مجله اینترنتی ازهمه جا ازهمه چیز

خبرمهم-بزودی این سایت باساختاری جدیدوبامحتواهای جدید وبروز شروع بکارخواهدکرد

کوه دماوند کوهی در شمال ایران است که به عنوان بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان خاورمیانه شناخته می‌شود.

این کوه در قسمت مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران قرار دارد و فاصله آن از تهران 66 كيلومتر است.

منابع مختلف اندازه‌های گوناگونی برای ارتفاع قلهٔ دماوند از سطح دریا ذکر کرده‌اند. به نقل از سايت ملی‌آمار، ارتفاع این قله ۵٬۶۱۰ متر است، منابع دیگر، از جمله پایگاه ملی داده‌های علوم زمین ایران و وب‌سايت رصدخانهٔ زمین ناسا، ارتفاع ۵٬۶۷۰ متر و ۵٬۶۷۱ متر را نیز برای قلهٔ این کوه ذکر کرده‌اند.

دماوند یک کوه آتشفشانی مطبق است که عمدتا در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده و نسبتا جوان است.

اما اين كوه یک آتشفشان خفته ‌است که امکان فعال شدن مجدد آن وجود دارد. در برخی از سال‌ها از جمله در سال ۱۳۸۶، از قله دماوند، دود و بخارهایی خارج شده‌است که برخی از شاهدان آن را گواهی بر فعال شدن این آتشفشان پنداشته‌اندقطر دهانه آتشفشان در حدود ۴۰۰ متر است. قسمت مرکزی دهانه، بوسیله دریاچه‌ای از یخ پوشیده شده و در حاشیه آن دودخان‌هایی وجود دارد که زمین‌های اطراف را به رنگ زرد درآورده اند.

قله دماوند- گوگل ارت

جدا از دهانه فعلی، شواهدی از دهانه‌های قدیمی را می‌توان دید. یکی از این دهانه‌های قدیمی در پهلوی جنوبی و در ارتفاع ۱۰۰ متر قرار دارد که در حال حاضر، محل خروج گازها و دودخان‌ها است.

درجه برودت هوا در قله دماوند، در میانه تابستان، بین ظهر تا ساعت 16در حدود 4درجه زیر صفر است.

دامنه دماوند در ارتفاع ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ متری در بهار یکسره از گل‌های شقایق پوشیده می‌شود

+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 23:4  توسط اطلس ایران وجهان  | 

3-6- تعداد شهرهاي گازرساني شده يا درحال گازرساني در پايان سال

سال و استان

تعداد شهر

شهرهاي گازرساني شده(1)

شهرهاي درحال گازرساني(2)

   1375 

678

223

69

   1380 

889

400

79

   1382 

939

474

107

   1383 

982

510

98

   1384 

1015

570

99

   1385 

1016

615

82

   1386

1061

661

87

آذربايجان شرقي   

58

55

0

آذربايجان غربي     

38

27

5

اردبيل    

22

18

0

اصفهان  

96

82

5

ايلام      

20

3

0

بوشهر   

29

5

9

تهران     

55

47

1

چهارمحال و بختياري          

27

26

0

خراسان جنوبي    

21

1

1

خراسان رضوي     

69

35

9

خراسان شمالي   

16

10

2

خوزستان

54

31

7

زنجان    

17

8

2

سمنان  

17

13

1

سيستان و بلوچستان        

36

0

0

فارس    

78

42

15

قزوين    

25

18

1

قم        

5

5

0

كردستان

23

14

1

كرمان    

59

26

3

كرمانشاه           

28

9

9

كهگيلويه و بويراحمد           

14

9

1

گلستان 

25

23

1

گيلان    

49

43

3

لرستان  

23

14

0

مازندران 

51

37

4

مركزي   

29

22

4

هرمزگان 

26

0

0

همدان   

27

26

2

يزد        

24

12

1

1) شامل تمامي شهرهايي است كه حداقل بخش‌هايي از آن مصرف‌كننده گاز مي‌باشد.

2) شامل شهرهايي مي‌باشد كه عمليات اجرايي گازرساني در آن شروع شده است.

مأخذ- وزارت نفت. معاونت برنامه‌ريزي و نظارت بر منابع هيدروكربوري.

- وزارت كشور- دفتر تقسيمات كشوري (ر.پ).

- وزارت كشور- دفتر تقسيمات كشوري.

+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:52  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان قم

قم: پرجمعیت‌ترین شهر استان قم.

جمعیت شهرهای استان قم براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ قم قم ۹۵۷٬۴۹۶ ۱
۲ قنوات قم ۷٬۶۹۳ ۲
۳ جعفریه قم ۶٬۶۳۵ ۳
۴ کهک قم ۲٬۷۶۶ ۴
۵ دستجرد قم ۱٬۱۲۱ ۵
۶ سلفچگان قم ۷۰۷ ۶
«منبع- سایت ویکی بدیا
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:52  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان کردستان

سنندج: پرجمعیت‌ترین شهر استان کردستان.
 
مریوان: سومین شهر پرجمعیت استان کردستان.

جمعیت شهرهای استان کردستان براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ سنندج سنندج ۳۱۱٬۴۴۶ ۱
۲ سقز سقز ۱۳۱٬۳۴۹ ۱
۳ مریوان مریوان ۹۱٬۶۶۴ ۱
۴ بانه بانه ۶۹٬۶۳۵ ۱
۵ قروه قروه ۶۵٬۸۴۲ ۱
۶ کامیاران کامیاران ۴۶٬۷۶۰ ۱
۷ بیجار بیجار ۴۶٬۱۵۶ ۱
۸ دیواندره دیواندره ۲۲٬۸۴۲ ۱
۹ دهگلان دهگلان ۲۰٬۲۲۶ ۱
۱۰ کانی‌دینار مریوان ۹٬۵۶۸ ۲
۱۱ سریش‌آباد قروه ۶٬۵۶۳ ۲
۱۲ دلبران قروه ۶٬۱۰۴ ۳
۱۳ سروآباد سروآباد ۳٬۷۰۷ ۱
۱۴ بلبان‌آباد دهگلان ۳٬۴۶۴ ۲
۱۵ یاسوکند بیجار ۳٬۲۶۸ ۲
۱۶ موچش کامیاران ۲٬۹۵۰ ۲
۱۷ دزج قروه ۲٬۲۹۲ ۴
۱۸ آرمرده بانه ۲٬۰۶۲ ۲
۱۹ صاحب سقز ۱٬۴۸۹ ۲
۲۰ زرینه دیواندره ۱٬۲۷۲ ۲
۲۱ شویشه سنندج ۱٬۱۳۶ ۲
۲۲ کانی‌سور بانه ۱٬۱۳۱ ۳
۲۳ بویین سفلی بانه ۱٬۰۶۹ ۴
۲۴ بابارشانی بیجار ۴۸۱
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:52  توسط اطلس ایران وجهان  | 

