دانستنیها ی تاریخ وجغرافیایی ایران وجهان
اشنایی کامل با شهرهای ایران وجهان- تاریخ ایران وجهان وهزاران جدول اماری 
قالب وبلاگ
بدون شک یکی از خاطره انگیز ترین مراحل سفر، بخش خوراکی هاست. حس خوب خوردن همیشه در مسافرت های نوروزی با ما اجین است و  زا تجربه طعم های جدید غذاهای محلی سیر نخواهیم شد.

به گفته بسیاری از مسافرین اگر در سفرها نتوانید غذاهای مخلی را مزه کنید مانند آن است که هیچ کاری انجام نداده اید. خوردن غذاهای هر منطقه ما را با فرهنگ و نوع خوراک آن ها آشنا می کند. برای آنکه سفری خوشمزه داشته باشید حتما این گزارش را تا به انتها مطالعه کنید.

آذربايجان شرقی 

اگر قصد مسافرت به این استان را دارید حتما دويماج ( خوراكي سنتي از آذربايجان شرقی در تبريز ) را امتحان کنید! کوفته تبریزی، اوماج آشي (آش اوماج ) اوماج حالواسي (حلواي اوماج) ، قویماق و قایقاناق از جمله غذاهای سنتی آذربایجان به حساب می آیند که می توانید برای صبحانه ازین غذا حتما استفاده کنید.
 

کرمان 

استان کرمان را با خورشت‌هاي خوش مزه و متنوعش می شناسیم، خورشت کنگر کدو، قيمه، به‌آلو، سيب درختي، آلو ميگو، خورشت کلم، باقله و آلوچه از خورشت‌هاي معروف کرمان هستند. حليم‌بادمجان کرماني‌ها هم معروف است. کلمپه، کماج، حاجي بادام، نان‌چرخي، پفک و برشتوک هم از شيريني‌هاي سنتي کرمان است. زیره ، خنا، قالی ، قاووت و پسته را هم سوغات می آورند.

همدان 

همدان ديار ترشي‌ها و مرباهاي عجيب و غريب است. همداني‌ها از پوست هندوانه، ترب سياه و حتي پوست ليموترش و کدو مسمايي مربا درست مي‌کنند. ترشي‌گردو هم از ترشي‌هاي مشهور اين استان است. آش ميوه، خورشت غوره بادمجان و آبگوشت کلم و آبگوشت سيب سيرغوره از غذاهاي معروف همدان است.

فارس

فالوده شيرازي، شکرپنير و بادام سوخته و مسقطي هم از شيريني‌جات و دسرهاي فارس است.کوفته هلو، رب‌پلوشيرازي، آش‌انار، قنبرپلو، کلم‌پلوي شيرازي و دو پيازه از غذاهاي معروف شيرازي‌اند. انواع عرقيات معطر مثل بيدمشک و بهار نارنج از نوشيدني‌هاي سنتي فارس است. 

خراسان جنوبي


اگر به خراسان جنوبي رفتيد آش شلغم و خورشت ريواس و بلغور پلو يادتان نرود. در خراسان جنوبي انواع مختلف اشکنه مثل اشکنه آلو، نخود، کشک زرد و بادمجان زياد است. نان سمنو و نان زردي هم از نان‌هاي معروف خراسان جنوبي است.

آذربايجان غربي
مردم استان آذربايجان غربي معمولاً غذاهاي گوشتي را با ترشي مصرف مي‌کنند. از جمله اين ترشي‌ها مي‌توان به ترشي مخلوط، ترشي ليته و ترشي هفته بيجار اشاره کرد. 

گاتخ شورباسي(آبگوشت ماست)وقورت شورباسي(ّآبگوشت كشك)وچهمجه(غذاي محلي درشهرستان نقده(سلدوز)كه با برنج گوشت غاز ويك گياه صحرايي به نام اوليك تهيه مي شود.

يارما آشي ويارما شورباسي(آش وشورباي بلغور) ازديگر غذاهاي مرسوم ومحلي اين استان است.همچنين درشهرستانهاي خوي وماكو كله جوش با گياه محلي كه دربهارمي رويد والهگز نام دارد مي پزند كه خيلي خوشمزه است البته آب ماهيچه لپه برنج وبلغورپيازونعناع وسيرداغ ديگرمخلفات اين غذا است .

يك غذاي مجلسي هم كه ديگر درمهمانيهاي اورميه جاي خودش راپيدا كرده خوراك خوشمزه قفقازي است.

مازندران

فسنجان با گوشت مرغابي و انواع پرندگاني که شکم‌شان با دانه‌هاي انار ترش جنگلي و سبزي‌هاي معطر پر شده است، از غذاهاي رسمي سنتي مازني‌اند. بوراني کدو حلوايي و بوراني بادمجان کبابي، ماست دلالي و نازخاتون که ترکيبي از بادمجان کبابي و سبزي معطر و آب‌غوره است، از دسرهاي سفره‌هاي مازندراني‌هاست. مرباي بهارنارنج و مرباي تمشک هم خوراکي‌هاي هيجان‌انگيزي است.

گيلان 

کباب ترش گيلاني که گوشت خوابانده شده در رب انار و ادويه است، شيش‌انداز، باقلاقاتوق، ميرزاقاسمي و کوکوي خاويار ماهي از غذاهاي معروف گيلاني است. نمک سبز هم يک افزودني معطر گياهي براي ماست است. زيتون پرورده هم يادتان نرود. حلواي درونگ، کلوچه و مرباي ازگيل هم از شيريني‌جات اين استان است.

قزوين 

استان قزوين است و قيمه نثارش. نان قندي، باقلواي لوزي، شيريني اتابکي، نان نازک و نان برنجي هم از انواع شيريني اين استان است. پسته و فندوق هم مخصوص قزوین است. زغال‌اخته‌هاي ترش و مرغوب قزوين را هم فراموش نکنيد. 

خراسان رضوي 
مشهد است و شيشليک شانديزش. کباب‌هاي معروفي که در ييلاق هاي مشهد عرضه مي‌شود در جاي ديگري پيدا نمي‌شود. آب‌نبات زنجبيلي هم از شيريني‌هاي اين منطقه است.

گلستان 

نان خرمایی و حلوای آماج گرگان را از دست ندهید!هل‌آش، گوجه‌آش و ماش‌آش از خوراکي‌هاي لذيذ گلستان‌اند. چوروک نان سنتي اين منطقه است. 

سمنان


غذاهايي مثل ته‌چين و چرتمه پلو دارد. کشک و پسته هم که محصولات اصلي اين استان هستند. محصولات دامي اين روستا مي توان به شير، ماست، کره، آروشه، لور، سرشير محلي، سرماست محلي، عسل طبيعي، قره قروت (تفره) و غيره اشاره نمود. همچنين محصولات باغي مانند گيلاس، آلبالو، زردآلو، توت و به ويژه گردو مي توان نام برد. از محصولات خوراکي صحرايي مي توان از سامباروک (آلبالوئک)، سولي، زرشک، وليک، سيب وحشي، گالش انگور و غيره مي توان نام برد. نان پنجه کش، نان گرده و کچيله نون محتوي گردو از نان هاي بسيار خوشمزه دست پخت زنان اين آبادي است. همچنين آش گزنه، آش زرشک، تفره که با قره قروت درست مي شود . 

چهارمحال و بختياري 

در استان چهار محال و بختیاری به علت دارا بودن اقلیم سردسیر شرایط مناسبی برای تولید گردو فراهم است و مغز گردو شفاف تولید می شود . اسم کباب بختياري را که حتماً شنيده‌ايد، در فهرست همه رستوران‌هاي ايراني هم پيدا مي‌شوداين غذاي گوشتي غذاي محلي چهارمحال و بختياري است. کاچي‌هاي چهار محالي هم معروف‌اند. این استان محل اتراق عشایر است و به همین دلیل انواع لبنیات محلی را می توان از نوع عالی آن امتحان کرد.

کرمانشاه

وقتي به کرمانشاه رفتيد از خوردن خورشت خلال بادام، دنده کباب، سيب پلو و کوکوي پاغازه غافل نشويد. نان برنجي، روغن کرمانشاهي و کاک هم خوراکي‌هاي مقوي اين استان است.

اردبيل

اردبيل است ومزه آش دوغ‌اش. در هواي خنک اردبيل، خوردن آش دوغ محلي خيلي مزه مي‌دهد. پلو قيسي هم يکي ديگر از غذاهاي معروف اردبيلي است. خوردن و بردن عسل سبلان و ساري‌حلوا را فراموش نکنيد.

زنجان 

غذاهای محلی استان زنجان را انواع آش چون: آش بلغور، آش رشته، آش انار، یوتی آش، آبگوشت های محلی، يوتی آش، و انواع غذاهای دیگر چون: کاله جوش، كوفته تركی، انواع دلمه ها، كباب تركی، خورشت مسما با مرغ، خورشت گوجه فرنگی، خوراک هويج، قيمه پلو، حلوای گردو و انواع دسرها، ترشی ها، مرباها، نان ها، سالادها و... تشکیل می دهد.

اصفهان

اسم اصفهان که مي‌آيد ناخودآگاه صداي جليز و وليز برياني در ذهن تداعي مي‌شود. هر چند برياني معروف‌ترين غذاي اصفهان است، اما از خورشت ماست، حليم بادمجان و گوشت و لوبيا هم نبايد غافل شويم. ناگفته نماند که زرشک روي همه غذاهاي اصفهاني هم خوردن دارد. گز و پولکي هم که شيريني‌هاي معروف اصفهان هستند.

خوزستان 

خوردن سمبوسه و فلافل‌هاي تند دست‌ساز، در حالي که روي پل کارون ايستاده‌ايد توصيه مي‌شود. قليه ماهي، پلو شوشتري، ماهي صبور و حريسه از غذاهاي معروف خوزستاني‌ها است. 

تبریز

اسمش که مي‌آيد ناخودآگاه دل آدم براي کوفته تبريزي پر مي‌کشد، کوفته تبريزي مشهورترين غذاي آذربايجان شرقي است. فوت کوزه‌گري لازم دارد تا موقع پختن از هم باز نشود. پيخاخ قيمه هم خوراکي لذيذ از گوشت و پياز و زعفران و خلال بادام است که چشيدن آن‌را پيشنهاد مي‌کنيم. خورشت هويج هم يک خورشت آذري است. شيريني قرابيه، نوقا و حلوا گردويي هم از انواع شيريني‌ اين استان است.

کردستان
جالب است بدانید بريان کباب يا کباب ترکي از غذاهاي سنتي رسمي کردستان است. کنگرماست و کلانه که ترکيبي از نان محلي و پيازچه و کره محلي است از پيش‌غذاهاي کردي‌اند. کوکوي کنگر، آش کردي، آش گزنه و دوغ هم از ديگر خوراکي‌هاي اين منطقه است.

يزد

شيريني‌هاي يزدي در همه ايران مانند ندارند، لوزپسته، لوزبادومي، لوزنارگيل، کيک‌يزدي، باقلوا، پشمک، قطاب و حاجي‌بادوم از شيريني‌هاي خوشمزه يزدي هستند. آش شولي، آش شلغم، حليم و کوفته يزدي هم از غذاهاي خوشمزه يزد است. البته در یزذ نباید از خوردن قیمه نخود نیز اجتناب کنید.

[ یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۲ ] [ 13:6 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مهیاوه : مهیاوه که مهیابه ، ماهیاوه، مهیوه، مهوه، موه، هم به آن می گویند، غذای مخصوص مردم جنوب ایران است گویا کلمه مهوه و مهیاوه، در اصل از دوکلمه ماهی و آوه ، مرکب بوده و آوه به معنی آب است . رنگ و طعم مهیاوه : مهیاوه یک نوع غذای آبکی تیره رنگ و شور و تند است که آن را از یک نوع ماهی ریز به نام موتو، متو یا حشینه ( مومغ ، ساردین ) درست می کنند و با نان یا همراه غذاهای دیگر به مصرف می رسانند و بسیار مقوی و اشتها آور است . روش تهیه مهیاوه : الف – از پودر ماهی : ماهیهای مذکور را در روی شن و ماسه کنار دریا خشک می کنند و اگر بخواهند از پودر آن استفاده کنند، پس از اینکه خوب خشک شد ماهیها را کاملاٌ کوبیده و بعد ، الک می کنند و شن و ماسه را از آن جدا می سازند و بعد پودر ماهی را با زرد چوبه، فلفل، راز ( دانه باریک و سیاه رنگ )، گشنیز و خردل مخلوط ساخته ، دوباره می کوبند و در آب و نمک می ریزند و در شیشه یا خمره مخصوص ریخته و درش را می بندند و بعد ظرف را به مدت 20تا 30 روز در آفتاب قرار می دهند، مایعی که به این ترتیب فراهم میشود،
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 17:38 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مواد لازم :
آرد الک شده 1 فنجان، کره 3/1 فنجان، نمک 0.25 قاشق چایخوری، آب یخ 3 الی 4 قاشق سوپخوری
با این مواد خمیر را مانند خمیر پای درست کنید و یک دایره 23 سانتی متری درست کنید
مواد لازم خمیر پفی :
کره 0.5 فنجان، آرد الک شده 1 فنجان، نمک 0.25 قاشق چایخوری
تخم مرغ 4 عدد، آب 1 فنجان، کرم پاتیسیر + خامه
نصف این مواد مانند خمیر نان خامه ای درست می شود .
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 17:35 ] [ اطلس ایران وجهان ]
طرز تهیه:گوشت را یک ساعت قبل از پختن با 2 قاشق سویا سس مخلوط نموده کنار بگذارید تا جا بیفتد . کمی روغن در ماهیتابه ریخته پیاز را تفت دهید . تا رنگ آن طلایی شود .پیاز تفت داده شده را به گوشت اضافه کنید و حال گوشت و پیاز را تفت دهید تا اب گوشت کشیده شود . 1 فنجان اب اضافه نمائید و بگذارید ارام پخته شود . در این فاصله بقیه سبزیجات را تفت داده به ان اضافه نمائید . هنگام اضافه کردن ابتدا کرفس را پس از تفت دادن اضافه کنید تا مقداربیشتری بپزد بعد فلفل دلمه ای و بعد هویج و کلم و در اخر قارچ را اضافه نمائید . نمک و فلفل را هم اضافه کرده حال دو قاشق نشاسته ذرت را با 3 فنجان اب مخلوط کرده به مواد اضافه کنید و بگذارید مواد فوق پخته شود . در اخر بقیه سویا سس را اضافه نموده و اجازه دهید خورش جا بیفتد . این غذا را هم با پلو می توان مصرف کرد و هم بعنوان یک غذای بدون برنج ( خوراک ) می توانید مصرف نمائید
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 17:34 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مواد لازم :
گوشت مغز ران گوساله اگرمغز ران گوساله بود 2 کیلو گرم و
یا ران گوسفند اگر ران گوسفند بود 1 ران، سیر 15 حبه
جعفری حدود چند شاخه، نمک ,فلفل و زردچوبه بمقدار لازم، لیمو عمانی درسته 2 عدد
طرز تهیه : مغز ران گوساله را همانطور که درسته است با فاصله های نزدیک به هم با کارد سوراخ کرده داخل هر سوراخ یک حبه سر و مقداری جعفری فرو می کنیم . به همین ترتیب این کار را انجام می دهیم تاتمام بدنه گوشت پر از حبه های سیر بشود . بعد اطراف آنرا با نخ محکم می بندیم و درقابلمه ای با چند قاشق روغن خوب اطرافش را سرخ می کنیم سپس رویش مقداری آب ریخته چند حبه سیر , رب گوجه , نمک و فلفل یکی دو عدد هویچ ریخته می گذاریم با شعله ملایم پخته شود گاهی گوشت را می گردانیم در اواخر طبخ لیمو عمانی را اضافه کرده و پس ازپخته شدن آب آن باید حدود یک لیوان باشد . گوشت را از آب خارج کرده می گذاریم کاملاً خنک شود . نخ آنرا باز کرده سپس با کارد تیزی بصورت ورقه های نازک برش داده در ظرفی قرار می دهیم

