد؛ میله‌ای در چرخ خیاطی که قرقره بر روی آن قرار می‌گیرد.[۲]

پدال:در بیشتر چرخ خیاطی‌ها جهت چرخاندن چرخ خیاطی به کمک نیروی برقی که به دینام وارد میشود چرخ را به حرکت در میاورد.

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 15:34  توسط اطلس ایران وجهان  | 

کولر آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
 
کولر آبی

کولر آبی، کولری است که با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند.

کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند.

سرمایش تبخیری فرایندی است که در ان از پدیدهٔ تبخیر به عنوان یک جاذب گرمایی طبیعی استفاده می‌شود. در این فرایند گرمای محسوس هوا جدب شده و به عنوان گرمای نهان لازم برای تبخیر اب استفاده می‌شود.مقدار گرمای محسوس جدب شده به مقدار ابی که تبخیر می‌شود بستگی دارد.

سرمایش تبخیری یک فرایند بسیار قدیمی است که منشا ان به هزاران قبل، در تمدن‌های باستانی ایران و مصر بازمی گردد. خنک کننده‌های تبخیری نوین بر اساس نمونه‌های اولیه‌ای که در دههٔ ۱۹۰۰ امریکا ساخته شد تولید می‌شوند. سرمایش تبخیری می‌تواند بصورت مستقیم یا غیر مستقیم و خودبخودی یا مختلط، انجام شود.در سرمایش تبخیری مستقیم، مقدار اب موجود در هوای خنک شده افزایش می‌یابد.در سرمایش تبخیری غیرمستقیم، تبخیر در درون یک مبل حرارتی انجام می‌شود و مقدار رطوبت موجود در هوای خنک شده، تغییری نمی‌کند.از انجایی که بالا بودن نرخ تبخیر رطوبت نسبی را افزایش داده و ممکن است موجب عدم اسایش محیط شود روش سرمایش تبخیری مستقیم باید در مناطقی اجرا شود که رطوبت نسبی در انجا کم باشد.هرگاه فرایند تبخیر بطور طبیعی انجام شود تبخیر خودبخودی انجام می‌شود.در صورتی می‌توان یک فضا را با تبخیر خود بخودی خنک نمود که در ان سدحی از اب راکد یا در جریان مانند حوضچه یا فوارهٔ اب وجود داشته باشد. در مواردی که تبخیر توسد دستگاههای مکانیکی انجام شود تبخیر مختلط است.واضح است که در این نوع تبخیر انرژی مصرف می‌شود، ولی مقدار انرژی مصرفی در مقایسه با تهویهٔ مطبوع بسیار کمتر است.اساس روش سرمایش تبخیری، ترمودینامیک تبخیر اب یا به عبارت دیگر تغییر حالت اب از مایع به بخار است. [۱]

 

نام‌گذاری

به دلیل استفاده از این نوع کولر در ایران بیش‌تر از هر جای دیگری در جهان، گاه این نوع کولرها با عنوان کولر ایرانی شناخته می‌شوند.[۲]

پیشینه قدیمی‌ترین نمونهٔ کولر آبی در جهان، که همان بادگیر است در حدود هزاران سال پیش در ایران اختراع شد.[۳] کارکرد بادگیرها به این ترتیب می‌باشد که هوای جاری بیرون از خانه را به داخل خود می‌کشد و با تشت‌های آبی که درونش تعبیه شده، هوا را خنک و سبک کرده و به داخل خانه هدایت می‌کند.

مشخصات اجزا مکانیکی کولر آبی

نحوه کار کولر آبی

 • کانال خروجی کولر: این کانال بین دریچه هوا و برزنت قرار داشته و هرچقدر بتوان از برخورد نور آفتاب با این قسمت جلوگیری نمود، سرمای به وجود آمده، تلفات کمتری داشته و راندمان خنک کنندگی کولر آبی افزایش خواهد یافت. -کانال داخلی: این کانال داخل کولر قراردارد و پروانه در مقابل آن می‌باشد.
 • بدنه کولر -پارچه برزنتی:جهت جلوگیری از انتقال لرزش‌های کولر وه کانال خارجی الزاما باید از برزنت استفاده شود.بدهی است این پاچه باید کاملا سالم باشد.
 • ناودان‌ها: بر روی هر یک از درپوش‌های کولر مسیری جهت ورود و توزیع اب وجود دارد که به ناودانی معروف است. -آب پخش کن (سه راه آب)-پولی بزرگ و پولی کوچک: توسط دو پولی و تسمه راابط بین آنها نیروی مکانیکی به وجود آمده در الکتروموتور به محور فن منتقل می‌شود.ه م راستا بودن دو پولی بسیار فوق العاده با اهمیت است.
 • شناور (فلوتر): با استفاده از شناور میزان آب داخت مخزن کولر همواره ثابت است. اجزا الکتریکی کولر آبی -کابل رابط چهارسیم: جهت انتقال برق از کلید به کولر.
 • فیوز:جهت حفاظت الکتریکی کولر در برابر خطراتی چون اضافه بار.
 • جعبه ترمینال: جهت ایجاد اتصالات مطمئن و عایق از بدنه کولر. -کلید مخصوص کولر:جهت راه اندازی و کنترل موتور دو دور و واتر پمپ.
 • الکترو موتور دوسرعته: جهت به چرخش در آوردن فن در کولر آبی.که شامل قسمت‌های زیر می‌باشد:
  • خازن راه انداز/خازن اصلاح ضریب قدرت/کلید گریز از مرکز/سیم پیچ راه انداز/سیم پیچ دور کند/ سیم پیچ دور تند.
 • پمپ آب کولر: به کمک واتر پمپ، آب از مجزن به سه راه آب منتقل و از آنجا به ناودان‌ها هدایت می‌شود.

کارکرد

طرز کار کولر آبی:

آب توسط الکترو پمپ از تشتک به ناودانهای در بالای پوشالها هدایت می‌شود و سپس بر روی پوشالها می‌ریزد و آنها را خیس نگه می‌دارد. با کار الکترو فن هوا از روی پوشالهای مرطوب عبور کرده به طرف کانال و یا داخل سالن هدایت می‌شود عبور هوا از روی پوشالهای مرطوب موجب تبخیر آب پوشالها شده و آب برای تبخیر شدن گرمای هوا را جذب میکند و در نتیجه موجب خنک شدن هوا می‌شود هوای خنک با رطوبت حدود ۹۰ درصد وارد سالن می‌گردد این کولر در نقاطی که دارای آب و هوای خشک هستند با بازده خوب کار می‌کنند. در نقاط مرطوب و کنار دریا کارایی ندارند. ظرفیت کولر آبی کولرهای آبی را در اندازه‌های مختلف تا ظرفیت ۱۳۰۰ می‌سازند و آنها را بر اساس ظرفیت می‌شناسند عبارت کولر ۴۵۰۰ به معنی این است که ظرفیت هوادهی کولر ۴۵۰۰ فوت مکعب در دقیقه‌است.

چرخه سرمایش تراکمی

هر چرخه سرمایشی از چهار قسمت اصلی تشکیل می‌شود. تبخیرکن، متراکم‌ساز (کمپرسور)، مایع‌کن (کندانسور)، و شیر انبساط. ماده مبرد مورد استفاده در کولر گازی فریون ۲۲ است. ماده سردساز پیش از شیر انبساط به صورت مایع با فشار زیاد و در دمای محیط است. پس از عبور از شیر انبساط تبخیرکن فشاری و دمای آن کاهش یافته در فشار ودمای پایین شروع به تبخیر می‌نماید. عمل تبخیر در طول تبخیرکن ادامه یافته از مقدار مایع کم شده و به مقدار بخار افزوده می‌شود تا در خروج از تبخیرکن ماده سرمایشی کاملا تبخیر شده و به صورت بخار خواهد بود. گرمای لازم برای تبخیر ماده مبرد از محیط اطراف تبخیرگر گرفته می‌شود بنابراین در صورتیکه محیط اطراف هوا باشد هوا سرد می‌گردد.

بخار خروجی از تبخیرکن وارد متراکم‌ساز می‌شود در متراکم‌ساز ضمن عمل تراکم فشار و دمای آن افزایش می‌یاید و وارد متراکم‌ساز می‌شود. در متراکم‌ساز به واسطه عمل گرماگیری که با عبور هوا از روی آن انجام می‌گیرد. دمای سرساز به دمای محیط رسیده و آغاز به تقطیر می‌نماید. در خروج از متراکم‌ساز ماده سردساز به صورت مایع تحت فشار زیاد به پشت شیر انبساط می‌رسد و چرخه سرمایشی تکرار می‌شود.

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 15:33  توسط اطلس ایران وجهان  | 

ماشین رخت‌شویی با درب از جلو.

قرار دادن لباس داخل آب به تنهایی باعث تمیزی آن نمی‌شود بلکه آب باید با فشار به الیاف‌های پارچه برخورد کند اکثر ماشین‌های رخت‌شویی با چرخاندن لباس درون غلطک‌های فلزی پرآب این کار را انجام می‌دهند.جهت نفوذ عمیق تر آب درون پارچه و نیز زدودن چربی‌ها و لکه‌ها از مواد شوینده ویژه استفاده می‌شود.[۱]

بیش تر ماشین‌های رخت‌شویی خودکار هستند و این کنترل معمولاً الکترونیکی است شما با استفاده از دکمه اتوماتیک برنامه‌ای را به ماشین می‌دهید تا بر همان مبنا لباس‌ها را با استفاده از آب گرم یا آب خنک یا ولرم تمیز کند کارهای اصلی ماشین‌های رخت‌شویی عبارتند از ترکیب آب سرد و گرم تا سطح دلخواه تنظیم مدت زمان شستن آب‌کشی لباس‌ها و خارج کردن بیشتر آب لباس‌ها از طریق چرخاندن سریع انها برخی از ماشین‌های رخت‌شویی جامه‌های شسته شده را تا ۱۰۰٪ خشک می‌کنند.[۲]

نگهداری

برای محافظت از ماشین رخت‌شویی و عمر بیشتر آن باید ماهی یکی دو بار روی قسمت‌هایی که احتمال زنگ زدگی می‌رود کمی وازلین بمالید برای پاک کردن داخل ماشین رختشویی در ماشین حدود ۱ لیتر (به حسب نوع ماشین و حجم آن) سرکه ریخته و ماشین را روشن کنید تا تمام مراحل شستشو را انجام دهد. سرکه موجب تمیز شدن لوله‌ها و داخل رخت‌شویی می‌شود.