شمار جمعیت:

در سرشماری ۱٣٨۵، ۷۰ میلیون و ۴۷۲ هزار و ٨۴۶ ن�?ر، در ۱۷ میلیون و ۴۹۵ هزار و ۶۴۶ خانوار ساکن در ٣۰ استان کشور در �?اصله ششم تا بیست و ششم آبان ماه سال ۱٣٨۵ شمارش شده اند.
نگاهی به اطلاعات حاصل از سرشماری های ایران طی دوره پنجاه ساله ۱٣٣۵ تا ٨۵ نشان می دهد که جمعیت کشور از حدود ۱۹ میلیون ن�?ر در سال ۱٣٣۵، به بیش از ۷۰ میلیون در سال ۱٣٨۵رسیده است، یعنی جمعیت ایران طی این دوره با رشد متوسط ۶۴/۲ درصد در سال، سه و نیم برابر شده است.
استان تهران ۱۹ درصد جمعیت کشور یا ۱٣ میلیون و ۴۱٣ هزار و ۴۴٨ ن�?ر در خود جای داده است. استان خراسان (جدای از خراسان جنوبی و شمالی) با جمعیتی قریب ۵ میلیون و ۵۹٣ هزار و ۷۹ ن�?ر دومین استان پرجمعیت کشور است. استانهای اص�?هان، �?ارس و خوزستان هر یک با جمعیتی بیش از ۴ میلیون به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند.
بیشتر از نیمی از جمعیت کشور در استانهای تهران، خراسان، اص�?هان، �?ارس، خوزستان و دو آذربایجان شرقی و غربی سکونت دارند.

تراکم

تراکم عبارت است از نسبت جمعیت به میزان معینی از زمین که معمولاً به کیلومتر مربع و یا هکتار بیان می‌شود.
تراکم نسبی جمعیت، با در نظر گر�?تن ۶/۱ میلیون مترمربع مساحت خاکی ایران، ۴٣ ن�?ر در هر کیلو مترمربع است. از نظر تراکم جمعیت در ایران استان تهران با میانگین ۷۱٣ ن�?ر در هر کیلومتر مربع در رتبهٔ اول قرار دارد و پس از آن استان های گیلان با تراکم جمعیت ۱۷۱ ن�?ر در هر متر مربع و استان مازندران با تراکم ۱۲٣ در رتبه های دوم و سوم قرار گر�?ته اند. از سویی دیگر استانهای حاشیه کویر همچون سمنان، خراسان جنوبی و یزد با تراکمی حدود ۶ تا ٨ ن�?ر در هر کیلو متر مربع در میان استان‌های ایران کمترین میزان تراکم را دارند.
اگرچه میان پرتراکم‌ترین و کم تراکم‌ترین استانهای ایران �?اصله زیادی وجود دارد، اما تراکم در تعداد قابل توجهی از استان های کشور کمتر از ۱۰۰ و بیشتر از ٣۵ ن�?ر در کیلومتر مترمربع می‌‌باشد.

رشد جمعیت

میزان رشد جمعیت یا متوسط رشد جمعیت پیش از هر چیز عبارت است از ا�?زایش تعداد جمعیت به ازای هر ۱۰۰ ن�?ر در یک دوره زمانی معین که به وسیله یک رابطه ساده ریاضی که پارامترهای اصلی آن جمعیت در ابتدای دوره، جمعیت در انتهای دوره، طول زمانی دوره و رشد جمعیت هستند، محاسبه می شود. بدین ترتیب و بر پایه شمار جمعیت ایران در سالهای ۱٣۷۵ و ۱٣٨۵، رشد جمعیت در �?اصله دو سرشماری به طور متوسط حدود ۶۱/۱ درصد حاصل می شود. یعنی در �?اصله سالهای ۱٣۷۵ تا ۱٣٨۵ سالانه به طور متوسط به ازای هر ۱۰۰۰۰ ن�?ر ۱۶۱ ن�?ر به جمعیت کشور ا�?زوده شده است. این ا�?زایش از یک سو رکود نسبتا تندی را در میزان رشد جمعیت کشور در ه�?تاد سال اخیر نشان میدهد و از سوی دیگر عمدتا متاثر از تعداد موالید است. کنترل باروری و کاهش چشمگیر موالید بویژه از سال های ۱٣۶۱ به بعد مهمترین عامل کند شدن میزان رشد جمعیت در ایران است.

در حالی که میزان رشد جمعیت میان دو سرشماری ۱٣۷۵ و ۱٣٨۵، در مناطق شهری ۷۵/۲ درصد است، مناطق روستایی با من�?ی ۴۴/۰ برای اولین بار طی حداقل یک صد سال اخیر رشدی من�?ی را تجربه کرده اند. گ�?تنی ست که متوسط رشد جمعیت در ده ساله پیش از سرشماری ۱٣۷۵، ۲٨/۰ بوده است.


بیشترین میزان رشد جمعیت برای استان های سیستان و بلوچستان ۴۰/٣ در صد ن�?ر، کرمان ٨۴/۲، استان هرمزگان ٨٣/۲، یزد ۰٣/۲ و بلاخره استان تهران ۶٣/۲ ثبت شده است. اگر رشد جمعیت در چهار استان اول متاثر از تعداد موالید است، اما در استان تهران علاوه بر تعداد تولدها رشد جمعیت ناشی از تاثیر ا�?زایش دائمی و �?زاینده مهاجرت نه �?قط از مناطق روستایی استان بلکه مهاجرت از سایر شهرها و روستاهای کشور است.