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 17:34 ] [ اطلس ایران وجهان ]
طرز تهیه : مرغ را همراه با آب نمک وزردچوبه و پیاز پخته تا آبش به حد یک لیوان برسد . مرغ را تکه تکه کرده از استخوان جدا می سازیم . قارچ را تمیز کرده ورقه ورقه می کنیم و در کمی روغن تفت داده به مرغ ها اضافه می کنیم . 50 گرم کره را روی حرارت آب کرده دو قاشق آرد به آن اضافه میکنیم و آنرا تفت می دهیم . 1 قاشق غذاخوری پر ادویه کاری و 1 قاشق مرباخوری خردل به آن اضافه می کنیم و مایه را هم زده سپس آب مرغ به آن اضافه کرده سس غلیظی بدست میآید . 2 عدد زرده را با چنگال خوب زده به آن اضافه می کنیم و سس را هم می زنیم . سس آماده را بر روی قارچ و گوشت ریخته روی حرارت ملایم مخلوط می کنیم تا گرم شود . پاته آماده مصرف است .

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 17:33 ] [ اطلس ایران وجهان ]
طرز تهیه :
کره نرم شده را خوب می زنیم سپس پودر قند و وانیل را اضافه نموده باز می زنیم . آنگاه زرده و سفیده را جدا کرده ، زرده ها را اضافه نموده خوب با همزن می زنیم تا بصورت کرم در آید . سپس سفیده را که خوب با همزن زده و سفت شده به آن اضافه می کنیم . با قاشق چوبی به آرامی مخلوط می کنیم بعد آرد الک شده و نشاسته ذرت را اضافه کرده مخلوط می کنیم . کف قالبهای مورد نظر را با روغن چرب کرده از مایه که در قیف ریخته ایم مقداری می ریزیم سپس یک حلقه سیب دارپین زده قرار می دهیم و باز رویش را با مایه می پوشانیم . سر ظرف حتماً باید کمی خالی باشد .قالبها را در سینی چیده در فر قرار می دهیم با حرارت 350 درجه بمدت 20 دقیقه تا پخته و طلایی شود . پس از پخته شدن از قالب جدا کرده می گذاریم خنک شود و رویش پودر قند پاشیده با پودر پسته تزیین می کنیم
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:31 ] [ اطلس ایران وجهان ]
طرز تهیه :
آرد را در یک کاسه بزرگ الک کنید و با بادام و شکر مخلوط کنید و با کره مالش دهید ، با آب کافی بهم بزنید تا مخلوط بهم بچسبد ، روی یک سطح آرد پاشیده خمیر را برگردانید ورز دهید تا صاف شود ، بعد روی آنرا بپوشانید و در یخچال بمدت 30 دقیقه بگذارید ، خمیر را بضخامت 4 میلی متر پهن کنید ، تعداد مساوی دایره های 3 و 4 سانتی متری ببرید . 0.5 قاشق چایخوری پر از مواد پر کردنی وسط هر دایره 3 سانتی متری قرار دهید و لبه های آنرا کمی آب زده و بهم بفشارید و یا توسط یک قالب کنگره دار روی آن فشار دهید تا کاملاً لبه های دایره بهم بچسبد ، بیسکویت ها را بفاصله 2 سانتی متر از هم روی سینی بچینید و در حرارت 350 در طبقه وسط فر بمدت 20 – 30 دقیقه بپزید ، پس از سرد شدن روی آن پودر قند و پودر پسته بپاشید .

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:30 ] [ اطلس ایران وجهان ]

طرز تهیه سس سالاد :
آب گوشت و بقیه مواد را مخلوط کرده , می جوشانیم تا کمی غلیظ شود .
طرز تهیه :
گوشت را خلال کرده و کمی تفت داده و با نمک و یک عدد پیاز و میخک , فلفل , برگ بو و جعفری و تره فرنگی , روی حرارت گذاشته تا بپزد , گوشتها را می گذاریم سرد شود , آب آنرا جهت تهیه سس از صافی رد کرده و کنار می گذاریم , خیار شور خلال شده , گوجه فرنگی , فلفل قرمز , هزیچ و بقیه پیازها را خرد کرده , همه را مخلوط می نماییم , نمک و فلفل اضافه کرده , داخل سس آماده شده می ریزیم , مواد سالاد باید حد اقل 15 دقیقه در سس بماند , سپس آنرا در ظرف ریخته و روی آنرا با زیتون و تکه های پنیر و جعفری خرد شده , تزیین مینماییم .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:26 ] [ اطلس ایران وجهان ]
چند نکته در مورد گرفتن آب ميوه:در نظر داشته باشيد که وقتي مي خواهيد آب ميوه بگيريد به مقدار مصرف تهيه کنيد. زيرا مثلا اگر آب هويج بماند، تلخ و اگر آب سيب مدتي بماند سياه مي شود.

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:20 ] [ اطلس ایران وجهان ]

مواد لازم : قهوه 1 قاشق مرباخوری ، شکر 1 قاشق مرباخوری ، آب سرد یا شیر یک فنجان کوچک قهوه خوری

طرز تهیه : قهوه و شکر و آب را در قهوه جوش ریخته روی حرارت ملایم مرتب هم بزنید تا قهوه جوش آید . زمانی که قهوه از اطراف قهوه جوش کف کرد و کف در وسط گرد شد بلافاصله از روی حرارت ، قهوه جوش را برداشته شعله را خاموش کنید . ابتدا از غلظت روی قهوه داخل هر فنجان یک قاشق مرباخوری بریزید سپس در هر فنجان قهوه مابقی را ریخته و مورد استفاده قرار دهید .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:16 ] [ اطلس ایران وجهان ]

طرز تهیه  :ظرف گرد مناسبی را انتخاب کرده اطراف ظرف را با ورقه های خیار ,گرجه فرنگی و هویج تزئین می کنیم , وسط را با مغز کاهو خرد شده و روی سطخ آنرا با ورقه های تخم مرغ پخته و حلقه های فلفل دلمه ای تزئین می کنیم . سس مایونز را همراه با سرکه و نمک و فلفل آماده کرده در سس خوری می ریزیم و در کنار ظرف سالاد قرار می دهیم . این سالاد را می توانید با سس هزار جزیره هم میل کنید . البته دقت کنید برای سالاد فصل سس را هنگام مصرف به سالاد اضافه می کنند و قبلا روی سالاد نمی ریزند.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:14 ] [ اطلس ایران وجهان ]

مواد لازم :

کره نرم شده 125 گرم، شکر 125 گرم ، نمک 0.25 قاشق چایخوری ، آرد 200 گرم
سیب یا گلابی 4 عدد ، تخم مرغ 3 عدد، وانیل یک سوم قاشق چایخوری ، بیکینگ پودر 2 قاشق مرباخوری

طرز تهیه :کره نرم شده را همراه با شکر و وانیل ، نمک خوب با همزن می زنیم . سپس تخم مرغ ها را دانه دانه شکسته باز به هم زدن ادامه می دهیم . آنگاه آرد و بیکینگ را آرام اضافه کرده با قاشق مخلوط می کنیم . کف قالب نچسب را چرب کرده سیب یا گلابی پوست گرفته ، نصف شده را در ته ظرف قرار می دهیم . 1 قاشق عسل ، 1 قاشق آبلیمو ، 1 قاشق کره آب شده را مخلوط کرده با قلم مو روی میوه ها مالیده بمدت 15 دقیقه با حرارت 200 درجه می پزیم . آنگاه باید دقت شود که مایه را بعد از طبخ میوه ها آماده کنیم و مایه را بر روی آن می ریزیم و بمدت 1 ساعت با حرارت 300 درجه می پزیم .

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:14 ] [ اطلس ایران وجهان ]
طرز تهیه :زردآلو ها را پس از شستن و هسته گرفتن با نصف لیوان آب در ظرفی لعابی روی حرارت ملایم قرار داده تا کاملاً پخته شود و آب آن کشیده شود سپس آنرا در صافی ریخته و با پشت قاشق از صافی رد می کنیم . شکر را به ان اضافه کرده بر روی حرارت قرار داده تا کاملاً غلیظ شده پس از آن ورقه های ژلاتین را مثل روشهای قبل نرم کرده در آن می اندازیم تا حل شود . شعله را خاموش کرده و خوب هم می زنیم تا کاملاً مخلوط گردد . در صورتی که زردآلو ها خیلی شیرین باشد جهت پیشگیری از شکرک زدن در پایان پخت 0.5 قاشق چایخوری جوهر لیمو در آب حل کرده به آن اضافه می کنیم
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:14 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مواد لازم برای تهیه پنیر خامه :

زردآلوی خشک 3/2 فنجان ، پنیر خامه 40 گرم، سفیده تخم مرغ 1 عدد

طرز تهیه :

کره و پنیر خامه و شکر را با همزن برقی و در یک کاسه کوچک بزنید تا سفید و سبک شود . آبلیمو و زرده های تخم مرغ را با هم بزنید و با دانه های خشخاش و آرد الک کرده بزنید و مخلوط کنید تا خمیر سفتی بدست آید ، خمیر را به 4 قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را به ضخامت 3 میلی متر روی کاغذ روغنی پهن کنید ، مربعهای 6 سانتی متری از آن ببرید ، روی هر مربع یک قاشق چایخوری پر از مواد پر کردنی پهن کنید ، گوشه ای را که از مواد پوشیده نیست بر دارید و بشکل هلالی روی گوشه ای که مواد پر کردنی دارد لوله کنید ، قسمت آزاد را فشار دهید تا چسبیده شود ، با بقیه خمیر و مواد پر کردنی این کار را تکرار کنید ، هلالها را با فاصله 2 سانتی متر در سینی های فر قرار دهید ، روی آنها را نیز خشخاش بپاشید و در درجه حررت 350 در طبقه وسط بمدت نیم ساعت می پزیم


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:11 ] [ اطلس ایران وجهان ]

ساندویچ میگو و پنیر

مواد لازم :میگو 250 گرم ، پنیر گرویر رنده شده 100 گرم ، نان تست به مقدار لازرم
کره 50 گرم ، کاهوی خرد شده مقداری

طرز تهیه :روی نانها را کره نرم شده مالیده و سپس میگوهای آب پز شده را روی آن می چینیم و سطح آن را با پنیر رنده شده می پوشانیم . نانها را در سینی فر چیده به مدت 15 دقیقه سینی را در طبقه وسط فر در درجه حرارت 350 می پزیم پنیرها آب شود .پس از بیرون آوردن از فر روی آن را با کاهوی خرد شده تزئین می نماییم.

ساندویچ ژامبون و تخم مرغ (سرد)

مواد لازم :ژامبون 150 گرم ، کره 50 گرم ، نان تست بمقدار کافی ،جعفری چند شاخه
تخم مرغ سفت شده 3 عدد حلقه شده

طرز تهیه :روی نانهای تست را کره نرم شده مالیده و سپس یک ورقه چهارگوش ژامبون روی آن قرار داده و با نصف حلقه تخم مرغ سفت شده و یک برگ جعفری تزئین می نمائیم .

ساندویچ ژامبون با پنیر

مواد لازم  : کره نرم شده 50 گرم ،ژامبون 150 گرم ، پنیر گرویر 100 گرم
نان تست به تعداد لازم ، گوجه فرنگی 2 عدد (جهت تزئین)، جعفری چند شاخه

طرز تهیه : روی نانها تست را کمی کره مالیده و سپس یک یا دو ورق ژامبون روی آن قرار داده و روی سطح ژامبون ها را با پنیر رنده شده می پوشانیم . نانها را در سینی فر چیده و به مدت 15 دقیقه ساندویچ ها را در طبقه وسط فر در درجه حرارت 350 درجه می پزیم تا پنیر آب شود , پس از بیرون آوردن ساندویچ ها از فر روی آن را با حلقه ها ی گوجه فرنگی و جعفری تزئین می نمائیم.