فناوری چرخش دوگانه

در برخی ماشین‌های رخت‌شویی پروانه‌های جداگانه‌ای نصب شده که باعث ایجاد جریان تند آب در جهات گوناگون می‌شوند و این تأثیر شستشو را دو برابر می‌کند. به این نوع کارکرد، فناوری چرخش دوگانه گفته می‌شود. در این فناوری چرخش پروانه‌های درونی و بیرونی با سرعت‌های متفاوت باعث ایجاد جریانی گرداب‌مانند می‌شود که این جزیان نیرومند تمیزی جامه‌ها را افزایش می‌دهد.[۳]

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 15:32  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دیدکلی

حفظ و نگهداری آن دسته از مواد غذایی که در برابر حرارت محیط خاصیت داده و فاسد می‌شوند، از دیرباز مورد توجه بشر بوده است. تا گذشته‌ای نه چندان دور انسان برای نگهداری این دسته از مواد غذایی از چشمه‌ها ، چاهها و یا غارهای زیرزمینی استفاده می‌گردد.

تاریخچه

ابتدایی‌ترین نوع یخچال را ژاکوب پراکنیز در سال 1834 میلادی اختراع کرد. از آن پس این اختراع همواره در حال تحول و دگرگونی بود، تا اینکه اولین یخچال برقی توسط دیوو آمریکایی در سال 1869 به بازار عرضه شد. در یخچال برقی تولید سرما بر اساس اصل تراکم و انبساط یک نوع گاز با درجه حرارت تبخیر پایین ، احتیاج به تخصص و تجهیزات خاص در زمینه ترمودینامیک و مکانیک سیالات دارد.

ساختمان یخچال

اجزای تشکیل دهنده یخچال را به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم می‌کنند.

اجزای مکانیکی یخچال

موتور الکتریکی

موتور الکتریکی مجموعه‌ای مکانیکی است که کمپرسور یخچال را تشکیل می‌دهند. موتور الکتریکی از نوع آسنکدون بوده و دارای دو قطب است. مجموعه اعضای موتور عبارتند از:


 • ترموستات
 • رتور
 • رله راه انداز (رله استارت)
 • جعبه تقسیم و سیم رابط
 • لامپ یخچال
 • شستی معکوس لامپ یخچال

چگونگی تشکیل سرما در یخچال

با اتصال کنتاکتها در ترموستات ، موتور شروع بکار نموده و پیستون کمپرسور را در داخل سیلندر به حرکت در می‌آورد و مرتبا گاز را از طریق لوله برگشت می‌مکد و با فشار وارد لوله رفت می‌نماید. فشار وارده بر گاز آن را وارد رادیاتور (کندانسور) می‌کند، که در پشت یخچال قرار دارد. در آنجا مقداری از حرارت گاز کاسته می‌گردد. برای انتقال بهتر گرمای گاز ، باید فاصله رادیاتور تا دیواره حدود 25 سانتیمتر باشد. سپس گاز سرد کننده با عبور از فیلتر (درایر) کاملا خشک شده و چون لوله خروجی فیلتر و پس از آن سطح مقطع لوله مویین بسیار کم است گاز تحت فشار زیادی قرار گرفته و به حالت مایع می‌شود.

در این حالت دمای آن نیز زیاد می‌شود. با عبور از لوله مویین گاز وارد لوله‌های
اواپراتور (جای یخ) می‌شود، و چون سطح مقطع جدید به مراتب بیشتر از سطح مقطع لوله مویین است شروع به فوران نموده و تولید سرما می‌کند. فشار کمپرسور ، گاز را از طریق اواپراتور عبور داده و از خروجی اواپراتور توسط لوله‌ای به لوله برگشت کمپرسور می‌رساند. این عمل مادامی که یخچال سرد شود ادامه می‌یابد تا آن که در اثر سرمای تولید شده ، مدار موتور الکتریکی توسط ترموستات قطع شود. دمای محفظه معمولا بین 1 الی 7 درجه سانتیگراد است، و در اواپراتور به حدود 15 درجه زیر صفر می‌رسد.

ذوب برفک در یخچال

با باز شدن در یخچال مقداری از هوای گرم محیط وارد یخچال شده و بر روی اواپراتور قطرات آب بوجود می‌آورد. این قطرات به مرور زمان توده‌های یخی و به عبارت دیگر برفک ایجاد می‌کنند که به وسیله آنها عمل سرما سازی در یخچال مختل می‌شود. از اینرو لازم است در فواصل زمانی معینی نسبت به ذوب برفکها اقدام شود. برای ذوب برفکها می‌توان یخچال را خاموش کرده و در آن را برای مدتی باز گذاشت. روش دیگر ، استفاده از یک المنت گرم‌کننده است که به دور اواپراتور پیچیده می‌شود. هرگاه لازم باشد ترموستات مدار المنت را وصل نموده و برفک‌ها را از بین می‌برد.
+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 15:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جاروبرقی خانگی

جاروبرقی وسیله‌ای است که به وسیله مکش، کثافات و گرد و غبار را از بین می‌برد. بعضی از جاروبرقی‌ها نیز به وسیله آب کار می‌کنند. اولین جاروبرقی توسط شخصی به نام آیوز مک‌گافی اختراع گردید و در ۸ ژوئن ۱۸۶۹ این اختراع در آمریکا به ثبت رسید.

 

اجزا جاروبرقی اجزا جاروبرقی به دو قسمت اصلی الکتریکی و مکانیکی تقسیم می‌شود.

قسمت الکتریکی

قسمت‌های استاتور (قسمت ساکن)، کلکتور (کموتاتور) و جاروبکها (زغال‌ها) قسمتهای الکترونیکی جاروبرقی را تشکیل می‌دهند.

قسمت مکانیکی

سیم جمع کن، زباله دان و فیلتر قسمت‌های مکانیکی جاروبرقی را تشکیل می‌دهد.

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 15:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:36  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 «اختراعات آمریکایی.

بارفتن روی هریک از اختراعات ذیل ازطریق سایت ویکی بدیا با اطلاعات کاملی دران زمینه اشنا میشوید

آ

ا

ب

ت

ج

د

د (ادامه)

ر

ز

س

ش

ص

ف

ل

م

م (ادامه)

ن

ه

و

پ

چ

ک

گ

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:34  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شاخ برق جدید
این بار می خواهم اختراعی را به شما عزیزان معرفی کنم که به کمک آن می توانید به راحتی کابل برق تمامی وسایل منزلتان را که به پریز برق متصل شده است خارج کنید.به طوریکه در وسط این ۲ شاخ کابل برق محفظه ایی برای انداختن یکی از انگشتان دست قرار داده شده است و کافیست به کمک آن ۲ شاخ را از پریز خاج کنید و... 

                                   

به کمک این وسیله شما عزیزان میتوانید به ۲ هدف برسید

۱)برش پیتزا   ۲)برداشتن قطعات برش خورده پیتزا

مانند همه ی اختراعات معرفی شده در پست های قبلی این وبلاگ استفاده از این وسیله نیز بسیار آسان است.

بطوریکه شما می توانید مانند یک قیچی پیتزا های خود را برش دهید و آن ها را در ظرف های غذا قرار دهید و...

                                      

کنترل مزیتی که دارد آن است که ابعاد آن نسبت به کنترل تلویزیون های معمولی بیشتر است و به شما عزیزان این کمک را می کند که دیگر کنترل تلویزیونتان را گم نکنید.

استفاده از این کنترل بسیار آسان و همانند دیگر کنترلها می باشد.درضمن مزیت دیگری هم دارد و آن اندازه ی بزرگ کلیدهای آن می باشد که برای افراد کم بینا و یا نابینا بسیار کمک کندو...

                             

این اختراع به شما کمک می کند بسیار سریع روی نان تستون کره بگذارید .

طرز استفاده از این کره به این شکل است که قسمت مشکی رنگ انتهای آن را چرخانده و به میزان دلخواهتان کره را از داخل بسته بندی در بیاورید. پس از آن به اندازه ی دلخواهتان روی نان توستتون و یا انواع نان های دیگر کره بگذارید و ....

         http://www.taknaz.ir/ax1/177/10.jpg

اگر بخواهید در کمترین مکان میخواهید چند عدد پریز برق اضافه کنید میتوانید از پریزهای برق زیر استفاده کنید.

در ابتدا شکل این پریزهای برق مانند پریزهای برق معمولی است ولی با کمی فشار شما میتوانید آن را به چندین پریز برق تبدیل کنید و....

    به همین سادگی!

                   

همانطور که در عکس می بینید همه ی اختراعات لازم نیست بسیار بزرگ و عجیب باشند کافیست در آن ها خلاقیت دیده شود و...

                          

«مترکمربندی

اختراعی را به تازگی دیدم که به نظرم دیدنش خالی از لطف نیست.این یک لیوان است اما با قابلیتی که می توان روی آن با گچ بنویسید و...

               

این بار باز هم قصد دارم به شما حافظه اطلاعات دیگری را معرفی کنم.تا به کمک آن به شما عزیزان بگویم که اختراعات همیشه نباید جدید باشد و...

      Pistol Revolver Gun USB Flash Drive

دوستان این بار اختراعی را به شما معرفی می کنم که به کمک آن می توانید مشکل باز کردن درهای نوشیدنی هایتان را حل کنید و...

                             

اما درباره این اختراع باید به شما بگویم که این اختراع به شما عزیزان کمک می کند تا چندین کیسه را در یک زمان جا به جا کنید و...

                              

آن جابه جا کنید و...

                USB Memory Watch

در آینده اختراعی از این قبیل به نظرتان آید.

دوربینی را که ملاحظه می کنید در ابعاد بسیار کوچک طراحی شده و به شما این قابلیت رامی دهد تا در کمترین فضای ممکن آن را نگه داری کنید و...

           Advanced World’s Smallest Camera

پیشرفت دنیای فناوری های جدید وقت برای با هم بودن بسیار کم شده است و دنیا پر جنجال تر شده است.

به تازگی اختراعی را دیدم که توجه به آن خالی از لطف نیست.

بهتر است اختراع زیر را با هم ببینیم و درباره ی آن فکر کنیم و...

             

طراحی های ساده ولی خلاقانه! (عكس)

شما جز افرادی می باشید که علاقه ی بسیار زیادی به ساندویچ های خوشمزه دارید پیشنهاد می کنم این اختراع را با دقت نگاه کنید.

این هابی است به شکل همبرگر که می تواند usb ها و فلش های شما را به کامپیوترتان متصل کند و...

                         طراحی های ساده ولی خلاقانه! (عكس)

منبع-سایت دنیای اختراعات

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:32  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جدول علائم ریاضی به ترتیب تاریخ اختراع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو

جدول زیر بسیاری از علائم متداول در ریاضیات را به ترتیب تاریخ اختراع یا تاریخ استفاده مرتب کرده‌است.