شهرنشینی

جمعیت ایران از ۶ میلیون سکنه شهرها و قریب ۱٣ میلیون سکنه آبادی ها در سال ۱٣٣۵ به بیش از ۴٨ میلیون و ۲۴۵ هزار ن�?ر در شهرها و ۲۲ میلیون و ۲۲۷ هزار و اندی در آبادی ها رسیده است. در این مدت جمعیت شهرها با رشدی نزدیک به ۲۵/۴ در صد در سال بیش از ٨ برابر و جمعیت روستاها با رشد سالانه ۰۶/۱ درصد حدود ۷/۱ برابر شده است. یعنی در ایران تحول شهرنشینی بمانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه بسیار شتابان و سریع رخ داده است.

طبق سرشماری ۱٣٨۵، ۴۶/۶٨ درصد از جمعیت، ساکن شهرها و ٣۹/٣۱ درصد ساکن در مناطق روستایی بوده اند. منظور از شهر در سرشماری ۱٣٨۵، هر یک از نقاط جغرا�?یایی است که دارای شهرداری باشد.

بالا بودن میزان رشد جمعیت شهرها به مهاجر پذیر بودن آنها و پایین بودن میزان رشد جمعیت روستاها با مهاجر �?رستی آنها مرتبط می باشد. روند مهاجرت از روستا به شهر در دهه چهل و به تعبیر دیگر پس از اصلاحات ارضی ۱٣۴۱ در ایران شدت گر�?ته و به طور مداوم جریان داشته است. به طوری که سالانه جمعیت انبوهی از روستاییان به شهرها مهاجرت کرده اند.

در ایران به دلیل وجود کویر و ارت�?اعات زیاد توزیع یکنواختی از جمعیت در کل جغرا�?یای کشور هیچگاه به وجود نیامده است. بخش‌هایی از کشور هم که در حاشیه کویر یا ارت�?اعات قرار دارند، دارای ویژگی‌های مطلوب برای اسکان نیستند. ایران دارای چیزی نزدیک به ۷۰ هزار پارچه آبادی است با میانگین جمعیتی حدود ٣۵۰ ن�?ر. حدود ۴۲ درصد این آبادی‌ها زیر ۱۰۰ ن�?ر جمعیت دارند که در برنامه‌ریزی های توسعه معمولا جمعیت های زیر ۱۰۰۰ ن�?ر جایگاه مطلوبی ندارند و این در �?قدان مدیریت علمی و برنامه ریزیهای اقتصادی و اجتماعی متکی به مشارکت مردم زمینه را برای مهاجرتهای بی رویه �?راهم تر ساخته و می سازد.
یک قانون ساده جامعه شناختی می گوید هر تحول و تغییری خارج از قاعده و سازمان منجر به پیامدهای ناخواسته بسیاری می شود. حاشیه‌نشینی گسترده در کنار شهرهای بزرگ و پیدایش بخش متورم شده خدمات، بیکاری پنهان، همراه با تبارز و تزاید انواع و اقسام آسیب های اجتماعی و روانی، بخشی از پیامد مهاجرت بی‌رویه از آبادی ها به شهرهاست.

ساختار جنسی جمعیت

در این سرشماری، ٣۵ میلیون و ٨۵۴ هزار و ٨۱٨ مرد و ٣۴ میلیون و ۶۱٨ هزار و ۲٨ زن به عنوان ساکنان دائم و موقت ایران شمارش شده اند. این ارقام ۱۰٣ مرد در مقابل ۱۰۰ زن را نشان میدهد. در حیطه علوم اجتماعی و جمعیت شناسی "تعداد مردان در مقابل ۱۰۰ زن" را نسبت جنسی می گویند. نسبت جنسی یک جمعیت تا حد زیادی بستگی به مرگ و میر نسبی مردان و زنان و در مناطقی که مهاجرت چشمگیری وجود دارد بستگی به توزیع جنسی مهاجرین به داخل یا خارج دارد. نسبت جنسی را میتوان جداگانه برای سنین و گروههای سنی مختل�? محاسبه کرد. نسبت جنسی نوزادان در ایران مانند اکثر جمعیت های جهان حدود ۱۰۵ مولود پسر در مقابل ۱۰۰ مولود دختر است. از آنجا که معمولا مرگ و میر طبیعی نوزادان پسر بیش از دختران است، این نسبت در پایان سال اول زندگی، به تدریج کمتر می شود و نهایتا طول عمر بیشتر زنان سبب می شود که نسبت جنسی با ا�?زایش سن به طور پیوسته و یکنواخت کاهش یابد.

ساختار سنی جمعیت

داده های سرشماری ۱٣٨۵ نشان می دهند که حدود ۱۷ میلیون و ۶۷۱ هزار ن�?ر (۰٨/۲۵ درصد) از جمعیت ۷۰ میلیونی کشور در سنین زیر ۱۴ سال و ۴۹ میلیون و ۱٣۵ هزار ن�?ر (۷۴/۶۹ درصد) در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال و ٣ میلیون و ۶۵۵ هزار ن�?ر ( ۱/۵ درصد) در سنین ۶۵ و بالاتر قرار دارند. برای اولین بار در پنجاه سال گذشته است که سهم گروه سنی ۱۴-۰ ساله در جمعیت کشور به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است. در حال حاضر و طی سالهای آتی ما شاهد ا�?زایش جمعیت �?عال یعنی جمعیت واقع در سنین ۱۵ تا ۶۵ سال خواهیم بود. در ده سال گذشته جمعیت مسن تر از ۶۴ سال ایران با رشدی بیش از دهه های گذشته روبرو بوده است، به طوری که جمعیت این گروه نسبت به سال ۱٣۷۵، ۴۰ درصد ا�?زایش داشته و انتظار می رود که در سالهای آتی باز هم رشد �?زاینده ای را از سر بگذراند. گ�?تنی است که سهم گروههای سنی یاد شده در سرشماری ۱٣۶۵ به ترتیب ۵۱/٣۹ درصد، ۱۲/۵۶ درصد و ٣۷/۴ درصد بوده است.
اما اطلاعات برآورد شده و نیز داده های ۶ دوره سرشماری در مورد ساختار سنی جمعیت کشور به ما می گویند که: مرحله اول"تغییرات جمعیتی" که با مرگ و میر بالا و باروری بالا مشخص می‌شود، تا سال ۱٣۰۰ هجری شمسی مقارن با تشکیل دولت مدرن در ایران ادامه داشته ‌است. مرحله دوم "تغییرات جمعیتی" که ویژگی آن کاهش مرگ و میر و در عین حال بالا بودن سطح باروری است از سال ۱٣۰۰ تا ۱٣۵۰ در ایران تجربه شده و مرحله سوم که مشخصه آن آغاز کاهش مرگ و میر و ا�?ت باروری است، از سال ۱٣۵۰ آغاز شده است. پس از گذران یک دوره وق�?ه به علت زاد و ولد �?راوان در سالهای اولیه پس از انقلاب ۵۷ ، هم اکنون ایران در آستانه مرحله چهارم با شاخص مرگ و میر پایین و باروری نازل، قرار دارد.
بدین ترتیب در آینده نه چندان دوری باز هم از میزان جمعیت زیر ۱۴ سال کاسته می شود و در عین حال با �?راوانی جمعیت سالخورده بالای ۶۵ سال مواجه خواهیم بود.