ساندویچ پنیر و خامه(سرد)

مواد لازم :پنیر لیقوان یا پنیر پاستوریزه رنده شده کم نمک 150 گرم ، خامه 100 گرم
ترخان و جعفری و گشنیز خرد شده 100 گرم ، گردوی چرخ شده 75 گرم
نان تست بریده شده بمقدار لازم

طرز تهیه  :پنیر و خامه و گردو را مخلوط کرده سپس سبزی را اضافه کنید و مخلوط نمائید تا تمام مواد کاملا مخلوط شود . از مایه روی نانها بمقدارکافی مالیده و روی آنرا با قیف خامه پاش عنچه ای از پنیر له شده گذاشته و با یک نصفه گردو تزئین کنید.

ساندویچ پنیر و تخم مرغ سفت (سرد)

مواد لازم :پنیر لیقوان کم نمک 100 گرم ، تخم مرغ سفت شده 3 عدد ، سس مایونز 3/1 فنجان
زرده تخم مرغ له شده با کره 2 عدد ، نان تست بمقدار کافی ، نعناع برای تزئین چند شاخه

طرز تهیه : پنیررا رنده رد می کنیم و بعد تخم مرغ ها را تیز رنده کرده با پنیر مخلوط می کنیم سپس سس مایونز را اضافه کرده , در صورتیکه پنیر بی نمک باشد, کمی نمک به آن اضافه می کنیم . کلیه مواد را کاملا مخلوط نموده و روی نانهای تست قالب زده می مالیم و سطح آن را با زرده تخم مرغ له شده و کره که قبلا مخلوط کرده ایم با قیف خامه پاش یک غنچه گذاشته و در کنار آن یک شاخه نعناع جهت تزئین می گذاریم

[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 14:2 ] [ اطلس ایران وجهان ]

شاتوبریان با سس قارچ

مواد لازم :
گوشت فیله تمیز شده 800 گرم
سس قارچ 1 پیمانه
کره 100 گرم
نمک و فلفل بمیزان کافی
روغن زیتون 50 گرم

طرز تهیه :
گوشت فیله تمیز شده را به 4 قسمت از مقطع بریده با استیک کوب کمی می کوبیم و به شکل گرد منظم در می آوریم . دو طرف آنرا آغشته به روغن کرده فلفل می زنیم . دو طرف گوشت را یکی یکی در ماهیتابه چدنی خوب برشته کرده اگر فکر می کنید مغز گوشت خام است کمی آب اضافه کرده در ظرف را ببندید تا با حرارت ملایم بپزد و آب جذب آن شود . سپس در ظرف چیده رویش را سس قارچ یا سس فلفل می دهیم . اطراف آنرا با جعفری و سیب زمینی سرخ کرده تزیین می کنیم .

اسکالپ ناتور

مواد لازم :
گوشت راسته پاک کرده گوساله 1 کیلو گرم
آرد سوخاری 1 پیمانه
تخم مرغ 4 تا 5 عدد
روغن 150 گرم
نمک و فلفل بمیزان لازم

طرز تهیه :
گوشت را به 6 قطعه تقسیم می کنیم . مقطع گوشت را روی تخته قرار داده با استیک کوب می کوبیم تا حدی که گوشت زیاد نازک نشود . دو عدد تخم مرغ را در ظرفی شکسته نمک و فلفل می زنیم و با چنگال هم می زنیم . در ماهیتابه روغن ریخته هر طرف گوشت را ابتدا در آرد سوخاری زده سپس در تخم مرغ باز در آرد سوخاری و در روغن داغ سرخ می کنیم . گوشت را هنگام سرخ شدن حرکت ندهید تا کاملاً یک طرف آن سرخ شود بعد طرف دیگر را سرخ کنید . برای هر نفر یک عدد اسکالپ ناتور یا شنیتسل گوشت در نظر گرفته می شود . شما می توانید برای هر نفر یک عدد تخم مرغ را در ماهیتابه که روغن ریخته اید , درسته بشکنید . حرارت را ملایم کنید , در آنرا ببندید تا سفیده بسته شود بعد آنرا به آرامی با کفگیر روی اسکالپ قرار دهید و اطرافش را با جعفری و سیب زمینی سرخ شده تزیین کنید .

اسکالپ پاند (شنیتسل مرغ)

مواد لازم :
سینه مرغ به تعداد افراد
تخم مرغ برای هر دو سینه 1 عدد
آرد سوخاری بمقدار لازم
نمک بمقدار لازم
روغن برای سرخ کردن بمقدار لازم

طرز تهیه :
برای تهیه شنیتسل مرغ باید از سینه مرغ استفاده کرد . سینه مرغ را از استخوان طوری جدا می کنیم که انتهای بال باقی بماند و پوست سینه را می کنیم . از هر سینه مرغ دو عدد شنیتسل می توان تهیه کرد چون سینه از وسط نصف می شود . پس از اینکه استخوان سینه جدا شد طوری که انتهای بال به آن متصل است به آن نمک زده و با استیک کوب می کوبیم طوریکه له نشود ولی پهن و نازک شود . بعد تخم مرغ را شکسته با کمی نمک با چنگال هم می زنیم سپس قطعات سینه را ابتدا در آرد سوخاری می زنیم بعد در تخم مرغ می غلتانیم مجددا در آرد سوخاری و بعد دو طرف آنرا در روغن با حرارت ملایم به حدی سرخ می کنیم که طلایی شود . دقت کنید هنگام سرخ کردن اجازه دهید یک طرف کاملاً سرخ شود بعد طرف دیگر را سرخ کنید .

استیک با سس قارچ

مواد لازم :
گوشت فیله یا راسته 1 کیلو گرم
کره یا روغن مایع 100 گرم
فلفل و نمک بمقدار لازم

طرز تهیه :
گوشت را به قطعات 150 تا 200 گرمی از مقطع برش داده کمی با استیک کوب می کوبیم . مراقب باشید که شکل منظم داشته باشد . اطراف آنرا با کره آب شده یا روغن آغشته می کنیم و فلفل می زنیم . تابه چدنی را چرب کرده کاملاً داغ می کنیم . بعد دو طرف هر قطعه از گوشت را در تابه سرخ می کنیم . دقت کنید که یک طرف استیک که کاملاً سرخ شد طرف دیگر را سرخ می کنیم . همزمان 2 یا 3 استیک را با هم سرخ نکنید . زمانی که استیک سرخ شد و آنرا در بشقاب قرار دادید رویش نمک بپاشید و اطراف آنرا با سیب زمینی سرخ شده , جعفری و خیار شور تزیین نمایید و رویش سس قارچ دهید . طرز تهیه سس قارچ در صفحه مربوط به سس ها توضیح داده شده است .

منبع- سایت سراشپز

[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:51 ] [ اطلس ایران وجهان ]

طرز تهیه :خیارها را پس از تمیز کردن روی پارچه قرار داده تا کاملاً خشک و بدون آب شود و رطوبتی نداشته باشد . سبزیجات را پس از تمیز کردن شسته روی پارچه قرار میدهیم تا آب آن گرفته شود . در ظرف دلخواه مقداری سبز و حبه سیر ریخته خیار ها را روی آن قرار می دهیم . باز مقداری سبزی , حبه سیر و فلفل به همین طریق عمل کرده تا مواد کاملاً داخل ظرف مخصوص قرار گیرند . سپس 16 لیوان آب را همراه با 0.5 لیوان نمک روی حرارت می جوشانیم و بعد 2 لیوان سرکه را اضافه کرده و پس از جوش مجدد داغ داغ روی خیارها ریخته در آن را فوری می بندیم و پس از خنک شدن در یخچال یا جای خنک و تاریک قرار می دهیم . پس از یکماه خیار شور آماده مصرف است .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:43 ] [ اطلس ایران وجهان ]

بنیه شماره 1

مواد لازم :
آرد 1 پیمانه ، آرد برنج 0.5 پیمانه ، نشاسته ذرت 0.25 پیمانه، بیکینگ پودر یک هشتم پیمانه
نمک بمقدار لازم،آب یا ماء الشعیر بحدیکه خمیر شل در آید

طرز تهیه : تمام مواد خشک را در ظرفی ریخته آرام ، آرام آب یا ماء الشعیر را اضافه کرده تا خمیر به غلظت ماست غلیظ در آید 2 ساعت در یخچال قرار دهید سپس استفاده نمایید .

جوجه چینی

مواد لازم :
فیله درشت مرغ 5 عدد ، کره 50 گرم ، نمک بمقدار لازم ، فمایه بنیه بمقدار لازم

طرز تهیه : فیله های مرغ را از وسط بصورت اریب بریده تا حالت دوکی شکل پیدا کند و هر فیله به دو قسمت تقسیم شود . کره را در ماهیتابه آب کرده فیله ها را نمک زده در کره کمی تفت دهید تا پخته شود و از حالت نرمی در آید سپس هر فیله را در مایه بنیه زده در روغن فراوان سرخ کنید و در ظرف چیده اطراف آنرا با جعفری و بنیه پیاز و سیب زمینی تزیین کنید .

بنیه موز

بنیه موز متنند بنیه سیب تهیه می شود به این صورت که یک عدد موز درشت را از وسط دو نیم کرده از قد هم دو قسمت نموده و هر قسمت را در مایه بنیه فرو برده در روغن فراوان سرخ می کنیم .

بنیه سیب درختی

مواد لازم :
سیب های حلقه شده به ضخامت 1 سانت بمقدار دلخواه ، مایه بنیه بمقدار مورد نیاز

طرز تهیه : سیب ها را حلقه حلقه بریده پوست و مغز آنرا جدا کرده روی پارچه ای تمیز مقابل پنکه قرار دهید تا کمی آب آن گرفته و پلاسیده شود سپس در مایه بنیه زده در روغن فراوان سرخ کنید .

بنیه پیاز خام,سیب زمینی پخته و گل کلم پخته

پیاز درشت را حلقه حلقه کرده هر حلقه را داخل مایه بنیه زده در روغن سرخ کنید . گل کلم گل گل شده را کمی پخته با آب و نمک در مایه بنیه زده سرخ کنید . سیب زمینی هی کوچک را نیز پخته در مایه بنیه زده و در روغن سرخ کنید .

منبع- سایت سراشپز

[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:43 ] [ اطلس ایران وجهان ]

تعریف پوره

پخته و له شده سبزیجات , حبوبات و همچنین له شده میوه جات را پوره گویند که از ان جهت تزئین غذاها و یا بعنوان غذای کودک استفاده می شود . در اکثر موارد برای اینکه پوره صاف تر و خوشمزه تر شود پس از آماده کردن مواد اولیه مقداری شیر و کره به آن اضافه کرده و روی حرارت ملایم می پزیم.

پوره سیب زمینی

500 گرم سیب زمینی را پوست می کنیم و خوب می شوئیم . در ظرف لعابی با مقداری آب که روی انرا بگیرید می پزیم . کمی نمک هم می زنیم . وقتی کاملا پخته شد سیب زمینی را در صافی می ریزیم تا ابش برود سپس داغ داغ از چرخ رد می کنیم . باید دقت کنیم سیب زمینی کاملا نرم و لطیف شود . بعد انرا روی حرارت قرار می دهیم و شیر را بتدریج داخل سیب زمینی می ریزیم و مرتب هم میزنیم تا شیر جذب شود . مقداری شیر 1 پیمانه می باشد . سپس نمک و 50 گرم کره را اضافه کرده از روی حرارت بر می داریم. پوره حبوبات مانند عدس و لوبیا سفید و نخود سبز مانند پوره سیب زمینی تهیه می شوند ولی بهتر است از صافی رد کنیم تا پوسته آن جدا شود و بقیه را مانند سیب زمینی عمل می کنیم .
پوره اسفناج را هم به اینگونه عمل میکنیم که پس از تمیز کردن اسفناج برگها را از ساقه جدا کرده و بدون اب با حرارت ملایم می پزیم تا ابش کشیده شود بعد در صافی ریخته فشار می دهیم تا ابش برود. از چرخ رد می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم و کره را همراه با نمک به آن اضافه می کنیم و مرتب هم می زنیم .شیر به پوره اسفناج اضافه نمی کنیم چون پوره شل می شود.

منبع- سایت سراشپز

[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:42 ] [ اطلس ایران وجهان ]

سبزی کوکو یک کیلو شامل تره جعفری گشنیز برگ کاهو چند ساقه پیازچه - تخم مرغ 4 عدد - نمک و فلفل بمقدار لازم - زردچوبه اختیلری است  - گردو خرد کرده در صورت تمایل 2 قاشق  - روغن 150 گرم - آرد گندم 2 قاشق شوپ خوری

مواد لازم :

سبزی کوکو یک کیلو شامل تره جعفری گشنیز برگ کاهو چند ساقه پیازچه , تخم مرغ 4 عدد
نمک و فلفل بمقدار لازم، زردچوبه اختیلری است ، گردو خرد کرده در صورت تمایل 2 قاشق

روغن 150 گرم، آرد گندم 2 قاشق شوپ خوری


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:41 ] [ اطلس ایران وجهان ]
 

طرز تهیه : از شب قبل گندمها را شسته و در آب ولرم خیس کنید . سپس آنرا با مقدرای آب بپزید تا کاملا پخته شود و آب آن کشیده شود آنگاه آنرا در صافی یا چرخ ریخته پوسته را از شیره گندم جدا سازید تا مایه غلیظ و صافی بدست آید.
گوشت را که قبلا با کمی نمک , آب و پیاز پخته اید از استخوان جدا سازید و با گوشت کوب به شکل ورزیدن بکوبید .آب گوشت باقیمانده که باید حدودا نیم لیوان باشد را اضافه نموده و جذب گوشت کنید .آنگاه که گوشت کاملا کوبیده و سفید رنگ شد کم کم از مایه گندم به آن اضافه کنید وبه شکل ورزیدن با گوشت مخلوط نمائید . در این زمان چون مایه خیلی سفت است از شیر به آن اضافه کنید و پس از اینکه تمام مواد مخلوط شد انرا روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید تا حلیم به غلظت دلخواه برسد. آنرا در ظرف کشیده رویش را کره داغ شده بدهید . دراچین پاشیده با خلال بادام زعفرانی تزئین کنید.