علامت
نام تاریخ اولین استفاده اولین نویسنده‌ای که علامت را استفاده کرده‌است.
+

جمع و تفریق ۱۳۶۰ نیکلاس اُرِزمه
۱۴۸۹ (اولین ظهور این علائم در چاپ) ژوهان ویدمن
رادیکال (برای ریشهٔ دوم) ۱۵۲۵ (بدون سرکش روی رادیکال) کریستف رودولف
(…)
پرانتز (برای گروهبندی اولویت دار) ۱۵۴۴ (در یادداشتهای دستنویس) میشائل شتیفل
۱۵۵۶ نیکولو تارتالیا
=
تساوی ۱۵۵۷ رابرت ریکرده
×
ضرب ۱۶۱۸ ویلیام آوترد
±
جمع-تفریق ۱۶۲۸
تناسب
n
 
رادیکال (برای ریشهٔ nام) ۱۶۲۹ آلبر ژیرار
<
>
بزرگتر و کوچکتر ۱۶۳۱ توماس هریوت
xy
 
توان ۱۶۳۶ (استفاده از اعداد رومی به عنوان توان) جیمز هیوم
۱۶۳۷ (به شکل فعلی) رنه دکارت
√ ̅
رادیکال (برای ریشهٔ دوم) ۱۶۳۷ (با سرکش بالای رادیکال) رنه دکارت
%
درصد ۱۶۵۰ نامعلوم
÷
تقسیم ۱۶۵۹ یوهان رآن
بینهایت ۱۶۵۵ جان والیس


بزرگتر مساوی و کوچکتر مساوی ۱۶۷۰ (با خط افقی روی علامت نامساوی)
۱۷۳۴ (با دو تا خط افقی زیر علامت نامساوی) پیر بوگر
d
دیفرانسیل ۱۶۷۵ گتفرید ویلهلم لایبنیتز
انتگرال
:
دو نقطه (برای تقسیم) ۱۶۸۴ (اقتباس از استفادهٔ دو نقطه برای نمایش کسرها مربوط به سال۱۶۳۳)
·
نقطه (برای ضزب) ۱۶۹۸
[خط مورب (اسلش) (برای تقسیم) ۱۷۱۸ (اقتباس از خط کسری اختراع شده توسط اعراب در قرن ۱۲) توماس تووینگ
نامساوی نامعلوم لئونهارت اویلر
حاصل جمع ۱۷۵۵
تناسب ۱۷۶۸ ویلیام امرسون
دیفرانسیل جزئی ۱۷۷۰ مارکیز دو کوندورسه
x
پریم (برای مشتق) ژوزف لویی لاگرانژ
همانی ( برای روابط متجانس (هم ارز) ) ۱۸۰۱ (اولین ظهور در چاپ، استفاده شده در نوشته‌های شخصی گاوس قبل از این تاریخ) کارل فریدریش گاوس
[x]
 
جزء صحیح ۱۸۰۸
حاصل ضرب ۱۸۱۲
!
فاکتوریل ۱۸۰۸ کریستین کرامپ

شمول مجموعه (زیرمجموعه و فرامجموعه) ۱۸۱۷ جوزف گرگون
۱۸۹۰ ارنست شرودر
|…|
قدر مطلق ۱۸۴۱ کارل وایراشتراوس
دترمینان ماتریس

آرتور کایلی

‖…‖
نمایش ماتریس ۱۸۴۳
نابلا (برای دیفرانسیل برداری) ۱۷۴۶ (سابقاً به عنوان عملگری چند منظوره توسط همیلتون استفاده می‌شده‌است) ویلیام رووان همیلتون


اشتراک و اجتماع ۱۸۸۸ جوزپ په په آنو
عضویت ۱۸۹۴
سور وجودی ۱۸۹۷
اِلف ( برای عدد اصلی (cardinal number)مجموعه‌های نامحدود ) ۱۸۹۳ گیورگ کانتور
{…}
کمانک (برای نمایش مجموعه) ۱۸۹۵
N دو خطی (برای مجموعهٔ اعداد طبیعی) جوزپ په په آنو
·
نقطه ( برای ضرب داخلی) ۱۹۰۲ جوسایا ویلارد گیبز؟
×
ضرب (برای ضرب خارجی)
یای منطقی (OR منطقی) ۱۹۰۶ برتراند راسل
(…)
نمایش ماتریس ۱۹۰۹ جرارد کووالسکی
[…]
 
۱۹۱۳ کاتبرت ادموند کولییس
انتگرال بسته ۱۹۱۷ آرنولد سامرفلد
Z دوخطی (برای مجموعه اعداد صحیح) ۱۹۳۰ ادموند لاندایو
دههٔ ۱۹۳۰ (میلادی)| گروه نیکلا بورباکی
Q دو خطی (برای مجموعه اعداد گویا)
سور عمومی ۱۹۳۵ جرارد گنزِن
مجموعهٔ تهی ۱۹۳۹ آندره ویِل / نیکلا بورباکی
C دو خطی (برای مجموعه اعداد مختلط) ناتان جاکوبسون
پیکان (فلش) (برای نمایش تابع) ۱۹۳۶ (برای تفکیک اشکال عناصر خاص) کویستین اُر
۱۹۴۰ (به شکل فعلی f: X → Y) ویلتورد هورویز
x
 
'جزء صحیح ۱۹۶۲ کِنِث ایی اورسون
انتهای اثبات نامعلوم پاول هالموس
+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:24  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جدول علائم ریاضی به ترتیب تاریخ اختراع

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو

جدول زیر بسیاری از علائم متداول در ریاضیات را به ترتیب تاریخ اختراع یا تاریخ استفاده مرتب کرده‌است.

علامت
نام تاریخ اولین استفاده اولین نویسنده‌ای که علامت را استفاده کرده‌است.
+

جمع و تفریق ۱۳۶۰ نیکلاس اُرِزمه
۱۴۸۹ (اولین ظهور این علائم در چاپ) ژوهان ویدمن
رادیکال (برای ریشهٔ دوم) ۱۵۲۵ (بدون سرکش روی رادیکال) کریستف رودولف
(…)
پرانتز (برای گروهبندی اولویت دار) ۱۵۴۴ (در یادداشتهای دستنویس) میشائل شتیفل
۱۵۵۶ نیکولو تارتالیا
=
تساوی ۱۵۵۷ رابرت ریکرده
×
ضرب ۱۶۱۸ ویلیام آوترد
±
جمع-تفریق ۱۶۲۸
تناسب
n
 
رادیکال (برای ریشهٔ nام) ۱۶۲۹ آلبر ژیرار
<
>
بزرگتر و کوچکتر ۱۶۳۱ توماس هریوت
xy
 
توان ۱۶۳۶ (استفاده از اعداد رومی به عنوان توان) جیمز هیوم
۱۶۳۷ (به شکل فعلی) رنه دکارت
√ ̅
رادیکال (برای ریشهٔ دوم) ۱۶۳۷ (با سرکش بالای رادیکال) رنه دکارت
%
درصد ۱۶۵۰ نامعلوم
÷
تقسیم ۱۶۵۹ یوهان رآن
بینهایت ۱۶۵۵ جان والیس


بزرگتر مساوی و کوچکتر مساوی ۱۶۷۰ (با خط افقی روی علامت نامساوی)
۱۷۳۴ (با دو تا خط افقی زیر علامت نامساوی) پیر بوگر
d
دیفرانسیل ۱۶۷۵ گتفرید ویلهلم لایبنیتز
انتگرال
:
دو نقطه (برای تقسیم) ۱۶۸۴ (اقتباس از استفادهٔ دو نقطه برای نمایش کسرها مربوط به سال۱۶۳۳)
·
نقطه (برای ضزب) ۱۶۹۸
[خط مورب (اسلش) (برای تقسیم) ۱۷۱۸ (اقتباس از خط کسری اختراع شده توسط اعراب در قرن ۱۲) توماس تووینگ
نامساوی نامعلوم لئونهارت اویلر
حاصل جمع ۱۷۵۵
تناسب ۱۷۶۸ ویلیام امرسون
دیفرانسیل جزئی ۱۷۷۰ مارکیز دو کوندورسه
x
پریم (برای مشتق) ژوزف لویی لاگرانژ
همانی ( برای روابط متجانس (هم ارز) ) ۱۸۰۱ (اولین ظهور در چاپ، استفاده شده در نوشته‌های شخصی گاوس قبل از این تاریخ) کارل فریدریش گاوس
[x]
 
جزء صحیح ۱۸۰۸
حاصل ضرب ۱۸۱۲
!
فاکتوریل ۱۸۰۸ کریستین کرامپ

شمول مجموعه (زیرمجموعه و فرامجموعه) ۱۸۱۷ جوزف گرگون
۱۸۹۰ ارنست شرودر
|…|
قدر مطلق ۱۸۴۱ کارل وایراشتراوس
دترمینان ماتریس

آرتور کایلی

‖…‖
نمایش ماتریس ۱۸۴۳
نابلا (برای دیفرانسیل برداری) ۱۷۴۶ (سابقاً به عنوان عملگری چند منظوره توسط همیلتون استفاده می‌شده‌است) ویلیام رووان همیلتون


اشتراک و اجتماع ۱۸۸۸ جوزپ په په آنو
عضویت ۱۸۹۴
سور وجودی ۱۸۹۷
اِلف ( برای عدد اصلی (cardinal number)مجموعه‌های نامحدود ) ۱۸۹۳ گیورگ کانتور
{…}
کمانک (برای نمایش مجموعه) ۱۸۹۵
N دو خطی (برای مجموعهٔ اعداد طبیعی) جوزپ په په آنو
·
نقطه ( برای ضرب داخلی) ۱۹۰۲ جوسایا ویلارد گیبز؟
×
ضرب (برای ضرب خارجی)
یای منطقی (OR منطقی) ۱۹۰۶ برتراند راسل
(…)
نمایش ماتریس ۱۹۰۹ جرارد کووالسکی
[…]
 
۱۹۱۳ کاتبرت ادموند کولییس
انتگرال بسته ۱۹۱۷ آرنولد سامرفلد
Z دوخطی (برای مجموعه اعداد صحیح) ۱۹۳۰ ادموند لاندایو
دههٔ ۱۹۳۰ (میلادی)| گروه نیکلا بورباکی
Q دو خطی (برای مجموعه اعداد گویا)
سور عمومی ۱۹۳۵ جرارد گنزِن
مجموعهٔ تهی ۱۹۳۹ آندره ویِل / نیکلا بورباکی
C دو خطی (برای مجموعه اعداد مختلط) ناتان جاکوبسون
پیکان (فلش) (برای نمایش تابع) ۱۹۳۶ (برای تفکیک اشکال عناصر خاص) کویستین اُر
۱۹۴۰ (به شکل فعلی f: X → Y) ویلتورد هورویز
x
 
'جزء صحیح ۱۹۶۲ کِنِث ایی اورسون
انتهای اثبات نامعلوم پاول هالموس
+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:24  توسط اطلس ایران وجهان  | 

اولین های اختراعات و کشفیات جهان

 

مورخان دوره های کشف و اختراعات بشر را به چند دوره تقسیم می کنند. ۱۰۰۰ میلادی تا ۱۳۰۰ میلادی، ۱۳۰۰ میلادی تا ۱۴۰۰ میلادی، ۱۵۰۰ میلادی، ۱۶۰۰ میلادی و… . در ایم مطالب جدول زمانی کوتاه و مختصری از این دوره‌های زمانی خواهیم دید.