دین و تابعیت

۹۹/۴٣ درصد جمعیت کشور در سرشماری مورد بحث خود را مسلمان، ۱۶/۰ درصد مسیحی، ۰۱/۰ درصد کلیمی و ۰٣/۰ درصد زرتشتی اعلام کرده اند. طبق گزارش مرکز آمار ایران ٣۷/۰ درصد، دین خود را اظهار نکرده اند.

توزیع جمعیت بر حسب تابعیت حاکی از تابعیت ایرانی برای ۷/۹۷ درصد جمعیت و ۷/۱ درصد تابعیت ا�?غانی و ۶/۰ درصد برای سایر کشورها از جمله عراق، ترکیه، پاکستان و جمهوری های شمال کشور است.

میزان با سوادی

در آمارهای رسمی ایران و بسیاری دیگر از کشورهای جهان میزان با سوادی بر پایه جمعیت ۶ ساله و بالاتر محاسبه می شود. در سال مورد نظر ، جمعیت ۶ ساله و بیشتر ۶٣ میلیون و ٨۹۹ هزار ن�?ر در کل کشور، ۴٣ میلیون و ۹۵۰ هزار ن�?ر در مناطق شهری و ۱۹ میلیون و ۹۴۹ هزار ن�?ر در مناطق روستایی شمارش شده است. بر این پایه میزان با سوادی در کشور ۶۱/٨۴ درصد است. از این رهگذر ۷۴ /٨٨ درصد میزان باسوادی برای مردان و ٣۴/٨۰ درصد برای زنان ثبت شده است. نسبت باسوادی جمعیت کشور طی سالهای ۱٣٣۵ تا سال ۱٣٨۵ بیش از پنج و نیم برابر شده است. این ا�?زایش در مورد مردان حدود ۴ برابر و در میان زنان بیش از ده برابر است. (میزان باسوادی برای مردان در سال ۱٣٣۵، ۴/۲۲ درصد و برای زنان ٨ درصد بوده است). میزان باسوادی در مناطق شهری ۹٣/٨٨ درصد (۱۹/۹۲ درصد برای مردان و ۵۵/٨۵ درصد برای زنان) و در مناطق روستایی ۰۹/۷۵ درصد (۱۲/٨۱ درصد برای مردان و ٨۹/۶٨ درصد برای زنان) است.
همین است که در زمینه کاهش بی سوادی، ایران در میان کشورهای جهان دارای مرتبه مطلوبی است، اما با مرتبه ۱۰۱ درمیان ۲۱۰ کشور جهان ایران هنوز از منظر کل شاخص توسعه انسانی در حد متوسط پائینی قرار دارد.

�?عالیت و اشتغال

بر اساس نتایج به دست آمده از سرشماری عمومی ن�?وس و مسکن سال ۱٣٨۵، جمعیت ده ساله و بیشتر که پایه جمعیت �?عال محسوب می شود، ۵۹ میلیون و ۵۰٣ هزار ن�?ر شمارش شده اند. از این جمعیت ۴۴/٣۹ درصد به لحاظ اقتصادی "�?عال" معر�?ی شده اند. جمعیت �?عال در ادبیات آمارهای جمعیت و سرشماریها به ا�?راد ده ساله و بالای ده سال، شاغل (تمام وقت، نیم وقت، کار�?رما، مزد و حقوق بگیر و یا کارکنان خانگی) و یا بیکار در جستجوی کار اطلاق می شود.

طبق داده های سرشماری، ۲۵/٨۷ درصد از جمعیت �?عال، شاغل و ۷۵/۱۲ درصد آن بیکار به حساب آمده اند.
توزیع نسبت شاغلین در بخش های عمده �?عالیت یعنی کشاورزی، صنعت، و خدمات به ترتیب ۲۷/۲۲ درصد، ۵۱/۲۶ درصد و ۷٣/۴٨ درصد است.

از مسائل با اهمیت مربوط به نیروی انسانی در ایران، یکی پایین بودن میزان اشتغال و بالا بودن میزان بیکاری در کشور است. اگر چه عوامل �?راوانی در این امر دخیل اند، از عمده ترین آنها می توان به دلیل زیر اشاره کرد: نحوه مدیریت و ساختار اقتصادی کشور، ساختار جمعیتی و بخصوص تاثیر رشد بالای جمعیت ناشی از مهاجرت های روستا به شهر، زاد و ولد �?راوان که اثر خود را بر ساخت سنی جمعیت و در نتیجه در ا�?زایش جمعیت در سن کار لحاظ داشته است. علاوه بر این، از نحوه گسترش آموزش و مشارکت بسیار ناچیز زنان در امور اقتصادی خارج از خانه هم باید یاد نمود.
مقایسه توزیع شاغلان در سه بخش عمده �?عالیت طی چند دهه گذشته نشان می دهد که سهم بخش کشاورزی از کل اشتغال با ا�?ت مداوم همراه بوده و بخشی از نیروی کار خود را به بخش صنعت و خدمات واگذار کرده است. سهم اشتغال در بخش کشاورزی در سالهای ۱٣۶۵، ۱٣۷۵ و ۱٣٨۵ به ترتیب ۲۹ درصد، ۰۴/۲٣ درصد و ۲۷/۲۲ درصد بوده است. بخش صنعت در سالهای گ�?ته شده به ترتیب ۲٨/۲۵ درصد، ۷۰/٣۰ درصد، و ۵۱/۲۶ درصد و بخش خدمات به ترتیب ۴۵/۴۲ درصد، ۵۰/۴۴ درصد و ۷٣/۴٨ درصد از نیروی کار را جذب کرده است. بررسی ساختار اشتغال بر مبنای داده های بالا در بخش های عمده �?عالیت در ایران بیانگر عدم مدیریت صحیح و کارآمد در توانا ساختن بخش صنعت در جذب مازاد نیروی کار کشاورزی و گسترش زمینه های ایجاد اشتغال بوده است. و این در حالی است که بخش خدمات بدون ارتباط ارگانیک با دو بخش دیگر اقتصادی توانسته است تقاضای بیشتری برای به خدمت گر�?تن نیروی کار ایجاد کند
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:52  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 مقدار بارندگي سالانه مراكز استان‌ها                                                                                                                 (ميلي‌متر)

مركز استان

1370

1375

1380

1381

1382

1383

1384

1385

اراك ..................................................................