.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:31 ] [ اطلس ایران وجهان ]

مواد لازم :
مرغ متوسط 1 عدد ، گوشت چرخ کرده 150 گرم، گشنیز و شنبلیله 500 گرم
زرشک 1 قاشق سوپخوری ، سیر 6 حبه ، تمبر هندی نصف بسته کوچک ، آلو 300 گرم
رب گوجه فرنگی 2 قاشق سوپخوری ، سیب کوچک 8 تا 10 عدد ، کره 75 گرم

طرز تهیه : شکم مرغ را تمیز کرده سپس خنک کرده کنار می گذاریم . گشنیز و شنبلیله را ریز ساطوری کرده و در کمی روغن تفت داده گوشت چرخ شده را با 1 عدد پیاز رنده شده و نمک و فلفل مخلوط نموده کوفته ریزه درست کرده و تفت میدهیم .سیر را رنده ریز کرده و با زرشک و کوفته ریزه ها مخلوط می کنیم .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:31 ] [ اطلس ایران وجهان ]

طرز تهیه :برنج را ریخته پس از سرد شدن دوباره از چرخ گوشت رد می کنیم تا مانند خمیر نرم شود . تخم مرغها را در کاسه ای شکسته کمی می زنیم و به برنج اضافه می کنیم . آرد و فلفل و نمک را به خمیر اضافه کرده و همه را خوب مخلوط می کنیم . از مخلوطی که درست کرده ایم به اندازه یک کوفته کوچک بر می داریم , کف دست مرطوب گرد کرده شکل منظمی می دهیم و یا به شکل بیضی در آورده و کمی در آرد سوخاری می غلتانیم . سپس در روغن فراوان طرفین آنرا سرخ می کنیم . کراکت سیب زمینی هم به همین صورت تهیه می شود . به این طریق که سیب زمینی هم باید پخته شده و از چرخ رد شود و به طریق کراکت برنج عمل می کنیم ولی برای کراکت مرغ , گوشت مرغ را خام از چرخ رد کرده و مانند کراکت برنج عمل می کنیم . کراکت برنج و کراکت سیب زمینی را می توانیم برای دور گوشت سرخ شده یا خوراکها به کار بریم . در صورتی که بخواهبم کراکت را بعنوان غذای اصلی درست کنیم می توانیم قبل از سرخ کردن بین کراکت کمی گوشت سرخ شده بگذازیم و آنرا گرد یا بیضی کنیم و سپس در روغن سرخ نماییم .


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:30 ] [ اطلس ایران وجهان ]

کالزون

مواد لازم برای تهیه خمیر :
شیر 3/1 پیمانه ، آرد بحدیکه خمیر شود ,روغن مایع 3/1 پیمانه
مایه خمیر 1 قاشق مرباخوری ,نمک 3/1 قاشق چایخوری، شکر 1 قاشق مربا خوری
مواد لازم برای داخل کالزون :
قارچ 300 گرم ورقه شده , ژامبون 200 گرم خرد شده ،پنیر گرویر 250 گرم رنده شده
فلفل دلمهای 1 عدد خلال شده،پودر آویشن 1 قاشق مربا خوری ،نمک و فلفل بمقدار لازم
سس پیتزا 2 تا 3 قاشق غذا خوری ،سیر 1 حبه رنده شده ،پیاز متوسط 1 عدد ریز شده
پنیر کشدار 100 گرم

طرز تهیه داخل کالازون :تمام مواد آماده شده را مخلوط کرده بر روی خمیر ریخته رویش پنیر کشدار و گرویر را می ریزیم . می توانید بدون خمیر دوم آنرا بپزید یا خمیر دوم را هم رویش پهن کنید.
طرز تهیه خمیر :شیر را گرم کرده تا حرارت 47 درجه شکر و نمک و مایه خمیر را در آن بریزید و با هم مخلوط کنید در ظرف را ببندید و 5 دقیقه اجازه دهید تا مایه خمیر عمل کند سپس روغن را اضافه نموده آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر شود . خمیر را چند دقیقه ورز دهید سپس زیر پوشش قرار دهید تا خمیر حجمش دو برابر شود . بمدت 1.5 ساعت در محیطی گرم قرار دهید . حال خمیر را به دو قسمت کرده روی میز آرد پاشیده بضخامت 3 تا 4 میلی متر به فرم دایره باز کرده کف ظرف دلخواه را چرب کرده خمیر را در آن قرار دهید طوریکه حدود 1 بند انگشت دیوار ظرف را خمیر بپوشاند . رویش سس پیتزا بمالید سپس مواد داخل کالزون را روی خمیر می ریزیم . سطح آنرا صاف کنید سپس پنیر را ریخته و نیمه دیگر خمیر را باز کرده روی آن می اندازیم و اطرافش را با دست با خمیر زیر می چسبانیم . روی خمیر را با یک عدد زرده تخم مرغ و کمی زعفران آغشته کرده در فر داغ با حرارت 350 درجه فارنهایت در طبقه دوم نیم ساعت می پزیم تا سطح آن هم طلایی و برشته شود .

شارلوت سبزی

مواد لازم :
هویچ خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،سیب زمینی خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم
نخود سبز 1 لیوان ،شلغم خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،نمک و فلفل بمقدار لازم
لوبیا سبز خلال شده 3 لیوان یا اسفناج 1.5 کیلو گرم ،شیر 1 لیوان ،کره 150 گرم
جعفری-ترخون ساتوری شده 3 قاشق سوپخوری ،سیب زمینی برای پوره 1 کیلو گرم

طرز تهیه :برای تهیه شارلوت سبطیجات به قالب گرد با دیواره کمربندی نیاز داریم . ابتدا سیب زمینی را پوست گرفته خرد می کنیم و با مقداری آب و کمی نمک می پزیم تا کاملاً پخته شود پس از پخته شدن در صافی ریخته و داغ داغ از چزخ یا ماشین پوره رد می کنیم . در ظرفی ریخته 1 لیوان شیر را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت مرتب هم می زنیم تا کاملاً شیر جذب پوره شود . کره را تکه تکه کرده با آن مخلوط می کنیم و سبزی را به آن اضافه کرده مخلوط می نماییم . هر کدام از سبزیجات را با یکی دو قاشق روغن مایع تفت داده و با کمی نمک می پزیم تا کمی نرم شود (هویچ-نخودفرنگی-لوبیا سبز-سیب زمینی-شلغم) اگر به جای لوبیا سبز از اسفناج استفاده کردیم , اسفناج را پس از تمیز کردن و شستن مقداری خرد کرده با یک استکان آب می پزیم کمی نمک به آن زده در صافی می ریزیم تا آب آن کشیده شود . 2 حبه سیر را رنده کرده در کمی روغن تفت می دهیم . اسفناج را به آن اضافه میکنیم و مقداری با هم تفت می دهیم . کمی فلفل به آن زده کنار می گذاریم . ابتدا کف قالب را چرب کرده هویچ را قرار می دهیم و با پشت قاشق صاف می کنیم . رویش پوره سیب زمینی ریخته سپس اسفناج را روی پوره ریخته و با پشت قاشق صاف می کنیم و رویش را پوره می ریزیم . پوره را صاف کرده شلغم می ریزیم بعد روی شلغم را صاف کرده رویش پوره ریخته بعد نخود فرنگی رویش را پوره ریخته بعد سیب زمینی در آخر کار هم رویش پوره ریخته (ریختن پوره لای سبزیجات به خاطر این است که سبزیجات به هم بچسبند و موقع سرو مخلوط نشوند ) سپس قالب را حدود یک ربع در فر قرار داده تا سبزیجات کاملاً داغ شوند . حرارت فر 350 درجه فارنهایت و مدت پخت یک ربع می باشد . دقت کنید کف قالب را فویل یا کاغذ روغنی بیاندازید تا هنگامی که بر می گردانید به راحتی از قالب جدا شود و بعد کاغذ یا فویل را جدا سازید .

تارت قارچ و پیاز

مواد لازم برای تهیه خمیر :
آرد 250 گرم، کره 125 گرم ، زرده تخم مرغ 1 عدد ، نمک کمی ، شیر 0.5 لیوان
مواد لازم برای داخل تارت:
پیاز متوسط 4 تا 5 عدد ، روغن مایع 2 تا 3 قاشق سوپخوری ، فلفل قرمز کوبیده 1 قاشق چایخوری
پنیر گرویر 300 گرم ، تخم مرغ 2 عدد ،خامه 125 گرم، خردل 1 قاشق مرباخوری
نمک باندازه کافی ، نگین پسته مقداری ، قارچ 300 گرم

طرز تهیه :آرد و نمک را در ظرف گودی می ریزیم و کره را روی آن گذاشته و با کف دو دست آن را مخلوط کرده , سپس زرده تخم مرغ را اضافه کرده مجدداً خمیر را با نوک انگشتان ورز می دهیم . شیر را کم کم اضافه کرده تا خمیر به هم بچسبد . برای تهیه این تارت یک فالب کم عمق نیاز داریم , خمیر را روی سطحی آرد پاشیده پهن می کنیم و در قالب می اندازیم . با چنگال چند سوراخ در آن ایجاد می کنیم تا زیاد پف نکند . در فر با 350 درجه به مدت 10 دقیقه می پزیم تا کمی طلایی شود .
طرز تهیه :پیاز را خلال کرده و با روغن ویا کره سرخ می کنیم , قارچها را شسته و ورقه می کنیم , کمی تفت می دهیم و کنار می گذاریم . بر سطح تارت پیاز را کاملاً منظم پخش می کنیم و سپس قارچها را روی آن می ریزیم و صاف می کنیم , پس از آن 2 عدد تخم مرغ را با نمک و فلفل و خردل خوب با همزن می زنیم تا غلیظ شود . خامه را اضافه کرده مجدداً می زنیم , روی آنرا پنیر پاشیده و نگینهای پسته را می پاشیم . در فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا سطح آن طلایی گردد . چ

 منبع- سراشپز

[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:30 ] [ اطلس ایران وجهان ]

کالزون

مواد لازم برای تهیه خمیر :
شیر 3/1 پیمانه ، آرد بحدیکه خمیر شود ,روغن مایع 3/1 پیمانه
مایه خمیر 1 قاشق مرباخوری ,نمک 3/1 قاشق چایخوری، شکر 1 قاشق مربا خوری
مواد لازم برای داخل کالزون :
قارچ 300 گرم ورقه شده , ژامبون 200 گرم خرد شده ،پنیر گرویر 250 گرم رنده شده
فلفل دلمهای 1 عدد خلال شده،پودر آویشن 1 قاشق مربا خوری ،نمک و فلفل بمقدار لازم
سس پیتزا 2 تا 3 قاشق غذا خوری ،سیر 1 حبه رنده شده ،پیاز متوسط 1 عدد ریز شده
پنیر کشدار 100 گرم

طرز تهیه داخل کالازون :تمام مواد آماده شده را مخلوط کرده بر روی خمیر ریخته رویش پنیر کشدار و گرویر را می ریزیم . می توانید بدون خمیر دوم آنرا بپزید یا خمیر دوم را هم رویش پهن کنید.
طرز تهیه خمیر :شیر را گرم کرده تا حرارت 47 درجه شکر و نمک و مایه خمیر را در آن بریزید و با هم مخلوط کنید در ظرف را ببندید و 5 دقیقه اجازه دهید تا مایه خمیر عمل کند سپس روغن را اضافه نموده آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر شود . خمیر را چند دقیقه ورز دهید سپس زیر پوشش قرار دهید تا خمیر حجمش دو برابر شود . بمدت 1.5 ساعت در محیطی گرم قرار دهید . حال خمیر را به دو قسمت کرده روی میز آرد پاشیده بضخامت 3 تا 4 میلی متر به فرم دایره باز کرده کف ظرف دلخواه را چرب کرده خمیر را در آن قرار دهید طوریکه حدود 1 بند انگشت دیوار ظرف را خمیر بپوشاند . رویش سس پیتزا بمالید سپس مواد داخل کالزون را روی خمیر می ریزیم . سطح آنرا صاف کنید سپس پنیر را ریخته و نیمه دیگر خمیر را باز کرده روی آن می اندازیم و اطرافش را با دست با خمیر زیر می چسبانیم . روی خمیر را با یک عدد زرده تخم مرغ و کمی زعفران آغشته کرده در فر داغ با حرارت 350 درجه فارنهایت در طبقه دوم نیم ساعت می پزیم تا سطح آن هم طلایی و برشته شود .

