مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

بدون شک یکی از خاطره انگیز ترین مراحل سفر، بخش خوراکی هاست. حس خوب خوردن همیشه در مسافرت های نوروزی با ما اجین است و  زا تجربه طعم های جدید غذاهای محلی سیر نخواهیم شد.

به گفته بسیاری از مسافرین اگر در سفرها نتوانید غذاهای مخلی را مزه کنید مانند آن است که هیچ کاری انجام نداده اید. خوردن غذاهای هر منطقه ما را با فرهنگ و نوع خوراک آن ها آشنا می کند. برای آنکه سفری خوشمزه داشته باشید حتما این گزارش را تا به انتها مطالعه کنید.

آذربايجان شرقی 

اگر قصد مسافرت به این استان را دارید حتما دويماج ( خوراكي سنتي از آذربايجان شرقی در تبريز ) را امتحان کنید! کوفته تبریزی، اوماج آشي (آش اوماج ) اوماج حالواسي (حلواي اوماج) ، قویماق و قایقاناق از جمله غذاهای سنتی آذربایجان به حساب می آیند که می توانید برای صبحانه ازین غذا حتما استفاده کنید.
 

کرمان 

استان کرمان را با خورشت‌هاي خوش مزه و متنوعش می شناسیم، خورشت کنگر کدو، قيمه، به‌آلو، سيب درختي، آلو ميگو، خورشت کلم، باقله و آلوچه از خورشت‌هاي معروف کرمان هستند. حليم‌بادمجان کرماني‌ها هم معروف است. کلمپه، کماج، حاجي بادام، نان‌چرخي، پفک و برشتوک هم از شيريني‌هاي سنتي کرمان است. زیره ، خنا، قالی ، قاووت و پسته را هم سوغات می آورند.

همدان 

همدان ديار ترشي‌ها و مرباهاي عجيب و غريب است. همداني‌ها از پوست هندوانه، ترب سياه و حتي پوست ليموترش و کدو مسمايي مربا درست مي‌کنند. ترشي‌گردو هم از ترشي‌هاي مشهور اين استان است. آش ميوه، خورشت غوره بادمجان و آبگوشت کلم و آبگوشت سيب سيرغوره از غذاهاي معروف همدان است.

فارس

فالوده شيرازي، شکرپنير و بادام سوخته و مسقطي هم از شيريني‌جات و دسرهاي فارس است.کوفته هلو، رب‌پلوشيرازي، آش‌انار، قنبرپلو، کلم‌پلوي شيرازي و دو پيازه از غذاهاي معروف شيرازي‌اند. انواع عرقيات معطر مثل بيدمشک و بهار نارنج از نوشيدني‌هاي سنتي فارس است. 

خراسان جنوبي


اگر به خراسان جنوبي رفتيد آش شلغم و خورشت ريواس و بلغور پلو يادتان نرود. در خراسان جنوبي انواع مختلف اشکنه مثل اشکنه آلو، نخود، کشک زرد و بادمجان زياد است. نان سمنو و نان زردي هم از نان‌هاي معروف خراسان جنوبي است.

آذربايجان غربي
مردم استان آذربايجان غربي معمولاً غذاهاي گوشتي را با ترشي مصرف مي‌کنند. از جمله اين ترشي‌ها مي‌توان به ترشي مخلوط، ترشي ليته و ترشي هفته بيجار اشاره کرد. 

گاتخ شورباسي(آبگوشت ماست)وقورت شورباسي(ّآبگوشت كشك)وچهمجه(غذاي محلي درشهرستان نقده(سلدوز)كه با برنج گوشت غاز ويك گياه صحرايي به نام اوليك تهيه مي شود.

يارما آشي ويارما شورباسي(آش وشورباي بلغور) ازديگر غذاهاي مرسوم ومحلي اين استان است.همچنين درشهرستانهاي خوي وماكو كله جوش با گياه محلي كه دربهارمي رويد والهگز نام دارد مي پزند كه خيلي خوشمزه است البته آب ماهيچه لپه برنج وبلغورپيازونعناع وسيرداغ ديگرمخلفات اين غذا است .

يك غذاي مجلسي هم كه ديگر درمهمانيهاي اورميه جاي خودش راپيدا كرده خوراك خوشمزه قفقازي است.

مازندران

فسنجان با گوشت مرغابي و انواع پرندگاني که شکم‌شان با دانه‌هاي انار ترش جنگلي و سبزي‌هاي معطر پر شده است، از غذاهاي رسمي سنتي مازني‌اند. بوراني کدو حلوايي و بوراني بادمجان کبابي، ماست دلالي و نازخاتون که ترکيبي از بادمجان کبابي و سبزي معطر و آب‌غوره است، از دسرهاي سفره‌هاي مازندراني‌هاست. مرباي بهارنارنج و مرباي تمشک هم خوراکي‌هاي هيجان‌انگيزي است.

گيلان 

کباب ترش گيلاني که گوشت خوابانده شده در رب انار و ادويه است، شيش‌انداز، باقلاقاتوق، ميرزاقاسمي و کوکوي خاويار ماهي از غذاهاي معروف گيلاني است. نمک سبز هم يک افزودني معطر گياهي براي ماست است. زيتون پرورده هم يادتان نرود. حلواي درونگ، کلوچه و مرباي ازگيل هم از شيريني‌جات اين استان است.

قزوين 

استان قزوين است و قيمه نثارش. نان قندي، باقلواي لوزي، شيريني اتابکي، نان نازک و نان برنجي هم از انواع شيريني اين استان است. پسته و فندوق هم مخصوص قزوین است. زغال‌اخته‌هاي ترش و مرغوب قزوين را هم فراموش نکنيد. 

خراسان رضوي 
مشهد است و شيشليک شانديزش. کباب‌هاي معروفي که در ييلاق هاي مشهد عرضه مي‌شود در جاي ديگري پيدا نمي‌شود. آب‌نبات زنجبيلي هم از شيريني‌هاي اين منطقه است.

گلستان 

نان خرمایی و حلوای آماج گرگان را از دست ندهید!هل‌آش، گوجه‌آش و ماش‌آش از خوراکي‌هاي لذيذ گلستان‌اند. چوروک نان سنتي اين منطقه است. 

سمنان


غذاهايي مثل ته‌چين و چرتمه پلو دارد. کشک و پسته هم که محصولات اصلي اين استان هستند. محصولات دامي اين روستا مي توان به شير، ماست، کره، آروشه، لور، سرشير محلي، سرماست محلي، عسل طبيعي، قره قروت (تفره) و غيره اشاره نمود. همچنين محصولات باغي مانند گيلاس، آلبالو، زردآلو، توت و به ويژه گردو مي توان نام برد. از محصولات خوراکي صحرايي مي توان از سامباروک (آلبالوئک)، سولي، زرشک، وليک، سيب وحشي، گالش انگور و غيره مي توان نام برد. نان پنجه کش، نان گرده و کچيله نون محتوي گردو از نان هاي بسيار خوشمزه دست پخت زنان اين آبادي است. همچنين آش گزنه، آش زرشک، تفره که با قره قروت درست مي شود . 

چهارمحال و بختياري 

در استان چهار محال و بختیاری به علت دارا بودن اقلیم سردسیر شرایط مناسبی برای تولید گردو فراهم است و مغز گردو شفاف تولید می شود . اسم کباب بختياري را که حتماً شنيده‌ايد، در فهرست همه رستوران‌هاي ايراني هم پيدا مي‌شوداين غذاي گوشتي غذاي محلي چهارمحال و بختياري است. کاچي‌هاي چهار محالي هم معروف‌اند. این استان محل اتراق عشایر است و به همین دلیل انواع لبنیات محلی را می توان از نوع عالی آن امتحان کرد.

کرمانشاه

وقتي به کرمانشاه رفتيد از خوردن خورشت خلال بادام، دنده کباب، سيب پلو و کوکوي پاغازه غافل نشويد. نان برنجي، روغن کرمانشاهي و کاک هم خوراکي‌هاي مقوي اين استان است.

اردبيل

اردبيل است ومزه آش دوغ‌اش. در هواي خنک اردبيل، خوردن آش دوغ محلي خيلي مزه مي‌دهد. پلو قيسي هم يکي ديگر از غذاهاي معروف اردبيلي است. خوردن و بردن عسل سبلان و ساري‌حلوا را فراموش نکنيد.

زنجان 

غذاهای محلی استان زنجان را انواع آش چون: آش بلغور، آش رشته، آش انار، یوتی آش، آبگوشت های محلی، يوتی آش، و انواع غذاهای دیگر چون: کاله جوش، كوفته تركی، انواع دلمه ها، كباب تركی، خورشت مسما با مرغ، خورشت گوجه فرنگی، خوراک هويج، قيمه پلو، حلوای گردو و انواع دسرها، ترشی ها، مرباها، نان ها، سالادها و... تشکیل می دهد.