320

303

260

272

368

447

254

283

اردبيل ..............................................................

000

347

234

298

240

344

307

237

اروميه................................................................

269

263

228

294

301

288

239

372

اصفهان ............................................................

112

67

94

118

114

146

171

220

اهواز ..................................................................

292

152

235

168

284

236

203

184

ايلام ..................................................................

676

578

598

206

622

657

601

555

بجنورد ............................................................

000

000

000

000

000

347

299

241

بندرعباس .....................................................

244

167

85

76

66

203

95

277

بوشهر ..............................................................

171

217

488

217

365

367

282

224

بيرجند ............................................................

000

000

000

000

000

212

91

135

تبريز .................................................................

236

259

210

311

195

309

314

129

تهران ................................................................

260

156

192

331

328

316

283

227

خرم‌آباد ..........................................................

516

428

440

397

517

599

434

510

رشت ................................................................

1298

1015

1262

1253

1362

2276

1070

1476

زاهدان .............................................................

44

73

14

51

25

134

37

55

زنجان.................................................................

286

249

232

253

362

318

274

308

ساري ...............................................................

000

000

591

791

771

1067

714

684

سمنان ............................................................

194

128

73

197

142

202

158

177

سنندج ............................................................

382

413

310

401

359

501

289

449

شهركرد .........................................................

491

258

334

355

340

431

441

413

شيراز ...............................................................

272

202

317

324

196

538

268

305

قزوين ...............................................................

000

000

232

345

332

402

244

325

قم ......................................................................

000

78

125

179

190

198

111

111

كرمان ..............................................................

115

123

119

84

129

155

55

134

كرمانشاه ........................................................

451

396

357

408

434

495

299

430

گرگان .............................................................

000

000

468

556

596

671

582

522

مشهد ...............................................................

326

170

153

259

276

290

208

223

همدان .............................................................

292

213

225

424

337

411

243

283

ياسوج ..............................................................

1202

474

1126

949

1181

996

948

777

يزد .....................................................................

60

29

60

62

49

63

28

44

مأخذ - سازمان هواشناسي كشور. اداره كل خدمات ماشيني و كاربرد كامپيوتر در هواشناسي.

 

+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی

 

تبریز: پرجمعیت‌ترین شهر استان آذربایجان شرقی.
مراغه: دومین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
میانه: چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
اهر: پنجمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
بناب: ششمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
سراب: هفتمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
آذرشهر: هشتمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.

جمعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ تبریز تبریز ۱٬۳۷۸٬۹۳۵ ۱
۲ مراغه مراغه ۱۴۶٬۴۰۵ ۱
۳ مرند مرند ۱۱۴٬۱۶۵ ۱
۴ میانه میانه ۸۷٬۳۸۵ ۱
۵ اهر اهر ۸۵٬۷۸۲ ۱
۶ بناب بناب ۷۵٬۳۳۲ ۱
۷ سراب سراب ۴۲٬۰۵۷ ۱
۸ آذرشهر آذرشهر ۳۶٬۴۷۵ ۱
۹ هادی‌شهر جلفا ۲۷٬۸۴۲ ۱
۱۰ عجب‌شیر عجب‌شیر ۲۶٬۲۳۵ ۱
۱۱ سردرود تبریز ۲۴٬۸۵۳ ۲
۱۲ ملکان ملکان ۲۳٬۹۸۹ ۱
۱۳ هشترود هشترود ۱۸٬۴۱۳ ۱
۱۴ بستان‌آباد بستان‌آباد ۱۶٬۵۹۲ ۱
۱۵ اسکو اسکو ۱۶٬۱۴۰ ۱
۱۶ ایلخچی اسکو ۱۳٬۹۲۷ ۲
۱۷ شبستر شبستر ۱۳٬۸۵۷ ۱
۱۸ سهند اسکو ۱۳٬۶۱۰ ۳
۱۹ خسروشهر تبریز ۱۲٬۷۹۴ ۳
۲۰ گوگان آذرشهر ۱۰٬۹۴۹ ۲
۲۱ ممقان آذرشهر ۱۰٬۸۷۲ ۳
۲۲ باسمنج تبریز ۱۰٬۷۳۶ ۴
۲۳ هریس هریس ۹٬۵۱۳ ۱
۲۴ یامچی مرند ۹٬۳۲۰ ۲
۲۵ کلیبر کلیبر ۹٬۰۳۰ ۱
۲۶ شندآباد شبستر ۸٬۷۹۷ ۲
۲۷ صوفیان شبستر ۸٬۷۳۳ ۳
۲۸ کشک‌سرای مرند ۷٬۴۳۹ ۳
۲۹ تسوج شبستر ۷٬۳۳۲ ۴
۳۰ ترکمان‌چای میانه ۶٬۴۳۴ ۲
۳۱ کلوانق هریس ۶٬۳۴۴ ۲
۳۲ لیلان ملکان ۶٬۰۷۹ ۲
۳۳ مهربان سراب ۶٬۰۰۰ ۲
۳۴ بخشایش هریس ۵٬۷۵۲ ۳
۳۵ سیس شبستر ۵٬۱۲۷ ۵
۳۶ جلفا جلفا ۴٬۹۸۳ ۲
۳۷ زرنق هریس ۴٬۷۶۶ ۴
۳۸ بناب جدید مرند ۴٬۴۳۰ ۴
۳۹ قره‌آغاج چاراویماق ۴٬۱۵۷ ۱
۴۰ وایقان شبستر ۴٬۰۹۱ ۶
۴۱ شربیان سراب ۴٬۰۷۴ ۳
۴۲ هوراند اهر ۳٬۸۷۶ ۲
۴۳ شرفخانه شبستر ۳٬۸۷۲ ۷
۴۴ خضرلو عجب‌شیر ۳٬۷۴۶ ۲
۴۵ خواجه هریس ۳٬۷۰۰ ۴
۴۶ دوزدوزان سراب ۳٬۵۵۷ ۴
۴۷ ورزقان ورزقان ۳٬۵۴۹ ۱
۴۸ کوزه‌کنان شبستر ۳٬۵۲۴ ۸
۴۹ خامنه شبستر ۲٬۷۵۰ ۹
۵۰ زنوز مرند ۲٬۶۱۸ ۵
۵۱ تیکمه‌داش بستان‌آباد ۲٬۴۶۸ ۲
۵۲ آبش‌احمد کلیبر ۲٬۳۲۹ ۲
۵۳ ترک میانه ۱٬۸۶۹ ۳
۵۴ آق‌کند میانه ۱٬۸۲۳ ۴
۵۵ خاروانا ورزقان ۱٬۶۴۲ ۲
۵۶ خراجو مراغه ۱٬۴۵۸ ۲
۵۷ سیه‌رود جلفا ۱٬۳۵۴ ۳
۵۸ خمارلو کلیبر ۱٬۲۲۲ ۳
۵۹ نظرکهریزی هشترود ۱٬۱۸۱ ۲
۶۰ ملک‌کیان تبریز
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مشخصات عمومي استان‌ها بر اساس تقسيمات كشوري- 1385