شارلوت سبزی

مواد لازم :
هویچ خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،سیب زمینی خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم
نخود سبز 1 لیوان ،شلغم خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،نمک و فلفل بمقدار لازم
لوبیا سبز خلال شده 3 لیوان یا اسفناج 1.5 کیلو گرم ،شیر 1 لیوان ،کره 150 گرم
جعفری-ترخون ساتوری شده 3 قاشق سوپخوری ،سیب زمینی برای پوره 1 کیلو گرم

طرز تهیه :برای تهیه شارلوت سبطیجات به قالب گرد با دیواره کمربندی نیاز داریم . ابتدا سیب زمینی را پوست گرفته خرد می کنیم و با مقداری آب و کمی نمک می پزیم تا کاملاً پخته شود پس از پخته شدن در صافی ریخته و داغ داغ از چزخ یا ماشین پوره رد می کنیم . در ظرفی ریخته 1 لیوان شیر را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت مرتب هم می زنیم تا کاملاً شیر جذب پوره شود . کره را تکه تکه کرده با آن مخلوط می کنیم و سبزی را به آن اضافه کرده مخلوط می نماییم . هر کدام از سبزیجات را با یکی دو قاشق روغن مایع تفت داده و با کمی نمک می پزیم تا کمی نرم شود (هویچ-نخودفرنگی-لوبیا سبز-سیب زمینی-شلغم) اگر به جای لوبیا سبز از اسفناج استفاده کردیم , اسفناج را پس از تمیز کردن و شستن مقداری خرد کرده با یک استکان آب می پزیم کمی نمک به آن زده در صافی می ریزیم تا آب آن کشیده شود . 2 حبه سیر را رنده کرده در کمی روغن تفت می دهیم . اسفناج را به آن اضافه میکنیم و مقداری با هم تفت می دهیم . کمی فلفل به آن زده کنار می گذاریم . ابتدا کف قالب را چرب کرده هویچ را قرار می دهیم و با پشت قاشق صاف می کنیم . رویش پوره سیب زمینی ریخته سپس اسفناج را روی پوره ریخته و با پشت قاشق صاف می کنیم و رویش را پوره می ریزیم . پوره را صاف کرده شلغم می ریزیم بعد روی شلغم را صاف کرده رویش پوره ریخته بعد نخود فرنگی رویش را پوره ریخته بعد سیب زمینی در آخر کار هم رویش پوره ریخته (ریختن پوره لای سبزیجات به خاطر این است که سبزیجات به هم بچسبند و موقع سرو مخلوط نشوند ) سپس قالب را حدود یک ربع در فر قرار داده تا سبزیجات کاملاً داغ شوند . حرارت فر 350 درجه فارنهایت و مدت پخت یک ربع می باشد . دقت کنید کف قالب را فویل یا کاغذ روغنی بیاندازید تا هنگامی که بر می گردانید به راحتی از قالب جدا شود و بعد کاغذ یا فویل را جدا سازید .

تارت قارچ و پیاز

مواد لازم برای تهیه خمیر :
آرد 250 گرم، کره 125 گرم ، زرده تخم مرغ 1 عدد ، نمک کمی ، شیر 0.5 لیوان
مواد لازم برای داخل تارت:
پیاز متوسط 4 تا 5 عدد ، روغن مایع 2 تا 3 قاشق سوپخوری ، فلفل قرمز کوبیده 1 قاشق چایخوری
پنیر گرویر 300 گرم ، تخم مرغ 2 عدد ،خامه 125 گرم، خردل 1 قاشق مرباخوری
نمک باندازه کافی ، نگین پسته مقداری ، قارچ 300 گرم

طرز تهیه :آرد و نمک را در ظرف گودی می ریزیم و کره را روی آن گذاشته و با کف دو دست آن را مخلوط کرده , سپس زرده تخم مرغ را اضافه کرده مجدداً خمیر را با نوک انگشتان ورز می دهیم . شیر را کم کم اضافه کرده تا خمیر به هم بچسبد . برای تهیه این تارت یک فالب کم عمق نیاز داریم , خمیر را روی سطحی آرد پاشیده پهن می کنیم و در قالب می اندازیم . با چنگال چند سوراخ در آن ایجاد می کنیم تا زیاد پف نکند . در فر با 350 درجه به مدت 10 دقیقه می پزیم تا کمی طلایی شود .
طرز تهیه :پیاز را خلال کرده و با روغن ویا کره سرخ می کنیم , قارچها را شسته و ورقه می کنیم , کمی تفت می دهیم و کنار می گذاریم . بر سطح تارت پیاز را کاملاً منظم پخش می کنیم و سپس قارچها را روی آن می ریزیم و صاف می کنیم , پس از آن 2 عدد تخم مرغ را با نمک و فلفل و خردل خوب با همزن می زنیم تا غلیظ شود . خامه را اضافه کرده مجدداً می زنیم , روی آنرا پنیر پاشیده و نگینهای پسته را می پاشیم . در فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا سطح آن طلایی گردد . چ

 منبع- سراشپز

[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:30 ] [ اطلس ایران وجهان ]

کالزون

مواد لازم برای تهیه خمیر :
شیر 3/1 پیمانه ، آرد بحدیکه خمیر شود ,روغن مایع 3/1 پیمانه
مایه خمیر 1 قاشق مرباخوری ,نمک 3/1 قاشق چایخوری، شکر 1 قاشق مربا خوری
مواد لازم برای داخل کالزون :
قارچ 300 گرم ورقه شده , ژامبون 200 گرم خرد شده ،پنیر گرویر 250 گرم رنده شده
فلفل دلمهای 1 عدد خلال شده،پودر آویشن 1 قاشق مربا خوری ،نمک و فلفل بمقدار لازم
سس پیتزا 2 تا 3 قاشق غذا خوری ،سیر 1 حبه رنده شده ،پیاز متوسط 1 عدد ریز شده
پنیر کشدار 100 گرم

طرز تهیه داخل کالازون :تمام مواد آماده شده را مخلوط کرده بر روی خمیر ریخته رویش پنیر کشدار و گرویر را می ریزیم . می توانید بدون خمیر دوم آنرا بپزید یا خمیر دوم را هم رویش پهن کنید.
طرز تهیه خمیر :شیر را گرم کرده تا حرارت 47 درجه شکر و نمک و مایه خمیر را در آن بریزید و با هم مخلوط کنید در ظرف را ببندید و 5 دقیقه اجازه دهید تا مایه خمیر عمل کند سپس روغن را اضافه نموده آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر شود . خمیر را چند دقیقه ورز دهید سپس زیر پوشش قرار دهید تا خمیر حجمش دو برابر شود . بمدت 1.5 ساعت در محیطی گرم قرار دهید . حال خمیر را به دو قسمت کرده روی میز آرد پاشیده بضخامت 3 تا 4 میلی متر به فرم دایره باز کرده کف ظرف دلخواه را چرب کرده خمیر را در آن قرار دهید طوریکه حدود 1 بند انگشت دیوار ظرف را خمیر بپوشاند . رویش سس پیتزا بمالید سپس مواد داخل کالزون را روی خمیر می ریزیم . سطح آنرا صاف کنید سپس پنیر را ریخته و نیمه دیگر خمیر را باز کرده روی آن می اندازیم و اطرافش را با دست با خمیر زیر می چسبانیم . روی خمیر را با یک عدد زرده تخم مرغ و کمی زعفران آغشته کرده در فر داغ با حرارت 350 درجه فارنهایت در طبقه دوم نیم ساعت می پزیم تا سطح آن هم طلایی و برشته شود .

شارلوت سبزی

مواد لازم :
هویچ خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،سیب زمینی خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم
نخود سبز 1 لیوان ،شلغم خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،نمک و فلفل بمقدار لازم
لوبیا سبز خلال شده 3 لیوان یا اسفناج 1.5 کیلو گرم ،شیر 1 لیوان ،کره 150 گرم
جعفری-ترخون ساتوری شده 3 قاشق سوپخوری ،سیب زمینی برای پوره 1 کیلو گرم

طرز تهیه :برای تهیه شارلوت سبطیجات به قالب گرد با دیواره کمربندی نیاز داریم . ابتدا سیب زمینی را پوست گرفته خرد می کنیم و با مقداری آب و کمی نمک می پزیم تا کاملاً پخته شود پس از پخته شدن در صافی ریخته و داغ داغ از چزخ یا ماشین پوره رد می کنیم . در ظرفی ریخته 1 لیوان شیر را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت مرتب هم می زنیم تا کاملاً شیر جذب پوره شود . کره را تکه تکه کرده با آن مخلوط می کنیم و سبزی را به آن اضافه کرده مخلوط می نماییم . هر کدام از سبزیجات را با یکی دو قاشق روغن مایع تفت داده و با کمی نمک می پزیم تا کمی نرم شود (هویچ-نخودفرنگی-لوبیا سبز-سیب زمینی-شلغم) اگر به جای لوبیا سبز از اسفناج استفاده کردیم , اسفناج را پس از تمیز کردن و شستن مقداری خرد کرده با یک استکان آب می پزیم کمی نمک به آن زده در صافی می ریزیم تا آب آن کشیده شود . 2 حبه سیر را رنده کرده در کمی روغن تفت می دهیم . اسفناج را به آن اضافه میکنیم و مقداری با هم تفت می دهیم . کمی فلفل به آن زده کنار می گذاریم . ابتدا کف قالب را چرب کرده هویچ را قرار می دهیم و با پشت قاشق صاف می کنیم . رویش پوره سیب زمینی ریخته سپس اسفناج را روی پوره ریخته و با پشت قاشق صاف می کنیم و رویش را پوره می ریزیم . پوره را صاف کرده شلغم می ریزیم بعد روی شلغم را صاف کرده رویش پوره ریخته بعد نخود فرنگی رویش را پوره ریخته بعد سیب زمینی در آخر کار هم رویش پوره ریخته (ریختن پوره لای سبزیجات به خاطر این است که سبزیجات به هم بچسبند و موقع سرو مخلوط نشوند ) سپس قالب را حدود یک ربع در فر قرار داده تا سبزیجات کاملاً داغ شوند . حرارت فر 350 درجه فارنهایت و مدت پخت یک ربع می باشد . دقت کنید کف قالب را فویل یا کاغذ روغنی بیاندازید تا هنگامی که بر می گردانید به راحتی از قالب جدا شود و بعد کاغذ یا فویل را جدا سازید .

تارت قارچ و پیاز

مواد لازم برای تهیه خمیر :
آرد 250 گرم، کره 125 گرم ، زرده تخم مرغ 1 عدد ، نمک کمی ، شیر 0.5 لیوان
مواد لازم برای داخل تارت:
پیاز متوسط 4 تا 5 عدد ، روغن مایع 2 تا 3 قاشق سوپخوری ، فلفل قرمز کوبیده 1 قاشق چایخوری
پنیر گرویر 300 گرم ، تخم مرغ 2 عدد ،خامه 125 گرم، خردل 1 قاشق مرباخوری
نمک باندازه کافی ، نگین پسته مقداری ، قارچ 300 گرم

طرز تهیه :آرد و نمک را در ظرف گودی می ریزیم و کره را روی آن گذاشته و با کف دو دست آن را مخلوط کرده , سپس زرده تخم مرغ را اضافه کرده مجدداً خمیر را با نوک انگشتان ورز می دهیم . شیر را کم کم اضافه کرده تا خمیر به هم بچسبد . برای تهیه این تارت یک فالب کم عمق نیاز داریم , خمیر را روی سطحی آرد پاشیده پهن می کنیم و در قالب می اندازیم . با چنگال چند سوراخ در آن ایجاد می کنیم تا زیاد پف نکند . در فر با 350 درجه به مدت 10 دقیقه می پزیم تا کمی طلایی شود .
طرز تهیه :پیاز را خلال کرده و با روغن ویا کره سرخ می کنیم , قارچها را شسته و ورقه می کنیم , کمی تفت می دهیم و کنار می گذاریم . بر سطح تارت پیاز را کاملاً منظم پخش می کنیم و سپس قارچها را روی آن می ریزیم و صاف می کنیم , پس از آن 2 عدد تخم مرغ را با نمک و فلفل و خردل خوب با همزن می زنیم تا غلیظ شود . خامه را اضافه کرده مجدداً می زنیم , روی آنرا پنیر پاشیده و نگینهای پسته را می پاشیم . در فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا سطح آن طلایی گردد . چ

 منبع- سراشپز

[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:30 ] [ اطلس ایران وجهان ]

طرز تهیه : از شب قبل گندمها را شسته و در آب ولرم خیس کنید . سپس آنرا با مقدرای آب بپزید تا کاملا پخته شود و آب آن کشیده شود آنگاه آنرا در صافی یا چرخ ریخته پوسته را از شیره گندم جدا سازید تا مایه غلیظ و صافی بدست آید.
گوشت را که قبلا با کمی نمک , آب و پیاز پخته اید از استخوان جدا سازید و با گوشت کوب به شکل ورزیدن بکوبید .آب گوشت باقیمانده که باید حدودا نیم لیوان باشد را اضافه نموده و جذب گوشت کنید .آنگاه که گوشت کاملا کوبیده و سفید رنگ شد کم کم از مایه گندم به آن اضافه کنید وبه شکل ورزیدن با گوشت مخلوط نمائید . در این زمان چون مایه خیلی سفت است از شیر به آن اضافه کنید و پس از اینکه تمام مواد مخلوط شد انرا روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید تا حلیم به غلظت دلخواه برسد. آنرا در ظرف کشیده رویش را کره داغ شده بدهید . دراچین پاشیده با خلال بادام زعفرانی تزئین کنید.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:30 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مواد لازم :
یک عدد ماهی بزرگ تمیز شده که بهتر است از نوع ماهی سفید باشد . داخل شکم و اطراف آنرا نمک زده یکی دو ساعت بماند .
مواد داخل شکم ماهی :
گشنیز – مرزه – شنبلیله – ترخون – بمقدار (گشنیز از همه بیشتر باشد )آماده کرده ریز خرد میکنیم و سرخ می کنیم .
مغز گردو خیس خورده ریز شده 50 گرم  ، کشمش 50 گرم ، پیاز داغ 2 تا 3 قاشق
فلفل و نمک بمقدار لازم، آلو براقانی نیم پز شده 1 استکان ، برنج پخته شده 2 قاشق غذا خوری
ادویه پلویی 1 قاشق مربا خوری ، مایه تمبر هندی (خیس خورده صاف شده ) بمقدار لازم
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:30 ] [ اطلس ایران وجهان ]