قرون وسطی، سال هایی که علم و دانش سرکوب می شد. ولی در همین دوران کشفیات و اختراعات بزرگی صورت گرفت و دانشمندان بزرگی در این سال ها زندگی می کردند.

سال های ۱۰۰۰ میلادی تا ۱۴۰۰ میلادی

* سال ۱۰۲۳: اولین پول کاغذی در چین چاپ شد.

* سال ۱۰۴۵: اولین چاپ قابل جا به جایی در چین

* سال ۱۰۵۰: کمان پولادی در فرانسه ساخته شد.

* سال ۱۱۸۲: قطب نما اختراع شد.

* سال ۱۲۰۰: اولین دکمه لباس ساخته شد.

* سال ۱۲۰۲: سیستم شماره گذاری هندی-عربی توسط ریاضیدان ایتالیایی، فیبوناچی، به غرب آورده شد.

* سال ۱۲۴۹: Rodger Bacon فورمول باروت را بدست آورد.

* سال ۱۲۵۰: اختراع تفنگ در چین.

* سال ۱۲۶۸-۱۲۸۹: اختراع عینک.

* حدود ۱۲۸۰سال : اختراع ساعت های مکانیکی.

* حدود سال های ۱۲۸۵- ۱۲۹۰: ساخت آسیاب های بادی.

* سال ۱۲۹۵: ساخت شیشه های مدرن در ایتالیا.

* سال ۱۳۲۸: شاخت نخستیم اره.

* سال ۱۳۶۶: اولین تفنگ های دستی.

 

سال های ۱۴۰۰ میلادی تا ۱۵۰۰ میلادی

این دوره با یک اتفاق بزرگ همراه بود؛ آغاز دوره رونسانس. پس از دروان تاریک قرور وسطی، بازگشت به علم و تحقیق شروع شد. از اختراعات و کشفیات بزرگ این دوران می توان به بهبود ناوبری و کشتیرانی اشاره کرد. همچنین در این دوران دستگاه های چاپ قابل جا به جا گسترش یافت و به سبب همین امر نوشتن آسان تر گشت و کتاب ها ارزان تر شدند و راحت تر در دست رس عموم قرار می گرفتند.

* سال ۱۴۰۰: ساخت اولین توپ گلف و پیانو!

* سال ۱۴۱۱: اولین ماشه اسلحه ساخته شد.

* سال ۱۴۲۰: اولین نقاشی های رنگ روغن کشیده شدند.

* سال ۱۴۲۱: اولین جک چرخ دنده ای در فلورانس ساخته شد.

* سال ۱۴۵۰: اولین عینک مخصوص افراد نزدیک بین ساخته شد.

* سال ۱۴۵۵: یوهانس گوتنبرگ اولین ماشین چاپ را طراحی و تولید کرد.

* سال ۱۴۷۵: اولین تفنگ های لوله بلند در ایتالیا و آلمان ساخته شدند.

* سال ۱۴۸۵: اولین حق کپی رایت به عنوان حق شناخته شد.

* سال ۱۴۹۴: لدوناردو داوینچی به طور جدی طراحی های خود در مورد ماشین پرنده را ارائه کرد. در همین سال های اولین نقشه جهان توسط Martin Behaim ارائه شد.

 

سال های ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ میلادی

قرن ۱۶ میلادی دوران تغییر بی نظیری در علم، سیاست، مذهب و ادبیات بود. در سال ۱۵۴۳ کوپرنیک نظریه جنجالی خود را اعلام کرد. نظریه ای که در آن عنوان می شد زمین مرکز عالم نیست و زمین به همراه باقی سیارات به دور خورشید در چرخش اند.

در طول قرن ۱۶ ، در نظریه های ریاضی ، گیتی شناسی ، جغرافیا و تاریخ طبیعی پیشرفت هایقابل توجهی اتفاق افتاد. اختراعات برجسته قرن ۱۶ مربوط به زمینه های مهندسی ، استخراج معادن ، ناوبری و هنرهای نظامی بودند.

* سال ۱۵۱۰: لئوناردو داوینچی اولین چرخ افقی آبی را طراحی کرد. در حدود همان سال ها ساعت جیبی توسط Peter Henlein ساخته شد.

* سال ۱۵۶۵: اولین مداد گرافیتی توسط Conrad Gesner ساخته شد.

* سال ۱۵۶۹: اولین نقشه Mercator توسط Gerard Mercator ارائه شد.

* سال ۱۵۸۹: William Lee که یک مرد انگلیسی بود اولین ماشین بافنگی خود را ساخت.

* سال ۱۵۹۰: Zacharias Janssen اولین میکروسکوپ مرکب را طراحی کرد.

* سال ۱۵۹۳: گالیله اولین دما سنج آبی خود را ساخت.

 

سال های ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ میلادی

قرن ۱۷، قرن دانشمندان بزرگ است. افرادی چون اسحاق نیوتن، گالیله، رنه دکارت، بلز پاسکال و.. این قرن را به قرنی مبدل کردن که تاریخ بشریت به آن افتخار کند.

* سال ۱۶۰۸: اولین تلسکوپ بازتابی توسط Hans Lippershey ساخته شد.

* سال ۱۶۲۰: اولین زیردریایی با نیروی انسانی توسط Cornelis Drebbel ساخته شد.

* سال ۱۶۲۵: یک مرد فرانسوی به نام Jean-Baptiste Denys روش جدیدی برای انتقال خون کشف کرد.

* سال ۱۶۲۹: توربین بخار توسط Giovanni Branca ساخته شد.

* سال ۱۶۳۶: اولین ریزسنج به وسیله W. Gascoigne اختراع شد.

* سال ۱۶۴۲: پاسکال فرانسوی اولین ماشین جمع کننده را ساخت.

* سال ۱۶۴۳: اولین بارومتر ساخته شد.

* سال ۱۶۵۰: پمپ هوا توسط Otto von Guericke طراحی شد.

* سال ۱۶۵۶: اولین پاندول ساعتی توسط Christian Huygens.

* سال ۱۶۷۱: Gottfried Wilhelm Leibniz اولین ماشین حساب را طراحی کرد.

* سال ۱۶۹۸: Thomas Savery انگلیسی اولین پمپ بخار را ساخت

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:18  توسط اطلس ایران وجهان  | 

ماشین حساب به همت چه كسی اختراع شد؟

امروزه وجود رایانه ها و ابزارهای گوناگون و پیشرفته برای انجام محاسبات، زندگی را برای بشر راحت ساخته است. چراكه به طور مثال یك حسابدار مجبور نیست ساعت ها از زمان خود را صرفاً به انجام محاسبات گوناگون اختصاص دهد، بلكه می تواند این كار را به كمك این ابزارهای نوین سرعت بخشد. 
همانطور كه می دانید، ریشه اصلی سهل كردن محاسبه های ریاضی از ماشین حساب آغاز شد. وسیله ای كه هنوز هم گرچه وارد مراحل تكاملی شده و به اشكال گوناگون با قابلیت های متفاوت در دسترس است، مورد استفاده قرار می گیرد. اما آیا می دانید كه ماشین حساب به همت چه كسی اختراع شد؟
گفته می شود، شكل اولیه ماشین حساب توسط مخترعی به نام ”ویلهلم شیكارد“ آلمانی در سال 1623 میلادی ساخته شد و چندی بعد نیز ”بلیز پاسكال“فرانسوی نخستین ماشین حساب مكانیكی را در سال 1642 به جهانیان معرفی كرد

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:18  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 


 

0 اختراع درخشان سال 2011


 

سال 2011 با همه فراز و نشیب های خود رو به پایان است. اما گذشته از تمام تحولات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی که این سال را به سالی پر حادثه تبدیل کرد، مجموعه ای از اختراعات و کشفیات نیز در این سال به ثبت رسید که می تواند به مرور زمان در زندگی بشر تغییراتی اساسی ایجاد کند.

در این ایمیل از 10 اختراعی برای شما خواهم گفت که هر یک در حوزه و محدوده خود بسیار مهم و تاثیرگذار هستند و به همه ما در راه زندگی بهتر و راحت تر کمک خواهند کرد.

 

1. آینه پزشکی

invention1.jpg

این آینه که مینگ ژر پو از دانشگاه ماساچوست آن را طراحی کرده و ساخته است، با استفاده از تجزیه و تحلیل اجزای صورت می تواند ضربان قلب شما را اندازه گیری کند.

عملکرد این دستگاه به این ترتیب است که فرد با استفاده از یک وب کم که پشت شیشه آینه قرار گرفته، میزان نوری را که از صورتش تابانده می شود، اندازه گیری کرده و با استفاده از آن ضربان قلب را اندازه می گیرد.

به این ترتیب برای اطمینان از طبیعی بودن ضربان قلب نیازی به مراجعه به پزشک نیست.

 

2. کمربند لرزشی

invention2.jpg

این کمربند که مرکز تحقیقاتی نظامی آمریکا آن را ساخته، به نظامیان کمک می کند تا در تاریکی راه خود را پیدا کنند.

این کمربند از یک شتاب سنج و قطب نمای دیجیتال تشکیل شده و همین اجزا به نظامیان در تشخیص مسیر درست کمک می کنند.

این کمربندها بیشتر از همه به درد خود آمریکایی ها می خورد که به لشگرکشی به کشورهای مختلف عادت دارند.

 

3. دست استارک

invention3.jpg

این دست که شخصی به نام استارک آن را ساخته هم به لحاظ زیبایی شناختی و هم به لحاظ کاربردی مورد توجه است.

کسانی که از نداشتن دست رنج می برند، می توانند به این موضوع به شدت امیدوار باشند که این دست می توانند به یاریشان بیاید.