اصفهان

اسم اصفهان که مي‌آيد ناخودآگاه صداي جليز و وليز برياني در ذهن تداعي مي‌شود. هر چند برياني معروف‌ترين غذاي اصفهان است، اما از خورشت ماست، حليم بادمجان و گوشت و لوبيا هم نبايد غافل شويم. ناگفته نماند که زرشک روي همه غذاهاي اصفهاني هم خوردن دارد. گز و پولکي هم که شيريني‌هاي معروف اصفهان هستند.

خوزستان 

خوردن سمبوسه و فلافل‌هاي تند دست‌ساز، در حالي که روي پل کارون ايستاده‌ايد توصيه مي‌شود. قليه ماهي، پلو شوشتري، ماهي صبور و حريسه از غذاهاي معروف خوزستاني‌ها است. 

تبریز

اسمش که مي‌آيد ناخودآگاه دل آدم براي کوفته تبريزي پر مي‌کشد، کوفته تبريزي مشهورترين غذاي آذربايجان شرقي است. فوت کوزه‌گري لازم دارد تا موقع پختن از هم باز نشود. پيخاخ قيمه هم خوراکي لذيذ از گوشت و پياز و زعفران و خلال بادام است که چشيدن آن‌را پيشنهاد مي‌کنيم. خورشت هويج هم يک خورشت آذري است. شيريني قرابيه، نوقا و حلوا گردويي هم از انواع شيريني‌ اين استان است.

کردستان
جالب است بدانید بريان کباب يا کباب ترکي از غذاهاي سنتي رسمي کردستان است. کنگرماست و کلانه که ترکيبي از نان محلي و پيازچه و کره محلي است از پيش‌غذاهاي کردي‌اند. کوکوي کنگر، آش کردي، آش گزنه و دوغ هم از ديگر خوراکي‌هاي اين منطقه است.

يزد

شيريني‌هاي يزدي در همه ايران مانند ندارند، لوزپسته، لوزبادومي، لوزنارگيل، کيک‌يزدي، باقلوا، پشمک، قطاب و حاجي‌بادوم از شيريني‌هاي خوشمزه يزدي هستند. آش شولي، آش شلغم، حليم و کوفته يزدي هم از غذاهاي خوشمزه يزد است. البته در یزذ نباید از خوردن قیمه نخود نیز اجتناب کنید.

+ نوشته شده در  2013/3/24ساعت 13:6  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مهیاوه : مهیاوه که مهیابه ، ماهیاوه، مهیوه، مهوه، موه، هم به آن می گویند، غذای مخصوص مردم جنوب ایران است گویا کلمه مهوه و مهیاوه، در اصل از دوکلمه ماهی و آوه ، مرکب بوده و آوه به معنی آب است . رنگ و طعم مهیاوه : مهیاوه یک نوع غذای آبکی تیره رنگ و شور و تند است که آن را از یک نوع ماهی ریز به نام موتو، متو یا حشینه ( مومغ ، ساردین ) درست می کنند و با نان یا همراه غذاهای دیگر به مصرف می رسانند و بسیار مقوی و اشتها آور است . روش تهیه مهیاوه : الف – از پودر ماهی : ماهیهای مذکور را در روی شن و ماسه کنار دریا خشک می کنند و اگر بخواهند از پودر آن استفاده کنند، پس از اینکه خوب خشک شد ماهیها را کاملاٌ کوبیده و بعد ، الک می کنند و شن و ماسه را از آن جدا می سازند و بعد پودر ماهی را با زرد چوبه، فلفل، راز ( دانه باریک و سیاه رنگ )، گشنیز و خردل مخلوط ساخته ، دوباره می کوبند و در آب و نمک می ریزند و در شیشه یا خمره مخصوص ریخته و درش را می بندند و بعد ظرف را به مدت 20تا 30 روز در آفتاب قرار می دهند، مایعی که به این ترتیب فراهم میشود،
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 17:38  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم :
آرد الک شده 1 فنجان، کره 3/1 فنجان، نمک 0.25 قاشق چایخوری، آب یخ 3 الی 4 قاشق سوپخوری
با این مواد خمیر را مانند خمیر پای درست کنید و یک دایره 23 سانتی متری درست کنید
مواد لازم خمیر پفی :
کره 0.5 فنجان، آرد الک شده 1 فنجان، نمک 0.25 قاشق چایخوری
تخم مرغ 4 عدد، آب 1 فنجان، کرم پاتیسیر + خامه
نصف این مواد مانند خمیر نان خامه ای درست می شود .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 17:35  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه:گوشت را یک ساعت قبل از پختن با 2 قاشق سویا سس مخلوط نموده کنار بگذارید تا جا بیفتد . کمی روغن در ماهیتابه ریخته پیاز را تفت دهید . تا رنگ آن طلایی شود .پیاز تفت داده شده را به گوشت اضافه کنید و حال گوشت و پیاز را تفت دهید تا اب گوشت کشیده شود . 1 فنجان اب اضافه نمائید و بگذارید ارام پخته شود . در این فاصله بقیه سبزیجات را تفت داده به ان اضافه نمائید . هنگام اضافه کردن ابتدا کرفس را پس از تفت دادن اضافه کنید تا مقداربیشتری بپزد بعد فلفل دلمه ای و بعد هویج و کلم و در اخر قارچ را اضافه نمائید . نمک و فلفل را هم اضافه کرده حال دو قاشق نشاسته ذرت را با 3 فنجان اب مخلوط کرده به مواد اضافه کنید و بگذارید مواد فوق پخته شود . در اخر بقیه سویا سس را اضافه نموده و اجازه دهید خورش جا بیفتد . این غذا را هم با پلو می توان مصرف کرد و هم بعنوان یک غذای بدون برنج ( خوراک ) می توانید مصرف نمائید
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 17:34  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم :
گوشت مغز ران گوساله اگرمغز ران گوساله بود 2 کیلو گرم و
یا ران گوسفند اگر ران گوسفند بود 1 ران، سیر 15 حبه
جعفری حدود چند شاخه، نمک ,فلفل و زردچوبه بمقدار لازم، لیمو عمانی درسته 2 عدد
طرز تهیه : مغز ران گوساله را همانطور که درسته است با فاصله های نزدیک به هم با کارد سوراخ کرده داخل هر سوراخ یک حبه سر و مقداری جعفری فرو می کنیم . به همین ترتیب این کار را انجام می دهیم تاتمام بدنه گوشت پر از حبه های سیر بشود . بعد اطراف آنرا با نخ محکم می بندیم و درقابلمه ای با چند قاشق روغن خوب اطرافش را سرخ می کنیم سپس رویش مقداری آب ریخته چند حبه سیر , رب گوجه , نمک و فلفل یکی دو عدد هویچ ریخته می گذاریم با شعله ملایم پخته شود گاهی گوشت را می گردانیم در اواخر طبخ لیمو عمانی را اضافه کرده و پس ازپخته شدن آب آن باید حدود یک لیوان باشد . گوشت را از آب خارج کرده می گذاریم کاملاً خنک شود . نخ آنرا باز کرده سپس با کارد تیزی بصورت ورقه های نازک برش داده در ظرفی قرار می دهیم