مواد لازم  :
گوشت چرخ کرده بدون چربی 500 گرم ، سیب زمینی پخته 2 عدد متوسط
تخم مرغ 2 عدد ، نمک و فلفل و زعفران و ادویه بمقدار لازم ، پیاز متوسط 2 عدد
سیب زمینی خام متوسط 1 عدد ، آرد سوخار بمقدار لازم

طرز تهیه :سیب زمینی ها را پخته می گذاریم کاملا خنک شود.گوشت و سیب زمینی خام را یکبار از چرخ رد می کنیم . سپس نمک و فلفل و ادویه و زعفران و پیاز رنده شده و تخم مرغ را اضافه کرده همه را خوب مخلوط می کنیم اگر مایه شل بود 1 تا 2 قاشق غذاخوری آرد نخودچی به آن اضافه نموده از مایه گلوله هایی بداشته در دست بشکل بیضی بزرگ در آورده در ارد سوخاری می غلتانیم و در دست پهن کرده و در روغن داغ سرخ می کنیم . حرارت باید ملایم باشد تا مغز پخت شود . روغن باید روی کتلت را بپوشاند.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:29 ] [ اطلس ایران وجهان ]

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده نیم کیلو گرم ، سبزی دلمه 1 کیلو گرم(تره-جعفری- گشنیز-ترخون-نعناع-شوید)
برنج 200 گرم ، لپه 150 گرم ، نمک و فلفل و زرد چوبه و زعفران به مقدار لازم

طرز تهیه : گوشت را همراه با یک عدد پیاز رنده شده نمک و زرد چوبه خوب سرخ می کنیم ، سبزی خرد شده و برنج و لپه را داخل ان اضافه می کنیم و 2 تا 3 قاشق روغن . همه را کی تفت می دهیم مایه اماده پیچیدن دلمه است برگها را یک لحظه در اب جوش قرار داده تا نرم شود . یک قاشق کوچک از مایه برداشته داخل برگ می پیچیم و در قابلمه که کف ان را با مقداری برگ پوشانده ایم می چینیم و با 2 لیوان آب می پزیم اگر بخواهیم دلمه شیرین باشد پس از اینکه پخته شد مقداری شیر ه و سرکه یا سرکه و شکر به ان اضافه کرده می گذاریم در این مایه پخته شود و آب آن تمام شود و در حین پختن 2 تا 3 قاشق روغن روی دلمه ها قرار داده تا رنگ برگها براق و شفاف شوند . اگر دوست داشتید دلمه ترش مزه باشد می توان مقداری قوره یا گوجه سبز در کنار دلمه ها بریزید تا با آن پخته شود . به این دلمه ها هم باید مقدار 2 تا 3 قاشق روغن بزنید.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:29 ] [ اطلس ایران وجهان ]

طرز تهیه :  زرده و سفیده را از هم جدا کرده نیمی از شکر را به زرده ها اضافه کرده نیم دیگر را به سفیده . زرده ها را همراه با شکر و وانیل خوب با همزن می زنیم تا کاملاً سفت و غلیظ شود . سفیده را هم با بقیه شکر زده تا سفت و غلیظ شود و از ظرف نریزد . زرده ها را با سفیده مخلوط کرده به آرامی هم زده آنگاه چند قطره رنگ و اسانس ریخته و پس از این که کمی مخلوط کرده آرد را در چند نوبت اضافه کرده با مایه مخلوط نمایید . مایه آماده شده را در قالب ریخته سطح آنرا صاف نمایید و به مدت یکساعت در فر 350 درجه فارنهایت یا 175 درجه سانتی گراد قرار می دهیم . پس از این که کیک پخته شد و خنک شد کیک را به دو قسمت تقسیم کرده سطح کیک را با شربت توت فرنگی مرطوب کرده رویش کرم می مالیم . روی کرمها توت فرنگی ورقه شده می چینیم مجدداً کمی خامه مالیده و لایه بعد را که مرطوب کرده ایم رویش قرار می دهیم و با دست کمی فشار می دهیم و سطح کیک را با قشری از خامه می پوشانیم سپس آنرا با توت فرنگی و خامه تزیین می نماییم .

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 13:29 ] [ اطلس ایران وجهان ]
چلو خورشت جگر مرغ

مواد لازم : برنج 750 گرم، جگر مرغ 750 گرم، رب گوجه فرنگي 4 قاشق سوپخوري ، روغن 200 گرم، پنير پارميسان 150گرم، پياز داغ عسلي 2 قاشق سوپخوري، فلفل قدري، نمك قدري

طرز تهيه : برنج را بعد از شستن کمي سرخ ميکنيم و بشکلکتهآماده مي نمائيم جگر را خرد کرده و با پياز سرخ کرده بحدي که آب جگر کشيده شود سرخ مي کنيم بعد نصف ليوان آب و رب گوجه فرنگي و کمي نمک و فلفل و پنير را داخل جگرميريزيم مي گذاريم آب آن کشيده شود بعد برنج را بطريقه کته ساده طبخ مي کنيم و خورش حاضر شده را با کته سرو مينمائيم .
در صورت رعايت مقادير مواد اوليه اين غذابراي 6 تا 8 نفر کافيست .

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 12:29 ] [ اطلس ایران وجهان ]
گوشت گردن با استخوان حدود 1250 گرم، ماست 7 کیلو گرم
شکر 1.5 تا 2 لیوان، زعفران ساییده شده 1قاشق مربا جوری
گلاب 0.5 استکان، تخم مرغ 6 عدد
طرز تهیه :گوشت را همراه با 1 عددپیاز و آب می پزیم تا خوب پخته شود و یک استکان آب داشته باشد . آنرا از استخوان جدا کرده خوب می کوبیم البته گوشت را باید در ظرفی بزرگ قرار داده و با گوشت کوب آنرا خوب نرم کرد . در حین کوبیدن آب باقیمانده را به آن اضافه می کنیم تا گوشت سفید شود . تخم مرغها را دانه دانه شکسته می کوبیم ,در ضمن کوبیدن اگر رگ در گوشت بود از آن جدا کرده ماست را که قبلاً کیسه انداخته تا حدود 2.5 کیلو گرم شود ملاقه ملاقه اضافه می کنیم و به کوبیدن ادامه می دهیم تا ماست تمام شود . ظرف را روی حرارت ملایم قرار داده شکر و گلاب را اضافه می کنیم و آنرا هم می زنیم , مایه کم کم رقیق می شود و جوش می خورد . زعفران را که در آب جوش حل کرده ایم اضافه می کنیم وشعله را خاموش می کنیم . رنگ دلخواه که بدست آمد در ظرف می کشیم رویش را با زرشک وخلال پسته تزیین می نماییم . پس از این که خورش ولرم شد دو مرتبه سفت می شود . معمولاً خورش ماست را سرد میل می نمایند .

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 12:27 ] [ اطلس ایران وجهان ]
فیله گوشت بریان

 مواد لازم : سير 3 حبه ، فلفل سياه 1 قاشق سوپخوري ، آرد 4/1 پيمانه ، راسته گوساله يك تكه 0 در حدود 2 كيلو ، پياز 1 عدد ، قلوه گوسفند 16 قطعه ، آب انگور 1 پيمانه ، سيب زميني متوسط 6 عدد ، گوجه فرنگي 3 عدد ، جعفري خرد شده 4/1 پيمانه


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 12:24 ] [ اطلس ایران وجهان ]
سبزیجات : لوبیا سبز ، هویچ ، بادمجان ، كدو
سویا : كه با كمی پیاز و روغن مایع و ادویجات تفت می دهیم
درست كردن این غذای لذیذ خیلی آسونه . همه سبزیجات را به صورت خلالی خورد می كنیم و به همراه سویا كه قبلا با پیاز و... تفت دادیم ، می پزیم . البته كمی رب و نمك و آبغوره یادتون نره . آب هم برای پختن زیاد نریزید كه مزه آب نده .

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 12:24 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مواد لازم:
ماکارونی شکل دار 500 گرم،گوشت چرخ شده 750 گرم
تخم مرغ 4 عدد،جعفری خرد شده 3 قاشق غذاخوری،کره 100 گرم
پیاز سرخ کرده 3 قاشق سوپخوری، رب گوجه فرنگی 2 قاشق سوپخوری
پنیر پیتزا 200 گرم، نمک و فلفل بمقدار لازم
طرز تهیه: ماکارونی را مطابق دستور فوق اماده کرده کنار می گذاریم گوشت را همراه با نمک و فلفل و روغن تفت داده پیاز داغ ورب گوجه فرنگی را اضافه نموده باز تفت می دهیم سپس جعفری را اضافه کرده تخم مرغ رابا کمی نمک خوب با چنگال مخلوط کرده ماکارونی را در آن می ریزیم . مخلوط نموده سپس گوشت را اضافه کرده و بعد پنیر رنده شده را . همه را که خوب مخلوط نمودیم کف ظرف نسوزی را با کره چرب کرده مایه را داخل آن می ریزیم . روی طبقه وسط فر با حرارت 350درجه سه ربع قرار می دهیم . کره را هم آب کرده بر سطح آن می دهیم . بعد از پختن آن را در ظرف گردی بر می گردانیم . اطرافش را با جعفری تزئین می کنیم

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 12:24 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مواد لازم :
روغن 200 گرم
، سبزی آش 2کیلو گرم(تره – شوید- جعفری- اسفناج- گشنیز بمقدار کم (، رشته 1 بسته،حبوبات حدود 1 کیلو گرم ( عدس – نخود- لوبیا سفید- لوبیا چیتی) ، پیاز داغ و نعناع داغ بمقدار کافی و سیر داغ، نمک و فلفل و زردچوبه بمقدار لازم
، آرد 100 گرم

طرز تهیه: حبوبات را پس از تمیز کردن یکی دو ساعت خیس کرده و می پزیم این عمل باعث می شود هم زودتر پخته شود هم درشت ترشود . سبزیجات را تمیز کرده خرد می کنیم آنرا با اب که قبلا جوش اورده ایم می پزیم بدون انکه در ظرف را ببندیم تا سبز بودن خود را حفظ کند . پس از پخته شدن سبزی آرد را در آب سرد حل کرده در قابلمه محتوی سبزی می ریزیم سپس حبوبات پخته شده را اضافه کرده می گذاریم جوش بخورد. دو قاشق روغن را با مقداری زردچوبه روی حرارت داغ کرده در آش می ریزیم.نمک و فلفل را هم افزوده می گذاریم آش بپزد .سپس رشته ها را اضافه کرده می گذاریم با حرارت نرم شود و پخته شود و آش غلیظ گردد . پس از پخته شدن رشته آش آماده مصرف است که می توان در ظرف دلخواه کشید و رویش را با پیاز داغ –  نعناع داغ و سیز داغ و کشک تزئین نمود و سرو کرد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 12:23 ] [ اطلس ایران وجهان ]
  سوپ ترش
 مواد لازم :  گوشت سردست و ماهیچه 1.5 کیلو -کلم برگ 1 کیلو گرمریز شده - هویج 3 عدد خلال شده - چغندر قرمز 1 عدد خلال شده - سیب زمینی 3 عدد خلالشده - لوبیا سبز 150 گرم - لوبیا قرمز یا چیتی 200 گرم پخته شده (میتوان از کنسروآن استفاده کرد) - خامه 150 گرم - نمک فلفل زرد چوبه به مقدار لازم - رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری پیاز متوسط 1 عدد

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 12:17 ] [ اطلس ایران وجهان ]
براي تهيه‌ي اشكنه‌ي بلغور شير، ابتدا بلغور شير درست مي‌كنند. طرز تهيه‌ي اشكنه بلغور شير هم چنين است: مقداري گندم نيمه‌پخته را «دستاس» (آس دستي) مي‌كنند. به گندم‌هاي خرد شده بلغور گويند. بلغور را داخل شير گوسفند يا گاو ريخته مي‌جوشانند و مقداري زردچوبه به هم به آن مي‌زنند. وقتي بلغور پخته‌شد آن را توي سيني بزرگي ريخته مقابل آفتاب مي‌گذارند تا خشك شود.   حال براي تهيه‌ي اشكنه‌ي بلغور شير مانند ساير اشكنه‌ها پياز‌داغ تهيه كرده و مقداري از بلغور شير را در آب حل مي‌كنند و روي پياز داغ مي‌ريزند تا جوشي بخورد.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 11:1 ] [ اطلس ایران وجهان ]
غذاهاي سنتي سيستان و بلوچستان

همچون ساير نقاط کشورمان نان، عمده‌ترين ماده غذايي در سيستان و بلوچستان است. ده‌ها نوع نان ويژة اين استان، به مناسبت‌هاي مختلف پخت مي‌شود. به عنوان مثال در سيستان علاوه بر نان لواش، تافتون، کلوچه، تابه‌اي و چَلْبَکْ ( čalbak) از آرد گندم نوعي نان به نام قليفي ( qalefy)، پخته مي‌شود. طرز پختن اين نان به اين شکل است که آرد را پس از ورز دادن بسيار، به صورت يک نوار پهن درمي‌آورند و آن را شبيه رولت مي‌پيچند تا به حالت مدور در‌آيد. آنها را درون يک ديگ مسي کاملاً چرب مي‌گذارند و پس از آن در زير ذغال‌هاي گداخته تنور مي‌گذارند تا کاملاً بپزد. اين نان به رنگ قهوه‌اي در مي‌آيد و بسيار خوشمزه است. در سيستان اين نان را خالي و بدون غذا مي‌خورند.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 11:0 ] [ اطلس ایران وجهان ]
كله ‌جوشك يا كلك سوز»
اين غذا، نوعي غذاي ساده است كه از دوغ درست مي‌شود. ابتدا پياز و پونه را در روغن تفت مي‌دهند و پس از اين‌كه پياز قرمز رنگ شد، دوغ را به آن اضافه مي‌كنند. معمولا به تعداد هر نفر يك ليتر دوغ استفاده مي‌شود. سپس كمي ادويه به آن اضافه مي‌كنند و مي‌جوشانند. زماني كه غليظ و سبز رنگ شد، با نان محلي آن‌را مي‌خورند. اين غذا بيشتر در مناطق گرمسيري در فصل بهار توسط عشاير مصرف مي‌شود
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 11:0 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مهمترين شيريني هاي محلي فسا نان كنجدي ، نان فسايي (كـُماچ) ، كلوچه و مسقطي فسايي مي باشد و علاوه بر اينها مي توان به نانهاي شيريني كه به طور محلّي در ايـّام عيد پخته مي شود و از نظر مزه و پخت به يوخه شباهت بسيار دارد، اشاره نمود
 