 

4. دستگاه یادگیری زبان سفر

invention4.jpg

جس مادوکس این دستگاه را ساخته و معتقد است که برای کسانی که می خواهند به مسافرت های کاری و تفریحی به کشورهای مختلف بروند، خیلی کمک می کند. مسافران با استفاده از این دستگاه می توانند از واژه ها و گرامر درستی در کشور مقصد استفاده کنند.

با استفاده از این دستگاه هم نیازی نیست که زبان کشور مقصد را به طور کامل یاد بگیرید و هم اینکه در برقراری ارتباط دچار مشکلات عمده و عدیده نخواهید بود.

 

5. دستگاه تخلیه مایع

invention5.jpg

این دستگاه که شخصی به نام نیمون ناسف آن را اختراع کرده با استفاده از حرارت می تواند فاضلاب کشتی، قطار و هواپیما را خالی کند

مهمترین ویژگی این دستگاه این است که با محیط زیست دوست است و هیچ آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند.

اختراع ناسف نیاز به مخازن بزرگ برای تخلیه فاضلاب را از بین برده و باعث صرفه جویی در فضا شده است.

 

6.سیری آیفون

invention6.jpg

سیری، قابلیت تازه و منحصر به فردی است که تلفن هوشمند ایفون 4S را از دیگر همتایانش کاملا متمایز کرده است.

سیری یک دستیار شخصی برای هر فرد است و به جزء جدایی ناپذیر گوشی آیفون تبدیل شده است.

سیری به دارندگانش کمک می کند تا یادداشت های لازم را بردارند، آلارم ها را تنظیم کنند و حتی مسیر خانه را تنها با سوال کردن از تلفنشان پیدا کنند.

 

7. گوشت آزمایشگاهی

invention7.jpg

مارک پست از دانشگاه ماستریخت هلند این گوشت را در فضای آزمایشگاهی پرورش داده است.

اگر این گوشت به تولید انبوه برسد هم می تواند در مشکلات مربوط به تغییرات آب و هوایی کارساز باشد و هم گرسنگی را در جهان کاهش دهد.

 

8. ژالکوری، درمانی برای سرطان ریه

invention8.jpg

این درمان تازه برای سرطان ریه است که می تواند به ویژه برای افراد غیرسیگاری مبتلا به این بیماری بسیار مثمر ثمر باشد.

سرطان ریه، کشنده ترین نوع سرطان در تمام دنیاست و کشف این نوع درمان می تواند بسیاری از انسان ها در سراسر دنیا را از مرگ نجات دهد.

از این نوع درمان در حال حاضر تنها در اروپا استفاده می شود، اما امید می رود به زودی در سراسر دنیا مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

 

9. ِDIDO به جای برج مخابراتی

invention9.jpg

دیدو تکنولوژی تازه ایست که می تواند بدون وجود برج مخابراتی تا 30 مایل ارتباطات تلفنی را بدون دردسر برقرار سازد.

امکان ارسال داده ها و اطلاعات نیز در این تکنولوژی جدید 100 برابر می شود و حتی تا 1000 برابر هم قابلیت افزایش دارد.

به این ترتیب کاربران تلفن همراه می توانند از سرعت بالا در هر شرایطی لذت ببرند.

 

10. تکنولوژی نمایش زخم به استفاده از سلول ها

invention11.jpg

با استفاده از این تکنولوژی می تواند با قرار دادن محل زخم روی یک صفحه الکترونیک، جزئیات آن را مشاهده کرد.

این دستگاه دقیقا مثل یک پرینتر عمل می کند و اما کارتریج آن به جای جوهر سلول ها هستند.

بنابراین تشخیص و درمان زخم ها و سوختگی ها بسیار آسانتر و سریع ترمی شود.

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:15  توسط اطلس ایران وجهان  | 

تاریخچه مصور موس کامپیوتر

 


۳۰ سال از زمانی که شرکت زیراکس اولین موس تجاری دنیا را رونمایی کرد می گذرد. شاید اغراق نباشد که بگوییم موس طلیعه دار عصر جدیدی در دنیای کامپیوترهای شخصی بوده است. کاربرانی با کمترین دانش می توانند تنها از روی شکل ها و با کلیک کردن، کار با کامپیوتر را تجربه کنند.

در ادامه این مطلب به بررسی تاریخچه موس ها از توپ های بولینگ قدیمی تا کنترلرهای ذهنی آینده می پردازیم.

۱. اولین گوی غلطان (trackball):
اولین وسیله ورود اطلاعات به کامپیوتر که توسط حرکات دست کنترل می شد و مکان نما را جابجا می کرد، در سال ۱۹۵۲ توسط نیروی دریایی سلطنتی کانادا اختراع شد. این ابزار در حقیقت یک توپ بولینگ فایو-پین کانادایی بود که بر روی یک سخت افزار ویژه سوار شده بود. این سخت افزار می توانست جهت چرخش توپ بولینگ را تشخیص داده و این اطلاعات را به حرکات روی صفحه کامپیوتر تبدیل کند. از آنجا که این اختراع متعلق به یک پروژه کاملا سری نظامی بوده، بنابرین حق امتیاز آن هیچ گاه ثبت نشده است.


۲. اولین موس:اولین قطعه سخت افزاری که ما آن را به عنوان جد موس های مدرن امروزی می شناسیم، در سال ۱۹۶۳ توسط داگلاس اینگلبارت آمریکایی تولید شد. این ابزار برای ثبت حرکات در دو جهت، از دو چرخ قائم استفاده می کرد و می توانستید آن را مانند موس های امروزی در دست تان بگیرید.


۳. اولین موس با گوی غلطان:
این گجت محصول سال ۱۹۶۸ شرکت Telefunken Rollkugel آلمان است. این موس در زیر خود یک گوی غلطان کوچک داشت و تنها یک دکمه برای کلیک بر روی آن پیش بینی شده بود. کاربرد آن هم برای رسم تصاویر گرافیکی وکتور بود.


۴. اولین موس نوری:موس های با قطعات متحرک مکانیکی مقداری غیر قابل اعتماد و ناپایدار بودند. زیراکس در اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی، برای بهبود کارایی، در مقابل موس های گوی غلطان، اولین موس نوری را با نام Alto معرفی کرد. این موس از ال ای دی و سنسورهای نوری برای ثبت حرکات استفاده می کرد. اما این موس برای کارکرد صحیح، به پد ویژه ای نیاز داشت که به شکل خاصی مدرج شده بود.۵. اولین موس تجاری
:
در سال ۱۹۸۱ شرکت زیراکس موس Alto را به عنوان کنترلر در سیستم های ۸۰۱۰ تولیدی اش به کار برد. در واقع آلتو اولین موسی است که به صورت تجاری به بازار عرضه شده است. جالب اینکه هر سیستم ۸۰۱۰ بیش از ۷۵۰۰۰ دلار قیمت داشت!


۶. اولین موس خانگی:اپل در سال ۱۹۸۳ برای ساخت موس کامپیوترهای اپل لیزا، تصمیم گرفت که به سراغ تکنولوژی گوی غلطان برود. این کامپیوتر اپل با قیمت ۱۰۰۰۰ دلار به بازار عرضه شد. موس لیزا تنها یک دکمه داشت و گوی غلطان درون آن فولادی بود. جالب اینکه اپل ۲۰ سال بعد از لیزا، دوباره سراغ موس های یک کلیدی آمده است!

۷. اولین موس بیسیم:
لاجیتک در سال ۱۹۸۴ اولین موس بیسیم اش را که با امواج مادون قرمز کار می کرد، ابداع نمود. اما این موس حتما باید در دامنه دید دریافت کننده می بود تا بتواند کار کند. بعد از آن همین شرکت در سال ۱۹۹۱ اولین موس بیسیم با امواج رادیویی را به بازار عرضه کرد که نیازی به حضور در دامنه دید گیرنده نداشت.

۸. اولین موس لیزری
:اولین موس لیزری برای کاربران عادی را هم لاجیتک در سال ۲۰۰۴ با نام MX1000 به بازار عرضه کرد. تا قبل از این موس های نوری برای روشن کردن سطح و ثبت حرکات از LEDها استفاده می کردند. اما استفاده از لیزر به موس ها اجازه داد تا روی سطوح بسیار متفاوتی کارایی و دقت کافی را داشته باشند.

۹. موس ژیروسکوپ:
موس های Air دیگر محدودیت دامنه حرکت دو بعدی موس را به سخره گرفته اند. با کج کردن موس به اطراف، می توانید به راحتی مکان نما را حرکت دهید. MX Air لاجیتک چنان جذاب است که در لیست بهترین موس های همه دوران ها، در رده ششم ایستاده است.


۱۰. موس لمسیموس تا به حال تنها به عنوان یک ابزار ورود اطلاعات به کار می رفت، اما حالا دیگر می تواند عکس العمل هم نشان دهد. Novint Falcon در سه بازویش از موتورهایی بهره می برد که دست تان را در اطراف حرکت می دهد و باعث می شود شما اشیاء روی صفحه کامپیوتر را احساس کنید!


۱۱. موس سه بعدی:
موس های عادی تنها در دو جهت حرکت می کنند، اما ما در جهانی بیش از دو بعد زندگی می کنیم. پس به موس هایی نیاز داریم که امکان انجام کارها به شیوه متفاوتی را داشته باشند. این نمونه اولیه ویژه، که توسط Axsotic تولید شده، به شما امکان حرکت و چرخش در سه بعد را می دهد. فکر می کنید گشت و گذار در گوگل ارث سه بعدی با این موس چگونه است؟!۱۲. موس Hands-Free :
اینجا همه داستان درباره تبدیل حرکات فیزیکی بدن به جابجایی روی صفحه نمایش است. کم کم به سمتی می رویم که دیگر به وجود سخت افزاری موس هم نیازی نداشته باشیم. البته کینکت مایکروسافت اولین تجربه عملی در این زمینه است. مثلا لپ تاپ هایی خواهد آمد که با این تکنولوژی، حرکات ما را ثبت کرده و برای کنترل سیستم عامل و برنامه ها از آن استفاده می کنند.