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 17:34  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه : مرغ را همراه با آب نمک وزردچوبه و پیاز پخته تا آبش به حد یک لیوان برسد . مرغ را تکه تکه کرده از استخوان جدا می سازیم . قارچ را تمیز کرده ورقه ورقه می کنیم و در کمی روغن تفت داده به مرغ ها اضافه می کنیم . 50 گرم کره را روی حرارت آب کرده دو قاشق آرد به آن اضافه میکنیم و آنرا تفت می دهیم . 1 قاشق غذاخوری پر ادویه کاری و 1 قاشق مرباخوری خردل به آن اضافه می کنیم و مایه را هم زده سپس آب مرغ به آن اضافه کرده سس غلیظی بدست میآید . 2 عدد زرده را با چنگال خوب زده به آن اضافه می کنیم و سس را هم می زنیم . سس آماده را بر روی قارچ و گوشت ریخته روی حرارت ملایم مخلوط می کنیم تا گرم شود . پاته آماده مصرف است .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 17:33  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه :
کره نرم شده را خوب می زنیم سپس پودر قند و وانیل را اضافه نموده باز می زنیم . آنگاه زرده و سفیده را جدا کرده ، زرده ها را اضافه نموده خوب با همزن می زنیم تا بصورت کرم در آید . سپس سفیده را که خوب با همزن زده و سفت شده به آن اضافه می کنیم . با قاشق چوبی به آرامی مخلوط می کنیم بعد آرد الک شده و نشاسته ذرت را اضافه کرده مخلوط می کنیم . کف قالبهای مورد نظر را با روغن چرب کرده از مایه که در قیف ریخته ایم مقداری می ریزیم سپس یک حلقه سیب دارپین زده قرار می دهیم و باز رویش را با مایه می پوشانیم . سر ظرف حتماً باید کمی خالی باشد .قالبها را در سینی چیده در فر قرار می دهیم با حرارت 350 درجه بمدت 20 دقیقه تا پخته و طلایی شود . پس از پخته شدن از قالب جدا کرده می گذاریم خنک شود و رویش پودر قند پاشیده با پودر پسته تزیین می کنیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه :
آرد را در یک کاسه بزرگ الک کنید و با بادام و شکر مخلوط کنید و با کره مالش دهید ، با آب کافی بهم بزنید تا مخلوط بهم بچسبد ، روی یک سطح آرد پاشیده خمیر را برگردانید ورز دهید تا صاف شود ، بعد روی آنرا بپوشانید و در یخچال بمدت 30 دقیقه بگذارید ، خمیر را بضخامت 4 میلی متر پهن کنید ، تعداد مساوی دایره های 3 و 4 سانتی متری ببرید . 0.5 قاشق چایخوری پر از مواد پر کردنی وسط هر دایره 3 سانتی متری قرار دهید و لبه های آنرا کمی آب زده و بهم بفشارید و یا توسط یک قالب کنگره دار روی آن فشار دهید تا کاملاً لبه های دایره بهم بچسبد ، بیسکویت ها را بفاصله 2 سانتی متر از هم روی سینی بچینید و در حرارت 350 در طبقه وسط فر بمدت 20 – 30 دقیقه بپزید ، پس از سرد شدن روی آن پودر قند و پودر پسته بپاشید .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه سس سالاد :
آب گوشت و بقیه مواد را مخلوط کرده , می جوشانیم تا کمی غلیظ شود .
طرز تهیه :
گوشت را خلال کرده و کمی تفت داده و با نمک و یک عدد پیاز و میخک , فلفل , برگ بو و جعفری و تره فرنگی , روی حرارت گذاشته تا بپزد , گوشتها را می گذاریم سرد شود , آب آنرا جهت تهیه سس از صافی رد کرده و کنار می گذاریم , خیار شور خلال شده , گوجه فرنگی , فلفل قرمز , هزیچ و بقیه پیازها را خرد کرده , همه را مخلوط می نماییم , نمک و فلفل اضافه کرده , داخل سس آماده شده می ریزیم , مواد سالاد باید حد اقل 15 دقیقه در سس بماند , سپس آنرا در ظرف ریخته و روی آنرا با زیتون و تکه های پنیر و جعفری خرد شده , تزیین مینماییم .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:26  توسط اطلس ایران وجهان  | 

چند نکته در مورد گرفتن آب ميوه:در نظر داشته باشيد که وقتي مي خواهيد آب ميوه بگيريد به مقدار مصرف تهيه کنيد. زيرا مثلا اگر آب هويج بماند، تلخ و اگر آب سيب مدتي بماند سياه مي شود.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:20  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم : قهوه 1 قاشق مرباخوری ، شکر 1 قاشق مرباخوری ، آب سرد یا شیر یک فنجان کوچک قهوه خوری

طرز تهیه : قهوه و شکر و آب را در قهوه جوش ریخته روی حرارت ملایم مرتب هم بزنید تا قهوه جوش آید . زمانی که قهوه از اطراف قهوه جوش کف کرد و کف در وسط گرد شد بلافاصله از روی حرارت ، قهوه جوش را برداشته شعله را خاموش کنید . ابتدا از غلظت روی قهوه داخل هر فنجان یک قاشق مرباخوری بریزید سپس در هر فنجان قهوه مابقی را ریخته و مورد استفاده قرار دهید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:16  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه  :ظرف گرد مناسبی را انتخاب کرده اطراف ظرف را با ورقه های خیار ,گرجه فرنگی و هویج تزئین می کنیم , وسط را با مغز کاهو خرد شده و روی سطخ آنرا با ورقه های تخم مرغ پخته و حلقه های فلفل دلمه ای تزئین می کنیم . سس مایونز را همراه با سرکه و نمک و فلفل آماده کرده در سس خوری می ریزیم و در کنار ظرف سالاد قرار می دهیم . این سالاد را می توانید با سس هزار جزیره هم میل کنید . البته دقت کنید برای سالاد فصل سس را هنگام مصرف به سالاد اضافه می کنند و قبلا روی سالاد نمی ریزند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:14  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم :

کره نرم شده 125 گرم، شکر 125 گرم ، نمک 0.25 قاشق چایخوری ، آرد 200 گرم
سیب یا گلابی 4 عدد ، تخم مرغ 3 عدد، وانیل یک سوم قاشق چایخوری ، بیکینگ پودر 2 قاشق مرباخوری

طرز تهیه :کره نرم شده را همراه با شکر و وانیل ، نمک خوب با همزن می زنیم . سپس تخم مرغ ها را دانه دانه شکسته باز به هم زدن ادامه می دهیم . آنگاه آرد و بیکینگ را آرام اضافه کرده با قاشق مخلوط می کنیم . کف قالب نچسب را چرب کرده سیب یا گلابی پوست گرفته ، نصف شده را در ته ظرف قرار می دهیم . 1 قاشق عسل ، 1 قاشق آبلیمو ، 1 قاشق کره آب شده را مخلوط کرده با قلم مو روی میوه ها مالیده بمدت 15 دقیقه با حرارت 200 درجه می پزیم . آنگاه باید دقت شود که مایه را بعد از طبخ میوه ها آماده کنیم و مایه را بر روی آن می ریزیم و بمدت 1 ساعت با حرارت 300 درجه می پزیم .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:14  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه :زردآلو ها را پس از شستن و هسته گرفتن با نصف لیوان آب در ظرفی لعابی روی حرارت ملایم قرار داده تا کاملاً پخته شود و آب آن کشیده شود سپس آنرا در صافی ریخته و با پشت قاشق از صافی رد می کنیم . شکر را به ان اضافه کرده بر روی حرارت قرار داده تا کاملاً غلیظ شده پس از آن ورقه های ژلاتین را مثل روشهای قبل نرم کرده در آن می اندازیم تا حل شود . شعله را خاموش کرده و خوب هم می زنیم تا کاملاً مخلوط گردد . در صورتی که زردآلو ها خیلی شیرین باشد جهت پیشگیری از شکرک زدن در پایان پخت 0.5 قاشق چایخوری جوهر لیمو در آب حل کرده به آن اضافه می کنیم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:14  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم برای تهیه پنیر خامه :

زردآلوی خشک 3/2 فنجان ، پنیر خامه 40 گرم، سفیده تخم مرغ 1 عدد

طرز تهیه :

کره و پنیر خامه و شکر را با همزن برقی و در یک کاسه کوچک بزنید تا سفید و سبک شود . آبلیمو و زرده های تخم مرغ را با هم بزنید و با دانه های خشخاش و آرد الک کرده بزنید و مخلوط کنید تا خمیر سفتی بدست آید ، خمیر را به 4 قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را به ضخامت 3 میلی متر روی کاغذ روغنی پهن کنید ، مربعهای 6 سانتی متری از آن ببرید ، روی هر مربع یک قاشق چایخوری پر از مواد پر کردنی پهن کنید ، گوشه ای را که از مواد پوشیده نیست بر دارید و بشکل هلالی روی گوشه ای که مواد پر کردنی دارد لوله کنید ، قسمت آزاد را فشار دهید تا چسبیده شود ، با بقیه خمیر و مواد پر کردنی این کار را تکرار کنید ، هلالها را با فاصله 2 سانتی متر در سینی های فر قرار دهید ، روی آنها را نیز خشخاش بپاشید و در درجه حررت 350 در طبقه وسط بمدت نیم ساعت می پزیم


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:11  توسط اطلس ایران وجهان  | 

ساندویچ میگو و پنیر

مواد لازم :میگو 250 گرم ، پنیر گرویر رنده شده 100 گرم ، نان تست به مقدار لازرم
کره 50 گرم ، کاهوی خرد شده مقداری

طرز تهیه :روی نانها را کره نرم شده مالیده و سپس میگوهای آب پز شده را روی آن می چینیم و سطح آن را با پنیر رنده شده می پوشانیم . نانها را در سینی فر چیده به مدت 15 دقیقه سینی را در طبقه وسط فر در درجه حرارت 350 می پزیم پنیرها آب شود .پس از بیرون آوردن از فر روی آن را با کاهوی خرد شده تزئین می نماییم.