استان

مركز استان

مساحت (1) (كيلومتر مربع)

تعداد شهرستان

تعداد

 بخش

تعداد

 شهر(2)

آبادي‌هاي داراي سكنه

كل آبادي‌ها

          كل كشور .................................

××

1628554

336

889

1012

63904

91310

آذربايجان شرقي ......................................

تبريز

45650

19

42

57

2731

3091

آذربايجان غربي .........................................

اروميه

37437

14

36

36

3031

3305

اردبيل .............................................................

اردبيل

17800

9

25

21

1725

1856

اصفهان ...........................................................

اصفهان

107029

21

44

92

1934

3005

ايلام ..................................................................

ايلام

20133

7

19

19

750

1036

بوشهر ..............................................................

بوشهر

22743

9

22

29

666

878

تهران ...............................................................

تهران

18814

13

35

51

1212

1536

چهارمحال و بختياري ..........................

شهركرد

16332

6

17

26

839

1044

خراسان جنوبي .........................................

بيرجند

88404

7

18

20

1815

2872

خراسان رضوي .........................................

مشهد

125832

19

62

66

3627

7389

خراسان شمالي .........................................

بجنورد

28434

6

16

15

866

1191

خوزستان ......................................................

اهواز

64055

20

46

47

4379

6199

زنجان ..............................................................

زنجان

21773

7

16

16

969

1180

سمنان ............................................................

سمنان

97491

4

12

16

756

2223

سيستان و بلوچستان ...........................

زاهدان

181785

10

37

32

5719

7557

فارس ...............................................................

شيراز

122608

24

74

73

4370

7213

قزوين ..............................................................

قزوين

15549

5

19

24

900

1196

قم ......................................................................

قم

11526

1

5

5

229

322

كردستان ......................................................

سنندج

29137

9

26

23

1732

1899

كرمان .............................................................

كرمان

180836

16

45

57

5940

11628

كرمانشاه .......................................................

كرمانشاه

24998

14

29

28

2670

3197

كهگيلويه و بويراحمد ............................

ياسوج

15504

5

16

13

1795

2222

گلستان ..........................................................

گرگان

20195

11

21

24

977

1021

گيلان ..............................................................

رشت

14042

16

43

49

2694

2937

لرستان ...........................................................

خرم آباد

28294

9

26

23

2865

3266

مازندران .........................................................

ساري

23701

16

44

51

3125

3690

مركزي ...........................................................

اراك

29130

10

18

27

1274

1639

هرمزگان .......................................................

بندرعباس

70669

11

33

22

1842

2272

همدان .............................................................

همدان

19368

8

23

27

1085

1212

يزد ....................................................................

يزد

129285

10

20

23

1387

3234

(1) منظور مساحت خاكي است و مقادير اعلام شده مربوط به سال 1383مي‌باشد.

+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 آنجا که جمعیت شهرهای کشور مورد نیاز بسیاری از پژوهشگران در عرصه های مختلف است و از آنجا که آمار متفاوت و متناقضی از جمعیت شهرهای کشور در سایت های گوناگون منتشر شده است ، از این رو  نمودار زیر که نمایانگر آخرین آمار جمعیت کلان شهرها و مراکز استان های کشور بر اساس سرشماری نفوس  و مسکن سال 1385 ، استخراج شده از سایت سازمان ملی آمار ایران به آدرس www.amar.org.ir  تنظیم گردیده است.

 

   شهر  جمعیت
 1  تهران  7,975,679
 2  مشهد  2,868,350
 3  اصفهان  1,986,542
 4  کرج  1,732,275
 5  شیراز  1,711,186
 6  تبریز  1,579,312
 7  اهواز  1,338,126
 8  قم  1,046,737
 9  کرمانشاه  967,196
 10  ارومیه  871,204
 11  رشت  857,606
 12  زاهدان  681,460
 13  کرمان  677,650
 14  همدان  637,304
15   اراک  615,702
 16  اردبیل  548,832
 17  قزوین  540,187
 18  یزد  526,276
 19  خرم آباد  522,246
 20  بندرعباس  515,577
 21  ساری  495,360
 22  زنجان  454,616
 23  سنندج  417,177
 24  گرگان  401,399
 25  شهرکرد  368,466
 26  بجنورد  328,489
 27  بیرجند  240,894
 28  بوشهر  225,297
 29  یاسوج  217,741
 30  ایلام  199,519
 31  سمنان  191,618

 

 مجموع کل کشور ( 1385 )

 جمعیت                    

 ایران  70,495,782

 

جداول آمار جمعیت شهر به شهر استان های کشور به ترتیب زیر برگرفته از سایت سازمان ملی آمار ایران به آدرس www.amar.com  بر اساس آخرین نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 1385 در ادامه مطلب.