۱۳. موس ذهنی:
سخت افزار؟ حرکت؟ مساله را اینقدر سخت و پیچیده نکنید. آینده موس ها، کنترل مکان نما فقط و فقط با مغز است. البته هنوز هدست هایی که قابلیت خواندن امواج مغزی را دارند در مراحل تجربی اولیه قرار دارند. اما تا وقوع تغییری به بزرگی اختراع اولین موس راه زیادی باقی نمانده

منبع- تاریخچه اکتشافات واختراعات 

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:14  توسط اطلس ایران وجهان  | 

تاریخ عصر کامپیوتر از نگاه مجله Time

دنیای امروزی کامپیوتر و ابزارهای محاسبه چیزی است که ۶۰ سال پیش حتی تصور آن هم محال می نمود. اما به گمانم همه این پیشرفت و خلاقیت مدیون ابزارها و نمونه هایی است که به جرات می توان گفت گذشته را تغییر داده اند. آیا ابزارهای الکترونیک و کامپیوترهای امروزی قادر به تغییر آینده و درک ما از تکنولوژی هستند؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا غول هایی را بشناسیم که دانش کامپیوتر بر شانه های آنها ایستاده است تا به این مرتبه از پیشرفت برسد. در ادامه این ایمیل به بررسی برخی از مهمترین تغییردهندگان تاریخ کامپیوتر از دیدگاه مجله تایم می پردازیم.

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ENIAC ‫-‬ ۱۹۴۶

در ابتدای سخن باید به احترام اولین کامپیوتر جهان کلاه از سر بر داریم. هدف از تولید محاسبه کننده و جمع کننده عددی الکترونیکی (Electronic Numerical Integrator and Computer ‪-‬ ENIAC) در ابتدا، برای استفاده در جنگ جهانی دوم بود. اما ساخت این ابزار یک سال بعد از جنگ جهانی دوم به اتمام رسید. آن را در دانشگاه پنسیلوانیا نصب کردند. مجموعه بزرگی متشکل از ۴۰ جعبه ۲.۴ متری با ۱۸۰۰۰ لامپ، قرار بود مسیر حرکت موشک های بالستیک را محاسبه کند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


SAGE ‫-‬ ۱۹۵۴

SAGE، سیستم غول پیکر کامپیوتری شده دفاع هوایی بود، که به نیروی هوایی آمریکا کمک می کرد تا به صورت لحظه ای به کنترل و سنجش اطلاعات راداری بپردازد. این سیستم مجهز به تکنولوژی های پیشرفته ای چون صفحه نمایش گرافیکی بود! این ماشین ۳۰۰ تنی یک طبقه کامل از یک ساختمان را اشغال می کرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


NEAC 2203 ‫-‬ ۱۹۶۰

این کامپیوتر که توسط کمپانی نیپون الکترونیک (NEC) تولید شده، یکی از اولین کامپیوترهای ترانزیستوری ژاپنی است. این ماشین برای برنامه های تجاری، علمی و مهندسی مورد استفاده قرار می گرفت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

IMB System/360 ‫-‬ ۱۹۶۴

سیستم-۳۶۰ IBM اولین mainframe بود که دامنه بزرگی از برنامه ها (کارهای کوچک تا گسترده و فعالیت تجاری تا علمی) را پوشش می داد. کاربران می توانستند بدون نیاز به آپدیت پردردسر نرم افزار سیستم، تنظیمات مورد نظرشان را اعمال کنند. مدل های پیشرفته تر System‪/‬360 در ناسا برای ماموریت های آپولو و سیستم های کنترل ترافیک هوایی استفاده می شدند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


CDC 6600 ‫-‬ ۱۹۶۴

در یک بازه زمانی، ۶۶۰۰ سریعترین ماشین دنیا برای کنترل اطلاعات تجاری بود. این دستگاه توسط معمار بنام کامپیوتر، سیمور کری طراحی شد. این کامپیوتر توانست تا سال ۱۹۶۹ بر تخت سریعترین کامپیوتر جهان حکمرانی کند. تا اینکه سیمور کری سوپر کامپیوتر بعدی اش را ساخت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


DEC PDP-8 ‫-‬ ۱۹۶۵

PDP-8 اولین نمونه موفق تجاری مینی کامپیوترها بود‫.‬ این دستگاه توسط کارخانجات تجهیزات دیجیتال یا DEC ساخته شد‫.‬ این ماشین بیشتر از هر کامپیوتری تا آن زمان ‫(‬یعنی بیش از ۵۰ هزار دستگاه‫)‬ فروش داشت‫.‬ سالها قبل از آنکه اپل و گنو-لینوکس جایگزین هایی برای حکمرانی آی بی ام-‬مایکروسافت ارائه کنند، دی ای سی ویژن خودش را ارائه کرده و جا انداخته بود‫.‬ این شرکت کاربرانش را تشویق می کرد تا خودشان آموزش ببینند و بخشی از انقلاب صنعت رایانه باشند‫.‬

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


Interface Message Processor ‫-‬ ۱۹۶۹

یکی از مولودهای دوران جنگ سرد است، هنگامی که دولت امریکا به دنبال کشف راهی بود تا شبکه کامپیوترهای اش را حتی بعد از انفجار هسته ای و حمله دشمنان، روشن و کارآمد نگه دارد. IMP نمونه خوبی از اولین نسل دروازه های اطلاعاتی (gateway) بود، چیزی که امروزه آنها را به نام روترها می شناسیم. این کامپیوتر نقش اساسی در توسعه شبکه آرپانت (جد اینترنت امروزی) بر عهده داشت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


Kenbak-1 ‫-‬ ۱۹۷۱

اغلب به عنوان اولین کامپیوتر شخصی (Personal Computer ‪-‬ PC) دنیا مطرح می شود. کنباک در حقیقت به عنوان یک وسیله آموزشی با کاربری آسان طراحی شده بود. اما با فروش بسیار پایینش یک شکست تجاری تمام عیار بود. بدلیل نداشتن میکروپروسسور یا ریزپردازنده این کامپیوتر تنها قدرت محاسبه ۲۵۶ بایت اطلاعات را داشت و خروجی آن هم تنها مجموعه ای از نورهای چشمک زن بودند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


Cray-1 ‫-‬ ۱۹۷۶

cray-1 در زمان عرضه اش، سریعترین ماشین محاسبه گر دنیا بود‫.‬ علیرغم قیمت نجومی ۵ تا ۱۰ میلیون دلاری اش، فروش خوبی را هم تجربه کرد‫.‬ این دستگاه یکی از ده ها ماشین تولید شده توسط معمار بنام کامپیوتر، سیمور کری بود‫.‬ کسی که عمرش را صرف خلق سوپرکامپیوترها کرد‫.‬ ماشین هایی که در ظرفیت پردازش و سرعت محاسبه سرآمد دوران خود بودند‫.‬


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


Apple I ‫-‬ ۱۹۷۶

این کامپیوتر اولین مخلوق Steve Wozniak است که کیت آن توسط خود وی تولید شده بود. اپل ۱ ابتدا توسط رؤسای استیو در هیولت پاکارد (HP) رد شد. اما وزنیاک مصمم تر از قبل، با کمک دوستش استیو جابز، تصمیم گرفتند که ۵۰ مدل اولیه این دستگاه را به Byte Shop در کالیفرنیا بفروشند. قیمت تجاری پیشنهادی آنها ۶۶۶ دلار بود. علی رغم فروش پایین، این کامپیوتر راه را برای موفقیت بزرگ این دو نفر هموار کرد: Apple II


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

IBM Personal Computer ‫-‬ ۱۹۸۱

امکاناتی همچون صفحه کلید مستقل، پرینتر، مانیتور و طراحی یکدست و چشم نواز چیزهایی بود که به پی سی IBM کمک می کرد تا کامپیوتر شخصی را از گاراژ خوره های کامپیوتر و ساختمان شرکت های بزرگ، به زندگی روزمره شرکت ها و مردم عادی بیاورد. این ماشین موفقیت بیش از حد بزرگی بود که نامش تبدیل به لوگو و تابلوی محاسبات شخصی شد و تا سالهای زیادی آی بی ام دیگر کارخانجات را برای ساخت مدل های مختلف دسکتاپ رهبری و راهنمایی می کرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


Osborne 1 Portable Computer ‫-‬ ۱۹۸۱

Osborne اولین کامپیوتر قابل حمل تجاری بود که حدود ۱۰.۸ کیلوگرم وزن و کمتر از ۲۰۰۰ دلار قیمت داشت‫.‬ این لپ تاپ سنگین وزن به دلیل قیمت مناسب و تعداد فراوان نرم افزارهایی که همراه آن ارائه می شد، محبوبیت فراوانی یافت‫.‬


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org


Hewlett-Packard 150 ‫-‬ ۱۹۸۳

این اولین نمونه از تکنولوژی بود که امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته. اچ پی ۱۵۰ اولین کامپیوتری بود که به صورت تجاری با صفحه لمسی ارائه شد. یک صفحه ۹ اینچ که توسط گیرنده و فرستنده های مادون قرمز پوشیده شده بود، تا محل انگشت کاربر را شناسایی و به دستگاه مخابره کنند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


Deep Blue ‫-‬ ۱۹۹۷

پروژه دیپ بلو از اواخر دهه ۱۹۸۰ در IBM شروع شد. هدف از این پروژه استفاده از پردازش موازی برای حل مسائل سخت بود، که به خوبی هم از پس آن بر آمد. برای مثال این سوپرکامپیوتر توانست بهترین شطرنج باز دنیا، گری کاسپاروف را پس از ۶ دست بازی شکست دهد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


iPhone ‫-‬ ۲۰۰۷

ابزار دستی کوچکی که در سال ۲۰۰۷ توسط استیو جابز، مدیرعامل اپل معرفی شد، نه تنها دسترسی به اینترنت، تلفن موبایل، دوربین و مدیا پلیر را در یک جا جمع کرد، بلکه گستره بسیار متنوعی از برنامه ها یا apps را هم پشتیبانی می کرد. این گستره می توانست شامل هر چیزی از دستور پخت غذا، تا نقشه آسمان شب و بازی باشد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


iPad ‫-‬ ۲۰۱۰

و سرانجام تبلت کاربردی شد. اپل آن را iPad نامید. تنها نیم اینچ قطر و ۶۸۰ گرم وزن داشت. با صفحه ۹.۷ اینچی عرضه شده بود. این ابزار ۱۰ ساعت عمر باتری دارد، تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن و بازی را اجرا می کند و می توانید روزنامه های آنلاین را روی آن بخوانید.

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:14  توسط اطلس ایران وجهان  | 

نخستین وب‌کم دنیا کجا و کی به راه افتاد؟!

 

بیشتر اوقات دانستن اولین‌ها، برای هر کسی می‌تواند جالب باشد. آیا می‌دانید نخستین وب‌کم کجا، کی و توسط چه کسانی ساخته شد؟هر کسی می‌تواند جالب باشد. آیا می‌دانید نخستین وب‌کم کجا، کی و توسط چه کسانی ساخته شد؟

شور و اشتیاق، برای نوشیدن قهوه انگیزه‌ای برای ساخته شدن نخستین وب‌کم دنیا شد! در اواخر سال ۱۹۹۱، ۱۵ پژوهشگر در آزمایشگاه کامپیوتر دانشگاه کمبریج در انگلستان مشغول کار بودند. آنها فقط یک قوری قهوه داشتند که در یکی از اتاق‌ها بود، گنجایش قهوه‌ساز آنقدر نبود که در هر نوبت، بتواند فنجان‌های همه آنها را پر کند و به علاوه آنها حال و حوصله نداشتند که برای مطلع شدن از وضعیت قوری دو سه طبقه بالا و پایین بروند و دست‌خالی برگردند.