ساندویچ ژامبون و تخم مرغ (سرد)

مواد لازم :ژامبون 150 گرم ، کره 50 گرم ، نان تست بمقدار کافی ،جعفری چند شاخه
تخم مرغ سفت شده 3 عدد حلقه شده

طرز تهیه :روی نانهای تست را کره نرم شده مالیده و سپس یک ورقه چهارگوش ژامبون روی آن قرار داده و با نصف حلقه تخم مرغ سفت شده و یک برگ جعفری تزئین می نمائیم .

ساندویچ ژامبون با پنیر

مواد لازم  : کره نرم شده 50 گرم ،ژامبون 150 گرم ، پنیر گرویر 100 گرم
نان تست به تعداد لازم ، گوجه فرنگی 2 عدد (جهت تزئین)، جعفری چند شاخه

طرز تهیه : روی نانها تست را کمی کره مالیده و سپس یک یا دو ورق ژامبون روی آن قرار داده و روی سطح ژامبون ها را با پنیر رنده شده می پوشانیم . نانها را در سینی فر چیده و به مدت 15 دقیقه ساندویچ ها را در طبقه وسط فر در درجه حرارت 350 درجه می پزیم تا پنیر آب شود , پس از بیرون آوردن ساندویچ ها از فر روی آن را با حلقه ها ی گوجه فرنگی و جعفری تزئین می نمائیم.

ساندویچ پنیر و خامه(سرد)

مواد لازم :پنیر لیقوان یا پنیر پاستوریزه رنده شده کم نمک 150 گرم ، خامه 100 گرم
ترخان و جعفری و گشنیز خرد شده 100 گرم ، گردوی چرخ شده 75 گرم
نان تست بریده شده بمقدار لازم

طرز تهیه  :پنیر و خامه و گردو را مخلوط کرده سپس سبزی را اضافه کنید و مخلوط نمائید تا تمام مواد کاملا مخلوط شود . از مایه روی نانها بمقدارکافی مالیده و روی آنرا با قیف خامه پاش عنچه ای از پنیر له شده گذاشته و با یک نصفه گردو تزئین کنید.

ساندویچ پنیر و تخم مرغ سفت (سرد)

مواد لازم :پنیر لیقوان کم نمک 100 گرم ، تخم مرغ سفت شده 3 عدد ، سس مایونز 3/1 فنجان
زرده تخم مرغ له شده با کره 2 عدد ، نان تست بمقدار کافی ، نعناع برای تزئین چند شاخه

طرز تهیه : پنیررا رنده رد می کنیم و بعد تخم مرغ ها را تیز رنده کرده با پنیر مخلوط می کنیم سپس سس مایونز را اضافه کرده , در صورتیکه پنیر بی نمک باشد, کمی نمک به آن اضافه می کنیم . کلیه مواد را کاملا مخلوط نموده و روی نانهای تست قالب زده می مالیم و سطح آن را با زرده تخم مرغ له شده و کره که قبلا مخلوط کرده ایم با قیف خامه پاش یک غنچه گذاشته و در کنار آن یک شاخه نعناع جهت تزئین می گذاریم

+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 14:2  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شاتوبریان با سس قارچ

مواد لازم :
گوشت فیله تمیز شده 800 گرم
سس قارچ 1 پیمانه
کره 100 گرم
نمک و فلفل بمیزان کافی
روغن زیتون 50 گرم

طرز تهیه :
گوشت فیله تمیز شده را به 4 قسمت از مقطع بریده با استیک کوب کمی می کوبیم و به شکل گرد منظم در می آوریم . دو طرف آنرا آغشته به روغن کرده فلفل می زنیم . دو طرف گوشت را یکی یکی در ماهیتابه چدنی خوب برشته کرده اگر فکر می کنید مغز گوشت خام است کمی آب اضافه کرده در ظرف را ببندید تا با حرارت ملایم بپزد و آب جذب آن شود . سپس در ظرف چیده رویش را سس قارچ یا سس فلفل می دهیم . اطراف آنرا با جعفری و سیب زمینی سرخ کرده تزیین می کنیم .

اسکالپ ناتور

مواد لازم :
گوشت راسته پاک کرده گوساله 1 کیلو گرم
آرد سوخاری 1 پیمانه
تخم مرغ 4 تا 5 عدد
روغن 150 گرم
نمک و فلفل بمیزان لازم

طرز تهیه :
گوشت را به 6 قطعه تقسیم می کنیم . مقطع گوشت را روی تخته قرار داده با استیک کوب می کوبیم تا حدی که گوشت زیاد نازک نشود . دو عدد تخم مرغ را در ظرفی شکسته نمک و فلفل می زنیم و با چنگال هم می زنیم . در ماهیتابه روغن ریخته هر طرف گوشت را ابتدا در آرد سوخاری زده سپس در تخم مرغ باز در آرد سوخاری و در روغن داغ سرخ می کنیم . گوشت را هنگام سرخ شدن حرکت ندهید تا کاملاً یک طرف آن سرخ شود بعد طرف دیگر را سرخ کنید . برای هر نفر یک عدد اسکالپ ناتور یا شنیتسل گوشت در نظر گرفته می شود . شما می توانید برای هر نفر یک عدد تخم مرغ را در ماهیتابه که روغن ریخته اید , درسته بشکنید . حرارت را ملایم کنید , در آنرا ببندید تا سفیده بسته شود بعد آنرا به آرامی با کفگیر روی اسکالپ قرار دهید و اطرافش را با جعفری و سیب زمینی سرخ شده تزیین کنید .

اسکالپ پاند (شنیتسل مرغ)

مواد لازم :
سینه مرغ به تعداد افراد
تخم مرغ برای هر دو سینه 1 عدد
آرد سوخاری بمقدار لازم
نمک بمقدار لازم
روغن برای سرخ کردن بمقدار لازم

طرز تهیه :
برای تهیه شنیتسل مرغ باید از سینه مرغ استفاده کرد . سینه مرغ را از استخوان طوری جدا می کنیم که انتهای بال باقی بماند و پوست سینه را می کنیم . از هر سینه مرغ دو عدد شنیتسل می توان تهیه کرد چون سینه از وسط نصف می شود . پس از اینکه استخوان سینه جدا شد طوری که انتهای بال به آن متصل است به آن نمک زده و با استیک کوب می کوبیم طوریکه له نشود ولی پهن و نازک شود . بعد تخم مرغ را شکسته با کمی نمک با چنگال هم می زنیم سپس قطعات سینه را ابتدا در آرد سوخاری می زنیم بعد در تخم مرغ می غلتانیم مجددا در آرد سوخاری و بعد دو طرف آنرا در روغن با حرارت ملایم به حدی سرخ می کنیم که طلایی شود . دقت کنید هنگام سرخ کردن اجازه دهید یک طرف کاملاً سرخ شود بعد طرف دیگر را سرخ کنید .

استیک با سس قارچ

مواد لازم :
گوشت فیله یا راسته 1 کیلو گرم
کره یا روغن مایع 100 گرم
فلفل و نمک بمقدار لازم

طرز تهیه :
گوشت را به قطعات 150 تا 200 گرمی از مقطع برش داده کمی با استیک کوب می کوبیم . مراقب باشید که شکل منظم داشته باشد . اطراف آنرا با کره آب شده یا روغن آغشته می کنیم و فلفل می زنیم . تابه چدنی را چرب کرده کاملاً داغ می کنیم . بعد دو طرف هر قطعه از گوشت را در تابه سرخ می کنیم . دقت کنید که یک طرف استیک که کاملاً سرخ شد طرف دیگر را سرخ می کنیم . همزمان 2 یا 3 استیک را با هم سرخ نکنید . زمانی که استیک سرخ شد و آنرا در بشقاب قرار دادید رویش نمک بپاشید و اطراف آنرا با سیب زمینی سرخ شده , جعفری و خیار شور تزیین نمایید و رویش سس قارچ دهید . طرز تهیه سس قارچ در صفحه مربوط به سس ها توضیح داده شده است .

منبع- سایت سراشپز

+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه :خیارها را پس از تمیز کردن روی پارچه قرار داده تا کاملاً خشک و بدون آب شود و رطوبتی نداشته باشد . سبزیجات را پس از تمیز کردن شسته روی پارچه قرار میدهیم تا آب آن گرفته شود . در ظرف دلخواه مقداری سبز و حبه سیر ریخته خیار ها را روی آن قرار می دهیم . باز مقداری سبزی , حبه سیر و فلفل به همین طریق عمل کرده تا مواد کاملاً داخل ظرف مخصوص قرار گیرند . سپس 16 لیوان آب را همراه با 0.5 لیوان نمک روی حرارت می جوشانیم و بعد 2 لیوان سرکه را اضافه کرده و پس از جوش مجدد داغ داغ روی خیارها ریخته در آن را فوری می بندیم و پس از خنک شدن در یخچال یا جای خنک و تاریک قرار می دهیم . پس از یکماه خیار شور آماده مصرف است .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:43  توسط اطلس ایران وجهان  | 

بنیه شماره 1

مواد لازم :
آرد 1 پیمانه ، آرد برنج 0.5 پیمانه ، نشاسته ذرت 0.25 پیمانه، بیکینگ پودر یک هشتم پیمانه
نمک بمقدار لازم،آب یا ماء الشعیر بحدیکه خمیر شل در آید

طرز تهیه : تمام مواد خشک را در ظرفی ریخته آرام ، آرام آب یا ماء الشعیر را اضافه کرده تا خمیر به غلظت ماست غلیظ در آید 2 ساعت در یخچال قرار دهید سپس استفاده نمایید .