در اصطهبانات فارس هفت نوع اشكنه تهيه مي‌كنند:
يكي از غذاهاي خانواده‌هاي كم‌درآمد در اغلب نقاط «اشكنه» است. اشكنه خوراكي است ساده و كم‌خرج كه بيشتر براي افطار مناسب است. مواد اصلي اشكنه: روغن، پياز و آب است اما در هر شهر و دياري انواع خاصي از خوراك اشكنه وجود دارد كه بستگي به فرهنگ آن منطقه و نوع سبزيجاتي كه در آن ناحيه مي‌رويد، دارد.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]
لورک-رنگینک-قلیه ماهی-قلیه میگو-نون محلی-مشتک-گرده-نون زرد-شلشلک-بل بل-رشته تپک-شله خرما-مشتک جیکه ای-آب کرکو-شله گندمی-للک-لق لق-دال عدس-آلودوپیازه-اواردک-اب داغک-اشکنه-تلیت کشک-حلوا خرمایی-خاگ نماته-پکورا-سمبوسه-خورشت کدوتنبل
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:57 ] [ اطلس ایران وجهان ]
كباب بختياري هم از خانواده غذاهاي گوشتي ايل، امروزه در همه شهرهاي ايران طبخ مي شود وتبديل به يك غذاي ملي شده است. درشهرهاي استان همچون شهركرد، تنوع پخت و پزهاي بومي متكي بر نذورات است . حليم برنجي و گوش گندم (گوشت وگندم) تاس كباب و «گوش نخولوبيا» (آبگوشت) از جمله اين غذاها هستند. در گذشته مردمان اين استان سوخت ويژه اي را با نام «سورده» از مدفوع حيواني تهيه مي كردند كه آتش كرسي هاي قديم را نيز تأمين مي كرده است. جوانترها درميان سورده، سيب زميني مي انداختند وبعداز طبخ، سيب زميني را با روغن حيواني مي خوردند. به اين غذا، شهركردي ها «خل پز» مي گفتند
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:55 ] [ اطلس ایران وجهان ]
آش رشته (شولی):

منحصر به ‌فردترین نوع آش در استان یزد  است  که بر دو نوع است:

شولی ساده که در فصل زمستان بیشتر پخته می ‌شود و در آن ماش پخته، اسفناج، چغندر، شوید و گاه شلغم و کدو زرد می ‌ریزند. بعد از پخته شدن مواد فوق، آرد گندم را در آب سرد حل کرده و در آن می ریزند و پیاز داغ به آن اضافه می ‌کنند


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:44 ] [ اطلس ایران وجهان ]
هليم بادنجون اصفهان
برنح 1 پيمانه -گوشت نيم كيلو -بادنجان 5/1 كيلو -پياز داغ و نعناع داغ به ميزان لازم -كشك نيم كيلو -نمك و فلفل به ميزان دلخواه
برنج را با اب و كمي نمك ميپزيم به حدي كه وا برود.گوشت كه بهتره گوشت گردن باشه رو هم ميپزيم.بادنجانها را سرخ و كمي ميپزيم و بعد برنج و بادنجانها را با هم كوبيده تا به خورد هم رود و سپس گوشت را افزوده و دوباره ميكوبيم و در اخر كشك را افزوده و حدود نيم ساعت ميگذاريم بجوشد با حرارت ملايم و بعد با پياز و نعناع داغ تزيين ميكنيم.
ميتونيد بنا بر سليقه پياز داغ را داخل خود حليم بادنجان هم بريزيد.
به جاي كوبيدن هم ميتوانيد مواد را چرخ كنيد.
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:41 ] [ اطلس ایران وجهان ]
غذای محلی باخرز

1- نان لواش مخصوص كه با سبزيجات كوهي بخصوص پيازچه و پنير درست مي شود
2- نان لواش ساده
3- نان تافتون معمولي
4- نان تافتون مخصوص كه با كره يا روغن حيواني و سبزيجات طبخ مي شود
5- نان قلفتي كه بيشتر با جيزقاله يا روغن زرد درست مي شود
6- نان فتير معمولي
7- نان فتير روغني


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:22 ] [ اطلس ایران وجهان ]
استان خراسان شمالي كه از اقوام مختلف كرد، ترك، فارس،تركمن، عرب، بلوچ و لر تشكيل شده است هر يك از اقوام در اين روزها غذاهاي سنتي خاصي را براي افطار و سحر طبخ مي‌كنند.

پخت نان محلي "آنه " فتير" قتلمه"آش زرشك يا زرك" و آش "بلكه" از غذاهاي سنتي رايج بر سفره روزه داران استان خراسان شمالي است كه بيشتر در روستاها طبخ و گاها در شهرها به فروش مي‌رسد و سفر شهروندان استان را نيز رنگين مي‌كند.

يكي از ترك زبانان بجنوردي از سنت معمول پخت آش "زرشك" يا "زرك" در بين تركهاي فاميل خود سخن به ميان آورده و در گفت و گو با ايرنا مي‌گويد: اين آش غذاي مورد علاقه‌اي است كه در ماه رمضان طرفداران زيادي در خانواده ما دارد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:21 ] [ اطلس ایران وجهان ]

سوهان بادامی


مواد لازم برای 18عدد :

بادام خرد شده  70 گرم
کره پاستوریزه  55 گرم
آرد سفید گندم  40 گرم
شکر  100 گرم
خامه ی پاستوریزه  2 قاشق غذاخوری (30 گرم )
وانیل  یک هشتم قاشق چای خوری


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:21 ] [ اطلس ایران وجهان ]

 در گذشته عمده غذای سحری مردم همان مانده شام و افطاری شامل آبگوشت، نیمرو و پلو، اشکنه و نظایر آن بود.
عمده غذای افطاری مردم روزه دار در سمنان شامل حلوا، آرد برنج، شعله زرد شیر برنج ،پنیر خیگی و سبزی ،کشک و بادمجان به صورت بورانی به همراه نان تازه و تخم مرغ عسلی بود که خانواده هابا توجه به توان اقتصادی از آن استفاده می کردند.
در گذشته معمولا روزه داران پس از صرف افطار شام مختصری هم می خوردند که شامل آبگوشت، کله پاچه، پلو، قلیه بادمجان و ... بود.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:21 ] [ اطلس ایران وجهان ]
غذاهاي سنتي کرمانشاه

خورشت خلال بادام
اين خورشت با گوشت گوساله، روغن، پياز، زعفران، خلال بادام، نمک و ليموي عماني تهيه مي‌شود. هنگامي که گوشت پخته شد، زرشک سياه نيز به آن اضافه مي‌کنند.

دوينه يا ترخينه
اين غذا را بيش‌تر در زمستان مي‌خورند و مواد اصلي آن را در بهار و تابستان فراهم مي‌کنند. براي تهيه اين خوراک ابتدا گندم را تميز مي‌شويند، سپس آن را مي‌پزند و پس از پختن آن را خشک مي‌کنند. سپس بلغور را آسياب مي‌کنند. از چندي قبل دوغ را در مشک مي‌ريزند تا آبش گرفته شود. پس از آن با بلغور مخلوط کرده و به صورت گلوله‌هايي در مي‌آورند و آن‌ها را در مقابل آفتاب خشک مي‌کنند. از خشک شده آن در زمستان هم به صورت غذا با روغن استفاده مي‌کنند و هم در آب خيسانده و از دوغ آن استفاده مي‌کنند

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:21 ] [ اطلس ایران وجهان ]
دوگوله در اصطلاح اراکی یعنی آبگوشت...یه نوع دوگوله هست که تقریبا مثل آبگوشت خودمون میمونه ..تنها فرقش اینه که به جای سیب زمینی دانه نیم کوب گندم میریزیم که بهش میگن دوگوله دن دار (don dar)

یه دوگوله هم هست که بهش میگن دوگوله دو دار (دو = دوغ) که اینطوریه

نخود + لوبیا + نعنا داغ + سیر داغ + پیاز داغ + بادمجان سرخ شده + کشک (به جای رب) اإ این آبگوشت به خاطر کشک سفیده...دیگه توضیحات کاملتر ندارم راستش ...


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:20 ] [ اطلس ایران وجهان ]
خوراک

انواع غذاهای محلی

 

1-برنج و گوشت

2-نژی آو(عدس)

3-نخه (نخود)

4-تماته آو(گوجه فرنگی)

5-گوشت

6-خاینه(تخم مرغ-نیمرو)

7-لوبیه پلو

8-حلوا

9-کشک دو(کشک دوغ)

10-ترخینه

11-ماش آو

12-جوجگ آو(جوجه)

13-شله

بعضی از غذاهایی محلی در استان که از گیاهان کوهی  و در فصل بهار برداشت شده و  آنها را خشک می کنند  و در زمسان نیز استفاده می شود به ترتیب زیر است

ترگ-کنگر-پیچگ-بوله وله-پاقازه-قارچگ

 

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:20 ] [ اطلس ایران وجهان ]
سغدو

 برنج به اندازه لازم را با آب و روغن می خسیانیم و با مواد دیگری چون آلو خشک یا بخارا خیس خورده مخلوط کرده و داخل سیرابی  تمیز شده (شکمبه گوسفند یا گاو) ریخته و با نخ و سوزن ان را می دوزیم .

بعد این مجموعه را که سغدو نامیده می شود داخل پاتیل (دیگ ) که قبلا با آب و روغن آماده شده است قرار داده و روی آتش  می گذاریم تا خوب پخته شود و مانند پلو دم بکشد


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:20 ] [ اطلس ایران وجهان ]
آش برنج همدانی

مواد لازم برای 4 نفر:

 

برنج ................................ 1 پیمانه

گشنیز خرد شده ................... 200 گرم

عدس ............................... یک چهارم پیمانه

آب قلم .............................. 2 لیوان

نمک ............................... به میزان لازم

ماست برای سرو با غذا ......... مقداری

طرز تهیه :

ابتدا برنج را حدود یک تا دو ساعت زودتر خیس می کنیم(بدون نمک). قلم را هم با کمی نمک جداگانه می پزیم تا خوب پخته شود. بعد از اینکه قلم خوب پخته شد، آب آن را روی برنج ریخته و می گذاریم چند جوش بزند. پس از آن عدس، گشنیز خرد شده و مقداری نمک اضافه می کنیم و می گذاریم بپزد. وقتی خوب لعاب دار شد، برای سرو آماده است. سپس آن را در ظرف مورد نظر کشیده و هرکس بسته به ذائقه ی خود می تواند به آن، ماست یا آبغوره اضافه کند تا این آش، بیش از پیش باب طبع شود.

متخصصان تغذیه معتقدند این آش در فصل سرما برای سرماخوردگی بسیار مفید است


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:19 ] [ اطلس ایران وجهان ]
آش رشته هرگز!

دايي يك تعصب قديمي دارد؛ با آش رشته مخالف است؛ «آش به نظر من يكي از كامل‌ترين غذاهاي دنياست. اگر دقت كنيد، مي‌بينيد در آش همه‌جور مواد خوراكي مورد نياز بدن هست؛ به همين دليل است كه در ماه مبارك رمضان مردم‌بيشتر آش مي‌خورند. آش همه نيازهاي بدن انسان را تامين مي‌كند. جالب است بدانيد كه آش فقط غذاي ايراني‌هاست.

مردم جاهاي ديگر دنيا سوپ دارند ولي آش ندارند؛ اما در ايران هر منطقه‌اي آش مخصوص به خودش را دارد. يكي از آش‌هاي بسيار خوشمزه و مقوي هم همين آش رشته خودمان است كه من معتقدم در حال حاضر با شرايطي كه ما داريم بهتر است چنين آشي درست نشود. براي همين هم از همان زمان كه تصميم گرفتم آش بپزم، آش مخصوص خودم را پختم كه آش جو است و رشته ندارد


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:19 ] [ اطلس ایران وجهان ]
شيريني‌هاي سنتي

باستخ (لوزانک): نشاسته، شيره انگور، آب و گلاب را با هم مخلوط کرده و آن را روي اجاق گرم مي‌کنند. پس از آن مايع آماده شده را در ظرف‌هايي ريخته و براي تزيين در آن گردوي خرد شده مي‌ريزند.
تنور شيريني سي: آرد سفيد را با ماست خمير کرده و مقداري شکر روي آن مي‌ريزند و با دست به آن شکل مي‌دهند و روي آن زرده تخم‌مرغ مي‌مالند. خمير را در سيني پهن کرده و آن را داخل تنور مي‌گذارند.
سوجوق: نشاسته، شيره انگور و گلاب را مخلوط کرده و با دست ورز مي‌دهند. به هنگام ورز دادن به آن گردو مي‌افزايند و آن را به صورت نواري گرد در مي‌آورند. سپس آن را قطعه‌قطعه کرده و با پودر نارگيل تزيين مي‌کنند

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:1 ] [ اطلس ایران وجهان ]

فلافل (غذای جنوبی)

ویژه ماه مبارک رمضان

 

مواد لازم:

نخود خام                  1 پیمانه (از شب قبل خیس کرده و فردا صبح آسیاب میکنیم)

جعفری                    2 قاشق غذاخوری

ادویه مخلوط              1 قاشق چایخوری

بکینگ پودر                1 قاشق چایخوری

آرد لپه                     2 قاشق غذاخوری پر

سیب زمینی             2 عدد پخته و رنده شده

 

طرز تهیه:

نخود را در ظرف میریزیم سیب زمینی، بکینگ پودر و آرد لپه را در ظرف میریزیم و ورز میدهیم مقدار خیلی کمی آب برای انسجام مواد اضافه میکنیم نمک و فلفل و ادویه را هم اضافه میکنیم هرچه فلفل بیشتر باشد این غذا خوشمزه تر میشود اما اگر دوست نداشتید میتوانید کمتر استفاده کنید خوب ورز میدهیم مواد را به هر اندازه و شکلی که دوست داشته باشیم در دست درست میکنیم و در روغنی که داخل ماهی تابه داغ شده سرخ میکنیم بعضیها فلافل را داخل روغن زیاد سرخ میکنند یعنی به حالت شناور اما ما اینجا با روغن کم سرخ کردیم.