اینجا بود که احتیاج مثل خیلی مواقع مادر اختراع شد! آنها تصمیم گرفتند که تصویر زنده‌ای از قوری قهوه را روی یک شبکه لوکال ببرند. آنها برای این کار از دوربینی استفاده کردند که تصویر سیاه سفید با ابعاد ۱۲۸ در ۱۲۸ پیکسل را به کارت ویدئوی یک کامپیوتر Acorn Archimedes می‌فرستاد.

آنها از پروتکل X Window System  استفاده کردند و یکی از اعضا نرم‌افزار کلاینت و دیگری هم نرم‌افزار مربوط به سرور را نوشت. در سال ۱۹۹۱، هنوز ۲ سال تا زمانی که مرورگرهای وب، قادر به نمایش تصویر باشند، فاصله وجود داشت.

حالا دیگر محققانی که از قوری قهوه فاصله زیاد داشتند و نمی‌توانستند با استشمام بوی قهوه، متوجه دم آمدن قهوه شوند، می‌توانستند با نگاهی به گوشه مانیتورشان، تصاویر زنده‌ای از آن را در ابعاد یک آیکون ببینند و به موقع به اتاق قهوه‌خوری هجوم ببرند!

این دوربین پخش زنده که همان نخستین وب‌کم دنیا باشد در نوامبر سال ۱۹۹۳، به اینترنت متصل شد و از آن موقع همه کاربران اینترنت قادر به دیدن تصاویر ارسالی توسط آن شدند. از این زمان، این وب‌کم یکی از نقاط عطف وب، در روزهای نخستین پیدایش شد. این سایت، مبدل به یکی از سایت‌های محبوب وب در نخستین سال‌های پیداش آن شد و میلیون‌ها نفر از آن بازدید می‌کردند. نشریات و رسانه‌هایی مانند واشنگشتن پست، تایمز و بی‌بی‌سی هم به این پدیده علاقه‌مند شدند و خبر آن را بازتاب دادند.

پخش زنده این وب‌کم تا ۲۲ آگوست سال ۲۰۰۱، ادامه داشت. در این زمان قوری قهوه در سایت eBay در معرض فروش گذاشته شد و اشپیگل آنلاین موفق شد آن را به قیمت ۳۳۵۰ پوند، بخرد!

آخرین تصویر وب‌کم که خاموش شدن سرور را نشان می‌دهد

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:13  توسط اطلس ایران وجهان  | 

اولین لپ تاپ تاریخ

 

 

25 سال پیش در چنین روزهایی و در روزگاری که شرکتهای مایکروسافت، "آی. بی. ام" و اپل در تلاش برای تبدیل شدن به غولهای رایانه ای دنیا بودند شرکت ژاپنی توشیبا گوی سبقت را از رقبای آمریکایی ربود و اولین لپ تاپ تاریخ را عرضه کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در سالهایی که رایانه های شخصی "آی. بی. ام" بودند و در سالهایی که استیو جابز شرکت " NeXt" را راه انداخت و در سالهایی که مایکروسافت "ویندوز 1.0" خود را عرضه کرد ناگهان توشیبا از سرزمین آفتاب تابان اولین لپ تاپ خود را به دنیا هدیه داد. از آن روزها 25 سال گذشته و به همین علت توشیبا تصمیم گرفته است که یک ربع قرن از عرضه اولین رایانه قابل حمل خود را با سه محصول جدید جشن بگیرد.

روزلا دستینو یکی از مدیران ارشد شرکت توشیبا داستان اولین لپ تاپ را اینگونه شرح داد: "در سال 1985 توشیبا از سوراخی در آب بیرون آمد و یک رایانه شخصی ناسازگار با رایانه های آی. بی. ام را عرضه کرد و به همین علت با بی مهری بازار مواجه شد. به این ترتیب تصمیم گرفت تیمی متشکل از سه نفر را برای ارائه یک پروژه جدید تشکیل دهد که از این گروه یک مفهوم جدید از رایانه های شخصی متولد شد که با محصولات آی. بی. ام سازگار بود، انرژی خود را از باتریهای قابل شارژ تامین می کرد مجهز به درایور فلاپی دیسک 5/3 اینچی بود و 5/4 کیلوگرم وزن داشت."

به این ترتیب اولین رایانه قابل حمل در این خانه ژاپنی متولد شد و T1100 نام گرفت و برای اولین بار در نمایشگاه "سبیت" هانفور آلمان رونمایی شد و شور و اشتیاق اروپاییها را برانگیخت.

منبع- تاریخچه اکتشافات واختراعات 

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:13  توسط اطلس ایران وجهان  | 

اولین ساعت را مصریان ساختند

 

بقایای به جا مانده از نخستین ساعت های خورشیدی، كه متعلق به قرن ها پیش از میلاد مسیح بوده است، شاهد خوبی برای تلاش مصریان برای ساخت این وسیله به شمار می آید.

هموطن آنلاین _دانستن زمان و تنظیم فعالیت های روزانه بر اساس آن یكی از نیازهای اصلی بشر برای ادامه حیات بود. چراكه از این طریق زندگی نظم بیشتری به خود می گرفت، و تمامی انسان ها در هر گوشه دنیا كه زندگی می كردند، یك زمان واحد برای تنظیم كارهای خود با یكدیگر داشتند.
این نیاز باعث شد تا بشر به فكر ساخت وسیله ای بیفتد كه بتواند زمان را بر اساس آن محاسبه نماید و از این رو مصریان كه بسیاری از اكتشافات زندگی بشری ریشه در تمدن آنها دارد، نخستین وسیله محاسبه زمان را از طریق خورشید ابداع كردند. بقایای به جا مانده از نخستین ساعت های خورشیدی، كه متعلق به قرن ها پیش از میلاد مسیح بوده است، شاهد خوبی برای تلاش مصریان برای ساخت این وسیله به شمار می آید.

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:13  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مخترع واقعی رایانه چه کسی است؟
 
اگر کسی از شما بپرسد که "مخترع واقعی رایانه چه کسی است" پاسخ شما چیست؟ بیل گیتس؟ استیو جابز؟ ال‌ گور؟ یا شاید پاسخ‌های شما به مراتب تاریخی‌تر باشد و بر روی افرادی چون "آلن تورینگ" یا " کنراد تسوزه" سرمایه‌گذاری کنید.

گروه جهان- اگر کسی از شما بپرسد که "مخترع واقعی رایانه چه کسی است" پاسخ شما چیست؟ بیل گیتس؟ استیو جابز؟ ال‌ گور؟ یا شاید پاسخ‌های شما به مراتب تاریخی‌تر باشد و بر روی افرادی چون "آلن تورینگ" یا " کنراد تسوزه" سرمایه‌گذاری کنید.
به گزارش قانون به نقل از هفته‌نامه تایم، آلن تورینگ کسی بود که در دهه 1930 به عنوان پدر علم محاسبهٔ نوین و علم رایانه شناخته شد و مهمترین جایزهٔ علمی رایانه به افتخار وی جایزهٔ تورینگ نام گرفته ‌است. تسوزه هم در سال 1938 نخستین رایانه خود را به نام Z1 ساخت که البته قابلیت برنامه‌نویسی نداشت. اگر پاسخ شما یکی از افرادی است که ذکر آن‌ها رفت باید بگوییم که بر اساس نتایج تحقیقات یک تیم انگلیسی همگی این پاسخ‌ها می‌تواند اشتباه باشد.
بنا بر این گزارش،‌ فرضیه محققان انگلیسی تمرکز بر روی این پرسش بود که آیا "چارلز بابیج"، ریاضیدان قرن نوزدهم ایده نخستین کامپیوتر قابل برنامه‌نویسی را در دهه 1830، یک صد سال پیش از ایده آلن تورینگ، داده است یا خیر؟
چارلز بابیج (1791 -1871) فیلسوف تحلیل‌گر و ریاضیدان انگلیسی و نخستین کسی بود که ایده یک ماشین محاسبه‌گر برنامه‌پذیر را ارائه داد. وی در سال 1820 طراحی ماشین محاسبه‌گر خود را آغاز کرد؛ ماشینی که بعدها به نام ماشین تفاضلی معروف شد.
بابیج ایده و وقت بسیار زیادی را صرف کرد تا بتواند ماشین محاسبه‌گر مکانیکی را طراحی کند که اولا: بتواند به صحت نتایج اعلام شده به وسیله او اطمینان داشت و دوم: این‌که زمان طولانی را که صرف محاسبات پیچیده و طولانی می‌شد را کاهش دهد.
وی برای این کار طرح‌هایی مبتنی بر ساختارهای مکانیکی متنوع طراحی و با ارائه آن به دولت وقت انگیلس آن‌ها را راضی کرد تا روی ساخت این ابزار مهم سرمایه‌گذاری کنند.
گفته شده که نتیجه مذاکرات وی با دولت 17 هزار پوند حمایت مالی بود که از طرح او به عمل آمد. با این کمک مالی و همین طور استفاده از مجموعه‌ای از مهندسان و صنعتگران، وی زمانی طولانی را صرف ساخت ابزارهای لازم برای بدنه نهایی ماشین تفاضلی خود کرد اما برخلاف انتظار، وی به نتیجه جالبی نرسید و حتی نتوانست نمونه کاملی از ماشین خود را ارائه کند. بخش‌هایی از سازوکارهای ناتمام ساخت او در موزه دانش لندن به نمایش درآمده است.
در سال 1991 بر پایه طرح‌های اصلی بابیج یک دستگاه تفاضلی (Difference engine) ساخته شد که بخوبی کار می‌کرد. این امر نشان داد که دستگاه بابیج درصورتی‌که کامل می‌شد می‌توانست به خوبی کار کند. وی همان سال‌ها روی طرح ماشین پیچیده‌تری هم کار می‌کرد که نام ماشین تحلیلی بر آن گذشته بود

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:5  توسط اطلس ایران وجهان  | 

اختراع اتومبیل :