جوجه چینی

مواد لازم :
فیله درشت مرغ 5 عدد ، کره 50 گرم ، نمک بمقدار لازم ، فمایه بنیه بمقدار لازم

طرز تهیه : فیله های مرغ را از وسط بصورت اریب بریده تا حالت دوکی شکل پیدا کند و هر فیله به دو قسمت تقسیم شود . کره را در ماهیتابه آب کرده فیله ها را نمک زده در کره کمی تفت دهید تا پخته شود و از حالت نرمی در آید سپس هر فیله را در مایه بنیه زده در روغن فراوان سرخ کنید و در ظرف چیده اطراف آنرا با جعفری و بنیه پیاز و سیب زمینی تزیین کنید .

بنیه موز

بنیه موز متنند بنیه سیب تهیه می شود به این صورت که یک عدد موز درشت را از وسط دو نیم کرده از قد هم دو قسمت نموده و هر قسمت را در مایه بنیه فرو برده در روغن فراوان سرخ می کنیم .

بنیه سیب درختی

مواد لازم :
سیب های حلقه شده به ضخامت 1 سانت بمقدار دلخواه ، مایه بنیه بمقدار مورد نیاز

طرز تهیه : سیب ها را حلقه حلقه بریده پوست و مغز آنرا جدا کرده روی پارچه ای تمیز مقابل پنکه قرار دهید تا کمی آب آن گرفته و پلاسیده شود سپس در مایه بنیه زده در روغن فراوان سرخ کنید .

بنیه پیاز خام,سیب زمینی پخته و گل کلم پخته

پیاز درشت را حلقه حلقه کرده هر حلقه را داخل مایه بنیه زده در روغن سرخ کنید . گل کلم گل گل شده را کمی پخته با آب و نمک در مایه بنیه زده سرخ کنید . سیب زمینی هی کوچک را نیز پخته در مایه بنیه زده و در روغن سرخ کنید .

منبع- سایت سراشپز

+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:43  توسط اطلس ایران وجهان  | 

تعریف پوره

پخته و له شده سبزیجات , حبوبات و همچنین له شده میوه جات را پوره گویند که از ان جهت تزئین غذاها و یا بعنوان غذای کودک استفاده می شود . در اکثر موارد برای اینکه پوره صاف تر و خوشمزه تر شود پس از آماده کردن مواد اولیه مقداری شیر و کره به آن اضافه کرده و روی حرارت ملایم می پزیم.

پوره سیب زمینی

500 گرم سیب زمینی را پوست می کنیم و خوب می شوئیم . در ظرف لعابی با مقداری آب که روی انرا بگیرید می پزیم . کمی نمک هم می زنیم . وقتی کاملا پخته شد سیب زمینی را در صافی می ریزیم تا ابش برود سپس داغ داغ از چرخ رد می کنیم . باید دقت کنیم سیب زمینی کاملا نرم و لطیف شود . بعد انرا روی حرارت قرار می دهیم و شیر را بتدریج داخل سیب زمینی می ریزیم و مرتب هم میزنیم تا شیر جذب شود . مقداری شیر 1 پیمانه می باشد . سپس نمک و 50 گرم کره را اضافه کرده از روی حرارت بر می داریم. پوره حبوبات مانند عدس و لوبیا سفید و نخود سبز مانند پوره سیب زمینی تهیه می شوند ولی بهتر است از صافی رد کنیم تا پوسته آن جدا شود و بقیه را مانند سیب زمینی عمل می کنیم .
پوره اسفناج را هم به اینگونه عمل میکنیم که پس از تمیز کردن اسفناج برگها را از ساقه جدا کرده و بدون اب با حرارت ملایم می پزیم تا ابش کشیده شود بعد در صافی ریخته فشار می دهیم تا ابش برود. از چرخ رد می کنیم و روی حرارت قرار می دهیم و کره را همراه با نمک به آن اضافه می کنیم و مرتب هم می زنیم .شیر به پوره اسفناج اضافه نمی کنیم چون پوره شل می شود.

منبع- سایت سراشپز

+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:42  توسط اطلس ایران وجهان  | 

سبزی کوکو یک کیلو شامل تره جعفری گشنیز برگ کاهو چند ساقه پیازچه - تخم مرغ 4 عدد - نمک و فلفل بمقدار لازم - زردچوبه اختیلری است  - گردو خرد کرده در صورت تمایل 2 قاشق  - روغن 150 گرم - آرد گندم 2 قاشق شوپ خوری

مواد لازم :

سبزی کوکو یک کیلو شامل تره جعفری گشنیز برگ کاهو چند ساقه پیازچه , تخم مرغ 4 عدد
نمک و فلفل بمقدار لازم، زردچوبه اختیلری است ، گردو خرد کرده در صورت تمایل 2 قاشق

روغن 150 گرم، آرد گندم 2 قاشق شوپ خوری


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:41  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 

طرز تهیه : از شب قبل گندمها را شسته و در آب ولرم خیس کنید . سپس آنرا با مقدرای آب بپزید تا کاملا پخته شود و آب آن کشیده شود آنگاه آنرا در صافی یا چرخ ریخته پوسته را از شیره گندم جدا سازید تا مایه غلیظ و صافی بدست آید.
گوشت را که قبلا با کمی نمک , آب و پیاز پخته اید از استخوان جدا سازید و با گوشت کوب به شکل ورزیدن بکوبید .آب گوشت باقیمانده که باید حدودا نیم لیوان باشد را اضافه نموده و جذب گوشت کنید .آنگاه که گوشت کاملا کوبیده و سفید رنگ شد کم کم از مایه گندم به آن اضافه کنید وبه شکل ورزیدن با گوشت مخلوط نمائید . در این زمان چون مایه خیلی سفت است از شیر به آن اضافه کنید و پس از اینکه تمام مواد مخلوط شد انرا روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید تا حلیم به غلظت دلخواه برسد. آنرا در ظرف کشیده رویش را کره داغ شده بدهید . دراچین پاشیده با خلال بادام زعفرانی تزئین کنید.

.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم :
مرغ متوسط 1 عدد ، گوشت چرخ کرده 150 گرم، گشنیز و شنبلیله 500 گرم
زرشک 1 قاشق سوپخوری ، سیر 6 حبه ، تمبر هندی نصف بسته کوچک ، آلو 300 گرم
رب گوجه فرنگی 2 قاشق سوپخوری ، سیب کوچک 8 تا 10 عدد ، کره 75 گرم

طرز تهیه : شکم مرغ را تمیز کرده سپس خنک کرده کنار می گذاریم . گشنیز و شنبلیله را ریز ساطوری کرده و در کمی روغن تفت داده گوشت چرخ شده را با 1 عدد پیاز رنده شده و نمک و فلفل مخلوط نموده کوفته ریزه درست کرده و تفت میدهیم .سیر را رنده ریز کرده و با زرشک و کوفته ریزه ها مخلوط می کنیم .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:31  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه :برنج را ریخته پس از سرد شدن دوباره از چرخ گوشت رد می کنیم تا مانند خمیر نرم شود . تخم مرغها را در کاسه ای شکسته کمی می زنیم و به برنج اضافه می کنیم . آرد و فلفل و نمک را به خمیر اضافه کرده و همه را خوب مخلوط می کنیم . از مخلوطی که درست کرده ایم به اندازه یک کوفته کوچک بر می داریم , کف دست مرطوب گرد کرده شکل منظمی می دهیم و یا به شکل بیضی در آورده و کمی در آرد سوخاری می غلتانیم . سپس در روغن فراوان طرفین آنرا سرخ می کنیم . کراکت سیب زمینی هم به همین صورت تهیه می شود . به این طریق که سیب زمینی هم باید پخته شده و از چرخ رد شود و به طریق کراکت برنج عمل می کنیم ولی برای کراکت مرغ , گوشت مرغ را خام از چرخ رد کرده و مانند کراکت برنج عمل می کنیم . کراکت برنج و کراکت سیب زمینی را می توانیم برای دور گوشت سرخ شده یا خوراکها به کار بریم . در صورتی که بخواهبم کراکت را بعنوان غذای اصلی درست کنیم می توانیم قبل از سرخ کردن بین کراکت کمی گوشت سرخ شده بگذازیم و آنرا گرد یا بیضی کنیم و سپس در روغن سرخ نماییم .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