 

*جعفری اگر دوست داشتید میتوانید از گشنیز هم استفاده کنید به همراه جعفری.

**آرد لپه برای اسنجام مواد است و به جای تخم مرغ استفاده میشود.

*** نخود دارای هورمون زیادی است که برای خانمها خیلی مفید است.                          


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:1 ] [ اطلس ایران وجهان ]
شیرینی سنتی شهر خلخال

قطاب عسلی

مواد لازم جهت خمیر شیرینی:

زرده تخم مرغ 3عدد
ماست 150 گرم
آرد سفید الک شده 250 گرم
روغن 150 گرم
بیکینگ‌پودر 5/1 قاشق مرباخوی سرصاف
مواد لازم جهت مغز قطاب:
مغز گردوی پودر شده 150 گرم
پودر شکر 150 گرم
عسل 2 قاشق غذاخوری
گلاب نیم استکان
هل آسیاب شده 1قاشق غذاخوری
پودر دارچین 1قاشق غذاخوری
پودر میخک 1قاشق چای‌خوری
عسل 500 گرم جهت غلطاندن قطاب‌ها


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:0 ] [ اطلس ایران وجهان ]
 

خورش بزقرمه

اين غذا يکي از غذاهاي محلي کرمان است که به دليل دارا بودن نخود، کشک و گوشت سرشار از پروتئين است.

انرژي کل:  3000 کالري

خورش بزقرمه

 

مواد لازم براي 4 تا 6 نفر:

کشک ساييده                                                3 پيمانه

گوشت سر دست و ماهيچه پرچربي بزغاله      1 کيلو

نخود نيم کوب                                                 2 پيمانه

سير کوبيده                                                     1 بوته

سير داغ                                                          به ميزان لازم

زعفران حل شده                                             1 قاشق غذاخوري

پياز ساطوري                                                    5 عدد

نمک، فلفل و زردچوبه                                       به ميزان لازم

روغن                                                               به ميزان لازم

 

طرز تهيه:

* گوشت، پياز، سير کوبيده و نخود را با دو ليتر آب روي حرارت قرار دهيد تا به جوش آيد.

* سپس حرارت را ملايم کنيد.

* پس از دو ساعت، کشک را به همراه زردچوبه و کمي نمک و فلفل به مخلوط فوق اضافه نماييد.

* در ديگ را نيمه باز بگذاريد و شعله را بسيار کم کنيد تا غذا کم کم جوش بزند و آب آن لعاب دار و غليظ شود.

* در پايان بزقرمه را در ظرف کشيده و روي آن را با سير داغ و محلول زعفران تزئين نماييد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 10:0 ] [ اطلس ایران وجهان ]
برنج كاسه اي آذري
مواد لازم:برنج3 پيمانه
ذرت 1 پيمانه
نخودفرنگي 1پيمانه
هويج خردشده 2 عدد
گوشت مرغ 250 گرم
زرشك 2 قاشق غذاخوري
خلال بادام(يا پسته شامي) 2 قاشق غذاخوري
پياز خرد شده 2 عدد
نمك وفلفل واوديه و روغن به مقدار لازم
طرز تهيه:
پياز را سرخ مي كنيم.كمي زعفران مي زنيم وبرنج خام خيس خورده را (بدون اب) به ان اضافه مي كنيم..تخم گشنيز، زرچوبه ودارچين وپودر كاري را اضافه مي كنيم وكمي نمك اضافه كرده و3 دقيقه تفت مي دهيم.كمي روغن اضافه كرده سپس هويج آب پز،نخودفرنگي وذرت را اضافه مي كنيم(درصورت دلخواه قارچ وفلفل سبز نيز مي توان اضافه كرد).سپس كمي از خلال بادام (يا پسته شامي) وزرشك را افزوده ،3 ليوان آب مي ريزيم ومي گذاريم نسبتا بپزد.بعد در يك كاسه بزرگ چرب شده كمي زرشك وبادام ريخته وسپس لايه لايه برنج و مرغ را اضافه مي كنيم مي توانيم رويش پادام ريخته يا با سيب زميني رنده شده رويش را بپوشانيم.سپس بدون فويل (ودر صورتيكه رويش را با سيب زميني يا بادام نپوشانده ايم با فويل) در فر 180 درجه به مدت نيم ساعت مي پزيم
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]

آش‌های محلی استان زنجان

آش گندم:

گندم را تمیز کرده و می شویند. سپس در آب خیس می‌ کنند و پس از نرم شدن در شیر می ‌پزند. در آذربایجان به این آش هدیگ می‌ گویند.

آش ترش:

مانند آش رشته تهیه می‌ شود که علاوه بر اسفناج و لوبیا و نخود، کشمش، زردآلوی خشک و آلوچه خشک نیز اضافه می ‌کنند. پس از پختن نیز سرکه و شیره انگور را اضافه کرده و میل می ‌کنند


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]
غذاهاي سنتي استان گيلان

معروفترين غذاهاي محلي همراه با دستور پخت
از آنجائيکه اقليم و آب و هواي مساعد و خاک مرغوب گيلان ،آمادگي پرورش انواع مواد خوراکي طبيعي شامل :صيفي جات ـ ميوه ها ـ حبوبات و ... غيره را دارد، و فور نعمت و حسن سليقه کدبانوهايي گيلاني، باعث طبخ خوراکيهاي لذيذ شده است، بطوريکه توجه مسافران زيادي را به همين منظور، به اين استان جلب مي‌نمايد. خصوصاً قرار گرفتن مخلفاتي چون انواع ترشي ، فلفل و زيتون پرورده ، در کنار اين غذاها، به لذت خوردينها مي افزايد.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]
مردم کردستان به دليل شيوه معيشت مبتنى بر دام‌داري، زراعت، باغ‌دارى و زنبورداري، از گياهان طبيعى خوراکى مانند قارچ، کرفس، کنگر، ريواس، خوژه و ... به هر دو صورت تازه و خشک کرده، بسيار استفاده مى‌کنند. الگوهاى غذايى و مواد تشکيل‌دهندهٔ آن در ميان کردها بسيار ساده و از موادى تشکيل مى‌شود که در دسترس خانوارها قرار دارد.
از پنير ممتاز کوهستان‌هاى کردستان، شير، عسل، درختان گردو و انجير آنجا و اشتغال مردمان به نگه‌دارى گوسفند اصطخري در قرن چهارم هـ.ق سخن گفته است.
عمده‌ترين خوراک در ميان کردان عبارت است از:
- پلو که به صورت کته يا شله‌برنج با گوشت پخته مى‌شود.
- دوغه‌وا يا آش دوغ (دوغ‌با) که در آن کوفته ريزه هم مى‌ريزند و از نخود، کمى سبزى خشک شده با برنج و بلغور تشکيل مى‌شود.

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:59 ] [ اطلس ایران وجهان ]

کدوبره؛ یک غذای مازندرانی

کدو

كدوبره یک غذای مازندرانی و همه‌پسند است كه سریع هم آماده می‌شود. اگر پیرو رژیم گیاه‌خواری باشید گزینه خوبی برای شماست.

مواد لازم برای 2 نفر:

سیب زمینی متوسط  2 عدد

کدوی سبز متوسط  5 عدد

گوجه فرنگی متوسط  5 عدد

پیاز بزرگ  1 عدد

تخم مرغ  2 تا 3 عدد

نمک، فلفل، زردچوبه   به میزان کافی

طرز تهیه:

ابتدا پیاز را خرد کنید و به مدت دو دقیقه در تابه تفت دهید. نمک و زردچوبه را اضافه کنید و سیب‌زمینی را که نگینی خرد کرده‌اید داخل آن بریزید و بگذارید مواد كمی تفت بخورند.

شعله را که تا این لحظه نسبتاً‌ زیاد بوده است،‌ تا حد متوسط پایین بكشید و در ماهیتابه را ببندید و بگذارید مواد 5 تا 7 دقیقه روی حرارت پخته شوند.

کدوی حلقه حلقه شده را به مواد اضافه کنید و آن را نیز تا چند دقیقه سرخ کنید. وقتی رنگ کدو کمی برگشت و سرخ شد، گوجه‌ فرنگی های خرد شده و تخم مرغ ها را روی آن بریزید و باز هم شعله را کمتر کنید تا مواد با در بسته 10 دقیقه بپزند.

در مرحله آخر فلفل سیاه را روی آن بپاشید و غذا را سر سفره بیاورید.

روی این غذا می توانید مقدار کمی پنیر پروسس یا پارمزان هم رنده کنید، که آن را خوشمزه‌تر کند.

با ماست خامه‌ای هم می‌توان روی آن را تزیین کرد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:58 ] [ اطلس ایران وجهان ]
غذاهاي سنتي قزوين

خواليگران و سفره آرايان قزويني نيز با سليقه‏اي شايان تحسين ، گواراترين و خواستني‏ترين نوشيدني‏ها و خوراکي‏ها را فرا روي ميهمانان قرار مي‏دهند و با فراورده‎‏هاي لذيذ خويش از آنها پذيرايي مي کنند . بخشي از غذاهايي که پخت و پز آنها در استان قزوين انجام مي پذيرد به اين شرح است.
1-پلوها و خورش‏ها : قيمه نزار، فسنجان ، قيمه، خورش آلو، ، خورش گنگر، خورش ريواس، سياه چشم پلو، ماش پلو، تاس کباب، ته چين، رشته پلو، شيرين پلو، عدس پلو، کشمش پلو، باقالي پلو، لوبيا پلو، آلبالو پلو، دم کباب، خورش کدو،قورمه سبزي، سبزي پلو، شويدپلو، خورش باميه، زرشک پلو

ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 9:58 ] [ اطلس ایران وجهان ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

این سایت درسال1389با هدف ارائه مقالات ومطالب مختلف در زمینه اقلیم وطبیعت ابران اغاز به کارکرد ودرابتدا سعی وافری شد که مقالات مختلف وکاملی درمورد شهرستانهای مختلف ایران از لحاض طبیعت وفرهنگ واداب ورسوم و جمعیت -اثار باستانی-وقابلیتهای اقتصادی وصنعتی وکشاورزی ارائه دهد بدنبال ان در ادامه کار به بررسی کشورهای مختلف جهان پرداخت وطی مقالات مختلف کلیه کشورهای جهان از لحاض طبیعت وفرهنگ واقتصاد و.. . موردبررسی قرار گرفت وشناخت کلی از کشورهای جهان وحتی شهرهای مهم ان به ما ارائه دهد دراین میان سعی شد که با ارائه مقالات مستند وقابل اعتماد کشورهای مختلف وایران را از لحاض صنعتی واقتصادی واموزش و... مورد برسی قرار گیرد واخرین امار مقایسه ای از این کشورها ارائه شود بدنبال ان تاریخ پرافتخار ایران از دوران مادها تا عصرحاضر مورد برسی قرارگرفت دربخشی دیگر از مطالب سایت مطالب کاملی درزمینه مذهب وزندگی پیامبران وامامان وحوداث مربوط به عصر ان بزرگوران ارائه شد دربخشهای دیگر سایت صدها مقاله درزمینه اشنایی با شرکتهای صنعتی ایران وجهان واخرین اختراعات واکتشافات جهان درحوزهای مختلف علم واخرین رکوردهای ورزشی وبرترین های جهان پرداخته است دراین میان باید از مطالب زیبایی دیگر مانند روزشمار حوادث جنگ تحمیلی نام برد بهرحال امید ان است که مطالب سایت که بازحمات فراوان درسالهای اخیر از طریق جمع اوری از صدها سایت دیگر تهیه شده بتواند بخشی از نیاز خوانندگان را رفع کند دراینجا جادارد ازسایتهای مانند همشهری انلاین تیبان- ایران تراول- ویکی بدیا- مرجع شهرهای ایران- کویرها وبیابانها- تاریخ معاصر-پورتال جهاد کشاورزی- ایران اکتور- میراث فرهنگی استانها- پورتال استانها- سایت مرکز امار ایران- وسایت هواشناسی استانها - وسایتهای خبری عصر ایران-انتخاب - خبرانلاین اشاره کرد که از مطالب زیبا ومستند انها استفاده شده واز انان سپاسگزارم دراینجا باید گفت کلیه مطالب سایت بدون هیچگون تحریفی یا تغییری دران ارایه شود واینجانب مسولیتی درزمینه مطالب ارایه شده سایت از لحاض صحت یا کذب بودن ان ندارم وبا توجه موثق بودن منابع باید به ان اعتمادکرد
موضوعات وب
امکانات وب
.gigfa.com/zibasaz/2.js'> WebGozar.com Counter code -->