 امروزه اتومبیل وسیله ای است که بدون آن زندگی کردن بسیار مشکل می باشد با ازدیاد جمعیت و بزرگتر شدن شهرها و در نتیجه طولانی تر شدن مسافتها بشر احتیاج به وسیله ای داشت که بتواند این مسافتها را راحتر و سریعتر طی کند در سالهای پیش از اختراع اتومبیل ، مهمترین وسیله نقلیه اسب و کالسکه بود و کلیه جنگها و حمل و نقل ها مبنی بر استفاده از اسب بود اما این اسب مشکلات زیادی نیز داشت و مهمترین اشکال آن این بود که است پس از مسافتی خسته می شد و قابلیت حمل تعداد مسافر زیاد را نداشت با اختراع ماشین بخار انسان به این فکر افتاد که از این نیرو برای به حرکت در آوردن وسیله ای چهار چرخه (البته اولین وسیله سه چرخ داشت ) استفاده کند ودر این راستا شخصی فرانسوی به اسم کونیو اولین اتومبیل دنیا را که سه چرخ داشت و با نیروی بخار آب حرکت می کرد ساخت البته سرعت این وسیله کونیو بسیار کم بود و از ساعتی چهار کیلومتر تجاوز نمی کرد و پس ا چند آزمایش دیگر کنار گذاشته شد و امروزه در موزه پاریس قرار دارد پس از کونیو مخترعین دیگری از جمله بوله و دملر ظهور کردند که هرکدام قدمی در تصحیح این وسیله برداشتند ولی اساس و بنیان اصلی موتور اتومبیل را کارل بنز آلمانی گذاشت کارل در سال1896 اولین اتومبیل چهار زمانه را ساخت که پدر بزرگ اتومبیل های امروزی می باشد پس از کارل بنز هنری فورد آمریکایی در تکمیل بنز قدمهای موثری برداشت ولی کشش اتومبیل هنوز با اشکالاتی روبرو بود که شخصی به نام رودلف دیزل موتوری را اختراع کرد که ته نام خود معروف شد و با این موتور مساله کشش و رانش اتومبیل تا حد زیادی مرتفع گردید سپس مخترعین دیگر از جمله کترنیگ اولین کسی بود که روشن کردن اتومبیل با باتری و دلکو را اختراع نمود. به هر صورت بطور مستقیم نمی توان گفت که کدام مخترع به طور کامل اتومبیل را ساخت بلکه هر کدام از مخترعین نامبرده و بسیاری دیگر که فرصت برای نام بردن اسامی آنها نیست در ساخت اتومبیل دخالت داشته اند . یکی از همین مخترعان معروف اوئی رنو می باشد که در همین زمینه دارای چندین اختراع مهم می باشد این اختراعات و ابداعات رفته رفته منجر به صنعت اتومبیل سازی گردی که امروزه بزرگترین صنعت در جهان شناخته شده است . کشور فرانسه با داشتن کارخانه های اتومبیل سازی پژو ، رنو ، سیتروئن و ... و آلمان با داشتن کارخانه های اتومبیل سازی فولکس واگن ، اپل و بنز  که یکی از بهترین و معروفترین اتومبیل های جهان می باشد در اروپا رتبه اول را دارد. انگلستان نیز با ساختن اتومبیل جگوار و ولزرویس که گرانترین اتومبیل سلطنتی می باشد به شهرت رسید . 

 

* اختراع هواپیما :

شاید هیچ انسانی نباشد که به فکر پرواز نیفتاده باشد این اندیشه از زمانهای قدیم فکر انسان را به خود مشغول داشته است پرواز پرندگان زیبا در آسمان آبی بزرگترین آرزوی بشر از بدو پیدایش تا کنون بوده است و در همین راستا با چنان مشکلات عظیمی روبرو می شد که عمل پرواز را محال و غیر ممکن می پنداشت در افسانه های شاهنامه آمده است که کیکاووس پادشاه ایران علاقه زیادی به پرواز داشت لذا برای عملی شدن این فکر خود تصمیم گرفت چهار عقاب بزرگ و گرسنه را به چهار طرف تخت خود ببندد و در ارتفاعی بالاتر از بسته شدن عقابها چند تکه گوشت گوسفند آویزان  کرد و خود بر روی تخت نشست . وقتی که عقابها را رها کردند آنها برای اینکه خود  را به گوشتها برسانند با قدرت شروع به پرواز کردند و در نتیجه تخت کیکاووس به پرواز در آمد البته این اندیشه عملی نمی باشد و فقط حاکی از آرزوی پرواز در آن زمان می باشد لیکن اولین کسی که به طور علمی به این مسئله نگریست کسی نبود جز لئوناردو داوینچی ایتالیایی که در اوایل قرن شانزدهم می زیست و اولین طرحهای هواپیمای امروزی و کایت را اجرا نمود البته داوینچی موفق به پرواز نشد ولی طرحهای وی سر آغاز اختراع هواپیما شد .پس از داوینچی مخترعان دیگری از جمله بسینه فرانسوی ونو فرانسوی ، هنس آلمانی و لیلیان تال انگلیسی دست به تکمیل این اختراع زدند و به موفقیتهای بزرگی نیز نایل گشتند . از آنجاییکه در اختراعات دیگر اگر اشکالی پیش می آمد به ندرت موجب کشته شدن مخترع می گردید اختراع هواپیما به کندی پیش می رفت و با یک اشتباه کوچک مخترع با تمام اطلاعات خود با زندگی وداع می کرد . به هر حال تا سال 1896 توسط شانو فرانسوی اولین هواپیمای بدون موتور ساخته شد که دارای محور ثقل و سکان متحرک بود لیکن این وسیله نیز محتاج باد و ارتفاع جهت پرواز بود و این انسان را راضی نمی کرد . اولین کسانی که تصمیم گرفتند موتور و پروانه بر روی این وسیله نصب کنند و خود کنترل آن را بدست بگیرند دو برادر آمریکایی به نام ویلبر رایت و اولیور رایت بودند. آنها پس از سالها آزمایش در سال 1903 موفق به ساخت هواپیمایی شدند که دارای موتوری کوچک بود پس از برادران رایت کوتیس آمریکایی با طراحی چند چرخ زیر هواپیما مشکل فرود را حل کرد و پس از وی مخترعین دیگری در گوشه و کنار دنیا نقصهای دیگر آن را برطرف کردند و. امروزه با ساختن هواپیماهای جت انسان می تواند با سرعتی بیش از 2000 کیلومتر بر ساعت در هوا حرکت کند حداقل سرعت هواپیما 180 کیلومتر بر ساعت می باشد و اگر کمتر از آین سرعت حرکت کند سقوط می کند به هر حال انسان به آرزوی دیرینه خود رسید البته این آرزوها نقطه پایانی ندارد و همانطور که پس از پرواز به آسمان مساله فضا و کرات دیگر پیش آمد.

 

اختراع هلیکوپتر:

فکر هلیکوپتر یا جعبه بالدار از قرن شانزدهم پیدا شد به گفته دیگر لئوناردو داوینچی نخستین انسانی بود که طرح وسیله ای برای پرواز را روی کاغذ پیاده کرد . ولی هلیکوپتر به صورت فعلی منتهی در شکل اولیه اس در سال 1907 متولد شد . ولفگانگ بوهمرر محقق مسائل پرواز نوشته است : افتخار اختراع اولین هلیکوپتر نصیب فرانسوی ها شد پل کورنو فرانسوی نخستین کسی بود که اولین هلیکوپتر را ساخت و اولین پرواز تاریخی را با آن انجام داد . این هلیکوپتر اولیه که دو ملخ داشت و به موتور آنتورنت با 24 اسب قوه مجهز بود فقط 30 سانتیمتر از زمین بلند شد بعد دوباره افتاد اما همین 30 سانتیمتر نیز کلی موفقیت بود . متاسفانه کورنو به علت آنکه از لحاظ مالی در مضیقه بود طرحش را پیگیری نکرد و برای تکمیل و بالا بردن قدرت اوج گیری هلیکوپترش  اقدامی به عمل نیاورد . سال 1907 را باید سال هلیکوپتر تلقی نمود چون که درست در همین سال ، فرانسوی دیگری موسوم به لویی برژه یک هلیکوپتر چهار چرخ و دو ملخه ساخت منتهی چون در اثنای آزمایش هلیکوپترش سقوط کرد از ادامه فعالیت منصرف شد . با این حساب کورنو و برژه را باید پدر هلیکوپتر های امروزی شناخت . گو اینکه در سالهای بعد نیز عده زیادی برای ساختن وسیله ای که بتواند با کمک بالهای دوار پرواز کند کوشش کردند ولی موفقیت دلخواه در سال 1932 بدست آمد این موفقیت را خوآن دولاچی یروا اسپانیایی کسب کرد .

 

* اختراع رادیو :

رادیو توسط فیزیکدان و مخترع ایتالیایی گوگلیلمو مارکنی ساخته شد وی در دانشگاه بولونیا کسب دانش کرد و بر اثر تحقیق در آثار هنریش، هرتز توانست امواج هرتز را در ایجاد رابطه از دور بکار برد وی دستگاهی ساخت که نخست علاماتی را بوسیله امواج از یکسو به سوی دیگر خانه خود فرستاد و سپس این آزمایش را بین خانه و باغ انجام داد و بعدها در فاصله های دورتر، اختراع مارکنی پایه دستگاه بی سیم و رادیو قرارگرفت.  

 

* اختراع تلگراف و تلفن :

در زمانهای قدیم که تلگراف و تلفن هنوز اختراع نشده بود بشر جهت ارتباط از وسایل گوناگونی استفاده می کرد مثلا سرخپوستان آمریکا از دود جهت فرستادن پیام استفاده می کردند و یا در بعضی از قبایل  بدوی آفریقا با صدای طبل و در قبایل حوزه رود آمازون با استفاده از صدای سوت یا تقلید صدای حیوانات با یکدیگر ارتباط برقرار می کردند در کشور ما ایران نیز بیشتر از کبوترهای نامه بر استفاده می شد که وسیله ارتباطی بسیار سریع و مطمئنی بود با ورود الکتریسیته به زندگی بشر دانشمندان زیادی سعی در استفاده از آن جهت ارتباط کردند با اینکه در سال 1832 شخصی به نام ساموئل مورس به فکر افتاد که حروف الفبا را به صورت کدهای خط و نقطه یا جریانهای بلند و کوتاه که نمایندگان همان حروف الفبا هستند بفرستد این روش رفته رفته تکمیل تر گردید تا اینکه علامات به طور خودکار چاپ می شدند پس از اختراع تلگراف شخصی به نام الکساندر گراهام بل با ساختن تلفن بزرگترین خدمت را به ارتباطات جوامع بشری نمود

+ نوشته شده در  2012/2/7ساعت 13:3  توسط اطلس ایران وجهان  |