کالزون

مواد لازم برای تهیه خمیر :
شیر 3/1 پیمانه ، آرد بحدیکه خمیر شود ,روغن مایع 3/1 پیمانه
مایه خمیر 1 قاشق مرباخوری ,نمک 3/1 قاشق چایخوری، شکر 1 قاشق مربا خوری
مواد لازم برای داخل کالزون :
قارچ 300 گرم ورقه شده , ژامبون 200 گرم خرد شده ،پنیر گرویر 250 گرم رنده شده
فلفل دلمهای 1 عدد خلال شده،پودر آویشن 1 قاشق مربا خوری ،نمک و فلفل بمقدار لازم
سس پیتزا 2 تا 3 قاشق غذا خوری ،سیر 1 حبه رنده شده ،پیاز متوسط 1 عدد ریز شده
پنیر کشدار 100 گرم

طرز تهیه داخل کالازون :تمام مواد آماده شده را مخلوط کرده بر روی خمیر ریخته رویش پنیر کشدار و گرویر را می ریزیم . می توانید بدون خمیر دوم آنرا بپزید یا خمیر دوم را هم رویش پهن کنید.
طرز تهیه خمیر :شیر را گرم کرده تا حرارت 47 درجه شکر و نمک و مایه خمیر را در آن بریزید و با هم مخلوط کنید در ظرف را ببندید و 5 دقیقه اجازه دهید تا مایه خمیر عمل کند سپس روغن را اضافه نموده آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر شود . خمیر را چند دقیقه ورز دهید سپس زیر پوشش قرار دهید تا خمیر حجمش دو برابر شود . بمدت 1.5 ساعت در محیطی گرم قرار دهید . حال خمیر را به دو قسمت کرده روی میز آرد پاشیده بضخامت 3 تا 4 میلی متر به فرم دایره باز کرده کف ظرف دلخواه را چرب کرده خمیر را در آن قرار دهید طوریکه حدود 1 بند انگشت دیوار ظرف را خمیر بپوشاند . رویش سس پیتزا بمالید سپس مواد داخل کالزون را روی خمیر می ریزیم . سطح آنرا صاف کنید سپس پنیر را ریخته و نیمه دیگر خمیر را باز کرده روی آن می اندازیم و اطرافش را با دست با خمیر زیر می چسبانیم . روی خمیر را با یک عدد زرده تخم مرغ و کمی زعفران آغشته کرده در فر داغ با حرارت 350 درجه فارنهایت در طبقه دوم نیم ساعت می پزیم تا سطح آن هم طلایی و برشته شود .

شارلوت سبزی

مواد لازم :
هویچ خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،سیب زمینی خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم
نخود سبز 1 لیوان ،شلغم خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،نمک و فلفل بمقدار لازم
لوبیا سبز خلال شده 3 لیوان یا اسفناج 1.5 کیلو گرم ،شیر 1 لیوان ،کره 150 گرم
جعفری-ترخون ساتوری شده 3 قاشق سوپخوری ،سیب زمینی برای پوره 1 کیلو گرم

طرز تهیه :برای تهیه شارلوت سبطیجات به قالب گرد با دیواره کمربندی نیاز داریم . ابتدا سیب زمینی را پوست گرفته خرد می کنیم و با مقداری آب و کمی نمک می پزیم تا کاملاً پخته شود پس از پخته شدن در صافی ریخته و داغ داغ از چزخ یا ماشین پوره رد می کنیم . در ظرفی ریخته 1 لیوان شیر را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت مرتب هم می زنیم تا کاملاً شیر جذب پوره شود . کره را تکه تکه کرده با آن مخلوط می کنیم و سبزی را به آن اضافه کرده مخلوط می نماییم . هر کدام از سبزیجات را با یکی دو قاشق روغن مایع تفت داده و با کمی نمک می پزیم تا کمی نرم شود (هویچ-نخودفرنگی-لوبیا سبز-سیب زمینی-شلغم) اگر به جای لوبیا سبز از اسفناج استفاده کردیم , اسفناج را پس از تمیز کردن و شستن مقداری خرد کرده با یک استکان آب می پزیم کمی نمک به آن زده در صافی می ریزیم تا آب آن کشیده شود . 2 حبه سیر را رنده کرده در کمی روغن تفت می دهیم . اسفناج را به آن اضافه میکنیم و مقداری با هم تفت می دهیم . کمی فلفل به آن زده کنار می گذاریم . ابتدا کف قالب را چرب کرده هویچ را قرار می دهیم و با پشت قاشق صاف می کنیم . رویش پوره سیب زمینی ریخته سپس اسفناج را روی پوره ریخته و با پشت قاشق صاف می کنیم و رویش را پوره می ریزیم . پوره را صاف کرده شلغم می ریزیم بعد روی شلغم را صاف کرده رویش پوره ریخته بعد نخود فرنگی رویش را پوره ریخته بعد سیب زمینی در آخر کار هم رویش پوره ریخته (ریختن پوره لای سبزیجات به خاطر این است که سبزیجات به هم بچسبند و موقع سرو مخلوط نشوند ) سپس قالب را حدود یک ربع در فر قرار داده تا سبزیجات کاملاً داغ شوند . حرارت فر 350 درجه فارنهایت و مدت پخت یک ربع می باشد . دقت کنید کف قالب را فویل یا کاغذ روغنی بیاندازید تا هنگامی که بر می گردانید به راحتی از قالب جدا شود و بعد کاغذ یا فویل را جدا سازید .

تارت قارچ و پیاز

مواد لازم برای تهیه خمیر :
آرد 250 گرم، کره 125 گرم ، زرده تخم مرغ 1 عدد ، نمک کمی ، شیر 0.5 لیوان
مواد لازم برای داخل تارت:
پیاز متوسط 4 تا 5 عدد ، روغن مایع 2 تا 3 قاشق سوپخوری ، فلفل قرمز کوبیده 1 قاشق چایخوری
پنیر گرویر 300 گرم ، تخم مرغ 2 عدد ،خامه 125 گرم، خردل 1 قاشق مرباخوری
نمک باندازه کافی ، نگین پسته مقداری ، قارچ 300 گرم

طرز تهیه :آرد و نمک را در ظرف گودی می ریزیم و کره را روی آن گذاشته و با کف دو دست آن را مخلوط کرده , سپس زرده تخم مرغ را اضافه کرده مجدداً خمیر را با نوک انگشتان ورز می دهیم . شیر را کم کم اضافه کرده تا خمیر به هم بچسبد . برای تهیه این تارت یک فالب کم عمق نیاز داریم , خمیر را روی سطحی آرد پاشیده پهن می کنیم و در قالب می اندازیم . با چنگال چند سوراخ در آن ایجاد می کنیم تا زیاد پف نکند . در فر با 350 درجه به مدت 10 دقیقه می پزیم تا کمی طلایی شود .
طرز تهیه :پیاز را خلال کرده و با روغن ویا کره سرخ می کنیم , قارچها را شسته و ورقه می کنیم , کمی تفت می دهیم و کنار می گذاریم . بر سطح تارت پیاز را کاملاً منظم پخش می کنیم و سپس قارچها را روی آن می ریزیم و صاف می کنیم , پس از آن 2 عدد تخم مرغ را با نمک و فلفل و خردل خوب با همزن می زنیم تا غلیظ شود . خامه را اضافه کرده مجدداً می زنیم , روی آنرا پنیر پاشیده و نگینهای پسته را می پاشیم . در فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا سطح آن طلایی گردد . چ

 منبع- سراشپز

+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

کالزون

مواد لازم برای تهیه خمیر :
شیر 3/1 پیمانه ، آرد بحدیکه خمیر شود ,روغن مایع 3/1 پیمانه
مایه خمیر 1 قاشق مرباخوری ,نمک 3/1 قاشق چایخوری، شکر 1 قاشق مربا خوری
مواد لازم برای داخل کالزون :
قارچ 300 گرم ورقه شده , ژامبون 200 گرم خرد شده ،پنیر گرویر 250 گرم رنده شده
فلفل دلمهای 1 عدد خلال شده،پودر آویشن 1 قاشق مربا خوری ،نمک و فلفل بمقدار لازم
سس پیتزا 2 تا 3 قاشق غذا خوری ،سیر 1 حبه رنده شده ،پیاز متوسط 1 عدد ریز شده
پنیر کشدار 100 گرم

طرز تهیه داخل کالازون :تمام مواد آماده شده را مخلوط کرده بر روی خمیر ریخته رویش پنیر کشدار و گرویر را می ریزیم . می توانید بدون خمیر دوم آنرا بپزید یا خمیر دوم را هم رویش پهن کنید.
طرز تهیه خمیر :شیر را گرم کرده تا حرارت 47 درجه شکر و نمک و مایه خمیر را در آن بریزید و با هم مخلوط کنید در ظرف را ببندید و 5 دقیقه اجازه دهید تا مایه خمیر عمل کند سپس روغن را اضافه نموده آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر شود . خمیر را چند دقیقه ورز دهید سپس زیر پوشش قرار دهید تا خمیر حجمش دو برابر شود . بمدت 1.5 ساعت در محیطی گرم قرار دهید . حال خمیر را به دو قسمت کرده روی میز آرد پاشیده بضخامت 3 تا 4 میلی متر به فرم دایره باز کرده کف ظرف دلخواه را چرب کرده خمیر را در آن قرار دهید طوریکه حدود 1 بند انگشت دیوار ظرف را خمیر بپوشاند . رویش سس پیتزا بمالید سپس مواد داخل کالزون را روی خمیر می ریزیم . سطح آنرا صاف کنید سپس پنیر را ریخته و نیمه دیگر خمیر را باز کرده روی آن می اندازیم و اطرافش را با دست با خمیر زیر می چسبانیم . روی خمیر را با یک عدد زرده تخم مرغ و کمی زعفران آغشته کرده در فر داغ با حرارت 350 درجه فارنهایت در طبقه دوم نیم ساعت می پزیم تا سطح آن هم طلایی و برشته شود .

شارلوت سبزی

مواد لازم :
هویچ خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،سیب زمینی خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم
نخود سبز 1 لیوان ،شلغم خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،نمک و فلفل بمقدار لازم
لوبیا سبز خلال شده 3 لیوان یا اسفناج 1.5 کیلو گرم ،شیر 1 لیوان ،کره 150 گرم
جعفری-ترخون ساتوری شده 3 قاشق سوپخوری ،سیب زمینی برای پوره 1 کیلو گرم

طرز تهیه :برای تهیه شارلوت سبطیجات به قالب گرد با دیواره کمربندی نیاز داریم . ابتدا سیب زمینی را پوست گرفته خرد می کنیم و با مقداری آب و کمی نمک می پزیم تا کاملاً پخته شود پس از پخته شدن در صافی ریخته و داغ داغ از چزخ یا ماشین پوره رد می کنیم . در ظرفی ریخته 1 لیوان شیر را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت مرتب هم می زنیم تا کاملاً شیر جذب پوره شود . کره را تکه تکه کرده با آن مخلوط می کنیم و سبزی را به آن اضافه کرده مخلوط می نماییم . هر کدام از سبزیجات را با یکی دو قاشق روغن مایع تفت داده و با کمی نمک می پزیم تا کمی نرم شود (هویچ-نخودفرنگی-لوبیا سبز-سیب زمینی-شلغم) اگر به جای لوبیا سبز از اسفناج استفاده کردیم , اسفناج را پس از تمیز کردن و شستن مقداری خرد کرده با یک استکان آب می پزیم کمی نمک به آن زده در صافی می ریزیم تا آب آن کشیده شود . 2 حبه سیر را رنده کرده در کمی روغن تفت می دهیم . اسفناج را به آن اضافه میکنیم و مقداری با هم تفت می دهیم . کمی فلفل به آن زده کنار می گذاریم . ابتدا کف قالب را چرب کرده هویچ را قرار می دهیم و با پشت قاشق صاف می کنیم . رویش پوره سیب زمینی ریخته سپس اسفناج را روی پوره ریخته و با پشت قاشق صاف می کنیم و رویش را پوره می ریزیم . پوره را صاف کرده شلغم می ریزیم بعد روی شلغم را صاف کرده رویش پوره ریخته بعد نخود فرنگی رویش را پوره ریخته بعد سیب زمینی در آخر کار هم رویش پوره ریخته (ریختن پوره لای سبزیجات به خاطر این است که سبزیجات به هم بچسبند و موقع سرو مخلوط نشوند ) سپس قالب را حدود یک ربع در فر قرار داده تا سبزیجات کاملاً داغ شوند . حرارت فر 350 درجه فارنهایت و مدت پخت یک ربع می باشد . دقت کنید کف قالب را فویل یا کاغذ روغنی بیاندازید تا هنگامی که بر می گردانید به راحتی از قالب جدا شود و بعد کاغذ یا فویل را جدا سازید .

تارت قارچ و پیاز

مواد لازم برای تهیه خمیر :
آرد 250 گرم، کره 125 گرم ، زرده تخم مرغ 1 عدد ، نمک کمی ، شیر 0.5 لیوان
مواد لازم برای داخل تارت:
پیاز متوسط 4 تا 5 عدد ، روغن مایع 2 تا 3 قاشق سوپخوری ، فلفل قرمز کوبیده 1 قاشق چایخوری
پنیر گرویر 300 گرم ، تخم مرغ 2 عدد ،خامه 125 گرم، خردل 1 قاشق مرباخوری
نمک باندازه کافی ، نگین پسته مقداری ، قارچ 300 گرم

طرز تهیه :آرد و نمک را در ظرف گودی می ریزیم و کره را روی آن گذاشته و با کف دو دست آن را مخلوط کرده , سپس زرده تخم مرغ را اضافه کرده مجدداً خمیر را با نوک انگشتان ورز می دهیم . شیر را کم کم اضافه کرده تا خمیر به هم بچسبد . برای تهیه این تارت یک فالب کم عمق نیاز داریم , خمیر را روی سطحی آرد پاشیده پهن می کنیم و در قالب می اندازیم . با چنگال چند سوراخ در آن ایجاد می کنیم تا زیاد پف نکند . در فر با 350 درجه به مدت 10 دقیقه می پزیم تا کمی طلایی شود .
طرز تهیه :پیاز را خلال کرده و با روغن ویا کره سرخ می کنیم , قارچها را شسته و ورقه می کنیم , کمی تفت می دهیم و کنار می گذاریم . بر سطح تارت پیاز را کاملاً منظم پخش می کنیم و سپس قارچها را روی آن می ریزیم و صاف می کنیم , پس از آن 2 عدد تخم مرغ را با نمک و فلفل و خردل خوب با همزن می زنیم تا غلیظ شود . خامه را اضافه کرده مجدداً می زنیم , روی آنرا پنیر پاشیده و نگینهای پسته را می پاشیم . در فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا سطح آن طلایی گردد . چ

 منبع- سراشپز

+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

کالزون

مواد لازم برای تهیه خمیر :
شیر 3/1 پیمانه ، آرد بحدیکه خمیر شود ,روغن مایع 3/1 پیمانه
مایه خمیر 1 قاشق مرباخوری ,نمک 3/1 قاشق چایخوری، شکر 1 قاشق مربا خوری
مواد لازم برای داخل کالزون :
قارچ 300 گرم ورقه شده , ژامبون 200 گرم خرد شده ،پنیر گرویر 250 گرم رنده شده
فلفل دلمهای 1 عدد خلال شده،پودر آویشن 1 قاشق مربا خوری ،نمک و فلفل بمقدار لازم
سس پیتزا 2 تا 3 قاشق غذا خوری ،سیر 1 حبه رنده شده ،پیاز متوسط 1 عدد ریز شده
پنیر کشدار 100 گرم

طرز تهیه داخل کالازون :تمام مواد آماده شده را مخلوط کرده بر روی خمیر ریخته رویش پنیر کشدار و گرویر را می ریزیم . می توانید بدون خمیر دوم آنرا بپزید یا خمیر دوم را هم رویش پهن کنید.
طرز تهیه خمیر :شیر را گرم کرده تا حرارت 47 درجه شکر و نمک و مایه خمیر را در آن بریزید و با هم مخلوط کنید در ظرف را ببندید و 5 دقیقه اجازه دهید تا مایه خمیر عمل کند سپس روغن را اضافه نموده آرد را کم کم اضافه کنید تا خمیر شود . خمیر را چند دقیقه ورز دهید سپس زیر پوشش قرار دهید تا خمیر حجمش دو برابر شود . بمدت 1.5 ساعت در محیطی گرم قرار دهید . حال خمیر را به دو قسمت کرده روی میز آرد پاشیده بضخامت 3 تا 4 میلی متر به فرم دایره باز کرده کف ظرف دلخواه را چرب کرده خمیر را در آن قرار دهید طوریکه حدود 1 بند انگشت دیوار ظرف را خمیر بپوشاند . رویش سس پیتزا بمالید سپس مواد داخل کالزون را روی خمیر می ریزیم . سطح آنرا صاف کنید سپس پنیر را ریخته و نیمه دیگر خمیر را باز کرده روی آن می اندازیم و اطرافش را با دست با خمیر زیر می چسبانیم . روی خمیر را با یک عدد زرده تخم مرغ و کمی زعفران آغشته کرده در فر داغ با حرارت 350 درجه فارنهایت در طبقه دوم نیم ساعت می پزیم تا سطح آن هم طلایی و برشته شود .

شارلوت سبزی

مواد لازم :
هویچ خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،سیب زمینی خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم
نخود سبز 1 لیوان ،شلغم خلال شده 2 لیوان حدوداً نیم کیلو گرم ،نمک و فلفل بمقدار لازم
لوبیا سبز خلال شده 3 لیوان یا اسفناج 1.5 کیلو گرم ،شیر 1 لیوان ،کره 150 گرم
جعفری-ترخون ساتوری شده 3 قاشق سوپخوری ،سیب زمینی برای پوره 1 کیلو گرم

طرز تهیه :برای تهیه شارلوت سبطیجات به قالب گرد با دیواره کمربندی نیاز داریم . ابتدا سیب زمینی را پوست گرفته خرد می کنیم و با مقداری آب و کمی نمک می پزیم تا کاملاً پخته شود پس از پخته شدن در صافی ریخته و داغ داغ از چزخ یا ماشین پوره رد می کنیم . در ظرفی ریخته 1 لیوان شیر را به آن اضافه می کنیم و روی حرارت مرتب هم می زنیم تا کاملاً شیر جذب پوره شود . کره را تکه تکه کرده با آن مخلوط می کنیم و سبزی را به آن اضافه کرده مخلوط می نماییم . هر کدام از سبزیجات را با یکی دو قاشق روغن مایع تفت داده و با کمی نمک می پزیم تا کمی نرم شود (هویچ-نخودفرنگی-لوبیا سبز-سیب زمینی-شلغم) اگر به جای لوبیا سبز از اسفناج استفاده کردیم , اسفناج را پس از تمیز کردن و شستن مقداری خرد کرده با یک استکان آب می پزیم کمی نمک به آن زده در صافی می ریزیم تا آب آن کشیده شود . 2 حبه سیر را رنده کرده در کمی روغن تفت می دهیم . اسفناج را به آن اضافه میکنیم و مقداری با هم تفت می دهیم . کمی فلفل به آن زده کنار می گذاریم . ابتدا کف قالب را چرب کرده هویچ را قرار می دهیم و با پشت قاشق صاف می کنیم . رویش پوره سیب زمینی ریخته سپس اسفناج را روی پوره ریخته و با پشت قاشق صاف می کنیم و رویش را پوره می ریزیم . پوره را صاف کرده شلغم می ریزیم بعد روی شلغم را صاف کرده رویش پوره ریخته بعد نخود فرنگی رویش را پوره ریخته بعد سیب زمینی در آخر کار هم رویش پوره ریخته (ریختن پوره لای سبزیجات به خاطر این است که سبزیجات به هم بچسبند و موقع سرو مخلوط نشوند ) سپس قالب را حدود یک ربع در فر قرار داده تا سبزیجات کاملاً داغ شوند . حرارت فر 350 درجه فارنهایت و مدت پخت یک ربع می باشد . دقت کنید کف قالب را فویل یا کاغذ روغنی بیاندازید تا هنگامی که بر می گردانید به راحتی از قالب جدا شود و بعد کاغذ یا فویل را جدا سازید .

تارت قارچ و پیاز

مواد لازم برای تهیه خمیر :
آرد 250 گرم، کره 125 گرم ، زرده تخم مرغ 1 عدد ، نمک کمی ، شیر 0.5 لیوان
مواد لازم برای داخل تارت:
پیاز متوسط 4 تا 5 عدد ، روغن مایع 2 تا 3 قاشق سوپخوری ، فلفل قرمز کوبیده 1 قاشق چایخوری
پنیر گرویر 300 گرم ، تخم مرغ 2 عدد ،خامه 125 گرم، خردل 1 قاشق مرباخوری
نمک باندازه کافی ، نگین پسته مقداری ، قارچ 300 گرم

طرز تهیه :آرد و نمک را در ظرف گودی می ریزیم و کره را روی آن گذاشته و با کف دو دست آن را مخلوط کرده , سپس زرده تخم مرغ را اضافه کرده مجدداً خمیر را با نوک انگشتان ورز می دهیم . شیر را کم کم اضافه کرده تا خمیر به هم بچسبد . برای تهیه این تارت یک فالب کم عمق نیاز داریم , خمیر را روی سطحی آرد پاشیده پهن می کنیم و در قالب می اندازیم . با چنگال چند سوراخ در آن ایجاد می کنیم تا زیاد پف نکند . در فر با 350 درجه به مدت 10 دقیقه می پزیم تا کمی طلایی شود .
طرز تهیه :پیاز را خلال کرده و با روغن ویا کره سرخ می کنیم , قارچها را شسته و ورقه می کنیم , کمی تفت می دهیم و کنار می گذاریم . بر سطح تارت پیاز را کاملاً منظم پخش می کنیم و سپس قارچها را روی آن می ریزیم و صاف می کنیم , پس از آن 2 عدد تخم مرغ را با نمک و فلفل و خردل خوب با همزن می زنیم تا غلیظ شود . خامه را اضافه کرده مجدداً می زنیم , روی آنرا پنیر پاشیده و نگینهای پسته را می پاشیم . در فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا سطح آن طلایی گردد . چ

 منبع- سراشپز

+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

طرز تهیه : از شب قبل گندمها را شسته و در آب ولرم خیس کنید . سپس آنرا با مقدرای آب بپزید تا کاملا پخته شود و آب آن کشیده شود آنگاه آنرا در صافی یا چرخ ریخته پوسته را از شیره گندم جدا سازید تا مایه غلیظ و صافی بدست آید.
گوشت را که قبلا با کمی نمک , آب و پیاز پخته اید از استخوان جدا سازید و با گوشت کوب به شکل ورزیدن بکوبید .آب گوشت باقیمانده که باید حدودا نیم لیوان باشد را اضافه نموده و جذب گوشت کنید .آنگاه که گوشت کاملا کوبیده و سفید رنگ شد کم کم از مایه گندم به آن اضافه کنید وبه شکل ورزیدن با گوشت مخلوط نمائید . در این زمان چون مایه خیلی سفت است از شیر به آن اضافه کنید و پس از اینکه تمام مواد مخلوط شد انرا روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید تا حلیم به غلظت دلخواه برسد. آنرا در ظرف کشیده رویش را کره داغ شده بدهید . دراچین پاشیده با خلال بادام زعفرانی تزئین کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم :
یک عدد ماهی بزرگ تمیز شده که بهتر است از نوع ماهی سفید باشد . داخل شکم و اطراف آنرا نمک زده یکی دو ساعت بماند .
مواد داخل شکم ماهی :
گشنیز – مرزه – شنبلیله – ترخون – بمقدار (گشنیز از همه بیشتر باشد )آماده کرده ریز خرد میکنیم و سرخ می کنیم .
مغز گردو خیس خورده ریز شده 50 گرم  ، کشمش 50 گرم ، پیاز داغ 2 تا 3 قاشق
فلفل و نمک بمقدار لازم، آلو براقانی نیم پز شده 1 استکان ، برنج پخته شده 2 قاشق غذا خوری
ادویه پلویی 1 قاشق مربا خوری ، مایه تمبر هندی (خیس خورده صاف شده ) بمقدار لازم
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:30  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مواد لازم  :
گوشت چرخ کرده بدون چربی 500 گرم ، سیب زمینی پخته 2 عدد متوسط
تخم مرغ 2 عدد ، نمک و فلفل و زعفران و ادویه بمقدار لازم ، پیاز متوسط 2 عدد
سیب زمینی خام متوسط 1 عدد ، آرد سوخار بمقدار لازم

طرز تهیه :سیب زمینی ها را پخته می گذاریم کاملا خنک شود.گوشت و سیب زمینی خام را یکبار از چرخ رد می کنیم . سپس نمک و فلفل و ادویه و زعفران و پیاز رنده شده و تخم مرغ را اضافه کرده همه را خوب مخلوط می کنیم اگر مایه شل بود 1 تا 2 قاشق غذاخوری آرد نخودچی به آن اضافه نموده از مایه گلوله هایی بداشته در دست بشکل بیضی بزرگ در آورده در ارد سوخاری می غلتانیم و در دست پهن کرده و در روغن داغ سرخ می کنیم . حرارت باید ملایم باشد تا مغز پخت شود . روغن باید روی کتلت را بپوشاند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2011/3/17ساعت 13:29  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مطالب قدیمی‌تر