1- شهرهای استان تهران

2- شهرهای استان خراسان رضوی

3- شهرهای استان اصفهان

 

1- استان تهران :

   شهر  جمعیت
 1  تهران  7,975,679
 2  کرج  1,732,275
 3  شهریار  1,047,364
 4  رباط کریم  614,586
 5  ورامین  542,832
 6  اسلامشهر  448,864
 7  ری  297,711
 پاکدشت  242,691
 9  ساوجبلاغ  215,991
 10  نظرآباد  128,725
 11  دماوند  98,053
 12  فیروزکوه  39,274
 13  شمیرانات  38,311

2- استان خراسان رضوی :

   شهر  جمعیت
 1  مشهد  2,868,350
 2  نیشابور  448,170
 3  سبزوار  440,133
 4  تربت حیدیریه  267,604
 5  تربت جام  244,455
 6  قوچان  186,022
 7  کاشمر  149,358
 8  تایباد  145,992
 9  چناران  110,966
 10  خواف  110,378
 11  گناباد  110,135
 12  سرخس  87,442
 13  فریمان  87,266
 14 درگز  75,925
 15 برداسکن  69,551
 16  رشتخوار  57,994
 17  مه ولات  47,663
 18  خلیل آباد  45,008
 19  کلات  40,667
   

3- استان اصفهان :

   شهر  جمعیت
 1  اصفهان  1,986,542
 2  کاشان  302,637
 3  خمینی شهر  287,265
 4  نجف آباد  282,430
 5  برخوار و میمه  279,778
 6  فلاورجان  232,644
 7  لنجان  226,756
 8  شهرضا  143,903
 9  مبارکه  134,938
10   آران و بیدگل  90,492
 11  گلپایگان  84,081
 12  فریدن  83,689
 13  سمیرم  73,045
 14  تیران و کرون  64,469
 15  نایین  55,755
 16  اردستان  44,709
 17  نطنز  44,551
 18  فریدون شهر  39,397
 19  سمیرم سفلی  35,184
 20  چادگان  34,476
 21  خوانسار  32,515

 

4- شهرهای استان فارس

5- شهرهای استان خوزستان

6- شهرهای استان آذربایجان شرقی

4- استان فارس :

   شهر  جمعیت
 1  شیراز  1,711,186
 2  مرودشت  297,399
 3  کازرون  266,564
 4  لارستان  229,248
 5  جهرم  202,445
 6  فسا  192,946
 7  داراب  177,938
 8  ممسنی  166,308
 فیروزآباد  116,622
 10  نیریز  107,406
 11  اقلید  106,664
 12  آباده  92,959
 13  سپیدان  90,339
 14  لامرد  78,692
 15  استهبان  67,875
 16  قیر و کارزین  65,148
 17  زرین دشت  62,817
 18  مهر  54,413
 19  بوانات  46,434
 20  فراشبند  45,678
 21  خرم بید  45,381
 22  ارسنجان  41,488
 23  خنج  40,296
 24  پاسارگاد  30,632

5- استان خوزستان :

   جمعیت  شهر
 1  اهواز  1,338,126
 2  دزفول  401,558
 3  آبادان  277,261
 4  ماهشهر  252587
 5  ایذه  195018
 6  شوش  192162
 7  شوشتر  187337
 8  مسجد سلیمان  171778
 9  بهبهان  175373
 10  اندیمشک  161185
 11  خرمشهر  157555
 12  شادگان  138915
 13  دشت آزادگان  128941
 14  رامهرمز  123930
 15  باغ ملک  104178
 16  امیدیه  86201
 17  گتوند  59261
 18  رامشیر  51081
 19  هندیجان  36359
 20  لالی 36173 

6- استان آذربایجان شرقی

   شهر  جمعیت
 1  تبریز  1,579,312
 2  مراغه  235,702
 3  مرند  232,067
 4  میانه  191,291
 5  اهر  149,530
 6  سراب  133,617
 7 بناب   126,888
 8  شبستر  123,888
 9  ملکان  101,518
 10  آذرشهر  101,479
 11  بستان آباد  97,239
 12  کلیبر  89,698
 13  اسکو  85,498
 14  عجب شیر  85,031
 15  هریس  68,300
 16  هشترود  66,042
 17  جلفا  53,579
 18  ورزقان  48,112
 19  چاراویماق  34,665

+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:51  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان آذربایجان غربی براساس سرشماری سال ۱۳۸۵

ارومیه: پرجمعیت‌ترین شهر استان آذربایجان غربی.
خوی: دومین شهر پرجمعیت استان آذربایجان غربی.
بوکان: سومین شهر پرجمعیت استان آذربایجان غربی.
مهاباد: چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان غربی.

جمعیت شهرهای استان آذربایجان غربی براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ ارومیه ارومیه ۵۷۷٬۳۰۷ ۱
۲ خوی خوی ۱۷۸٬۷۰۸ ۱
۳ بوکان بوکان ۱۴۹٬۳۴۰ ۱
۴ مهاباد مهاباد ۱۳۳٬۳۲۴ ۱
۵ میاندوآب میاندوآب ۱۱۲٬۹۳۳ ۱
۶ سلماس سلماس ۷۹٬۵۶۰ ۱
۷ نقده نقده ۷۲٬۹۷۵ ۱
۸ پیرانشهر پیرانشهر ۵۷٬۶۹۲ ۱
۹ تکاب تکاب ۴۳٬۷۰۲ ۱
۱۰ ماکو ماکو ۴۱٬۸۶۵ ۱
۱۱ سردشت سردشت ۳۷٬۱۱۵ ۱
۱۲ شاهین‌دژ شاهین‌دژ ۳۴٬۲۰۴ ۱
۱۳ اشنویه اشنویه ۲۹٬۸۹۶ ۱
۱۴ قره‌ضیاءالدین چایپاره ۲۲٬۵۸۹ ۱
۱۵ شوط شوط ۱۹٬۷۵۹ ۱
۱۶ سیه‌چشمه چالدران ۱۴٬۱۸۹ ۱
۱۷ بازرگان ماکو ۹٬۰۴۷ ۲
۱۸ پلدشت پلدشت ۸٬۵۸۴ ۱
۱۹ تازه‌شهر سلماس ۸٬۲۱۶ ۲
۲۰ محمدیار نقده ۸٬۰۱۸ ۲
۲۱ ربط سردشت ۷٬۹۸۷ ۲
۲۲ چهاربرج میاندوآب ۷٬۹۴۰ ۲
۲۳ فیرورق خوی ۷٬۹۰۳ ۲
۲۴ نوشین‌شهر ارومیه ۶٬۷۳۱ ۲
۲۵ محمودآباد شاهین‌دژ ۵٬۸۱۷ ۲
۲۶ میرآباد سردشت ۴٬۵۰۲ ۳
۲۷ باروق میاندوآب ۳٬۸۷۴ ۳
۲۸ کشاورز شاهین‌دژ ۳٬۵۳۸ ۳
۲۹ ایواوغلی خوی ۳٬۲۸۲ ۳
۳۰ قوشچی ارومیه ۲٬۸۳۲ ۳
۳۱ نالوس اشنویه ۲٬۴۸۸ ۲
۳۲ آواجیق چالدران ۱٬۶۴۹ ۲
۳۳ سرو ارومیه ۱٬۵۰۸ ۴
۳۴ سیلوانه ارومیه ۱٬۳۵۰ ۵
۳۵ گردکشانه پیرانشهر ۱٬۳۱۶ ۲
۳۶ سیمینه بوکان ۹۵۷ ۲
«منبع- سایت ویکی بدیا
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:46  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی

 

تبریز: پرجمعیت‌ترین شهر استان آذربایجان شرقی.
مراغه: دومین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
میانه: چهارمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
اهر: پنجمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
بناب: ششمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
سراب: هفتمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.
آذرشهر: هشتمین شهر پرجمعیت استان آذربایجان شرقی.

جمعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ تبریز تبریز ۱٬۳۷۸٬۹۳۵ ۱
۲ مراغه مراغه ۱۴۶٬۴۰۵ ۱
۳ مرند مرند ۱۱۴٬۱۶۵ ۱
۴ میانه میانه ۸۷٬۳۸۵ ۱
۵ اهر اهر ۸۵٬۷۸۲ ۱
۶ بناب بناب ۷۵٬۳۳۲ ۱
۷ سراب سراب ۴۲٬۰۵۷ ۱
۸ آذرشهر آذرشهر ۳۶٬۴۷۵ ۱
۹ هادی‌شهر جلفا ۲۷٬۸۴۲ ۱
۱۰ عجب‌شیر عجب‌شیر ۲۶٬۲۳۵ ۱
۱۱ سردرود تبریز ۲۴٬۸۵۳ ۲
۱۲ ملکان ملکان ۲۳٬۹۸۹ ۱
۱۳ هشترود هشترود ۱۸٬۴۱۳ ۱
۱۴ بستان‌آباد بستان‌آباد ۱۶٬۵۹۲ ۱
۱۵ اسکو اسکو ۱۶٬۱۴۰ ۱
۱۶ ایلخچی اسکو ۱۳٬۹۲۷ ۲
۱۷ شبستر شبستر ۱۳٬۸۵۷ ۱
۱۸ سهند اسکو ۱۳٬۶۱۰ ۳
۱۹ خسروشهر تبریز ۱۲٬۷۹۴ ۳
۲۰ گوگان آذرشهر ۱۰٬۹۴۹ ۲
۲۱ ممقان آذرشهر ۱۰٬۸۷۲ ۳
۲۲ باسمنج تبریز ۱۰٬۷۳۶ ۴
۲۳ هریس هریس ۹٬۵۱۳ ۱
۲۴ یامچی مرند ۹٬۳۲۰ ۲
۲۵ کلیبر کلیبر ۹٬۰۳۰ ۱
۲۶ شندآباد شبستر ۸٬۷۹۷ ۲
۲۷ صوفیان شبستر ۸٬۷۳۳ ۳
۲۸ کشک‌سرای مرند ۷٬۴۳۹ ۳
۲۹ تسوج شبستر ۷٬۳۳۲ ۴
۳۰ ترکمان‌چای میانه ۶٬۴۳۴ ۲
۳۱ کلوانق هریس ۶٬۳۴۴ ۲
۳۲ لیلان ملکان ۶٬۰۷۹ ۲
۳۳ مهربان سراب ۶٬۰۰۰ ۲
۳۴ بخشایش هریس ۵٬۷۵۲ ۳
۳۵ سیس شبستر ۵٬۱۲۷ ۵
۳۶ جلفا جلفا ۴٬۹۸۳ ۲
۳۷ زرنق هریس ۴٬۷۶۶ ۴
۳۸ بناب جدید مرند ۴٬۴۳۰ ۴
۳۹ قره‌آغاج چاراویماق ۴٬۱۵۷ ۱
۴۰ وایقان شبستر ۴٬۰۹۱ ۶
۴۱ شربیان سراب ۴٬۰۷۴ ۳
۴۲ هوراند اهر ۳٬۸۷۶ ۲
۴۳ شرفخانه شبستر ۳٬۸۷۲ ۷
۴۴ خضرلو عجب‌شیر ۳٬۷۴۶ ۲
۴۵ خواجه هریس ۳٬۷۰۰ ۴
۴۶ دوزدوزان سراب ۳٬۵۵۷ ۴
۴۷ ورزقان ورزقان ۳٬۵۴۹ ۱
۴۸ کوزه‌کنان شبستر ۳٬۵۲۴ ۸
۴۹ خامنه شبستر ۲٬۷۵۰ ۹
۵۰ زنوز مرند ۲٬۶۱۸ ۵
۵۱ تیکمه‌داش بستان‌آباد ۲٬۴۶۸ ۲
۵۲ آبش‌احمد کلیبر ۲٬۳۲۹ ۲
۵۳ ترک میانه ۱٬۸۶۹ ۳
۵۴ آق‌کند میانه ۱٬۸۲۳ ۴
۵۵ خاروانا ورزقان ۱٬۶۴۲ ۲
۵۶ خراجو مراغه ۱٬۴۵۸ ۲
۵۷ سیه‌رود جلفا ۱٬۳۵۴ ۳
۵۸ خمارلو کلیبر ۱٬۲۲۲ ۳
۵۹ نظرکهریزی هشترود ۱٬۱۸۱ ۲
۶۰ ملک‌کیان تبریز
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:46  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد

یاسوج: پرجمعیت‌ترین شهر استان کهگیلویه و بویراحمد.

جمعیت شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ یاسوج بویراحمد ۹۶٬۷۸۶ ۱
۲ دوگنبدان گچساران ۸۱٬۹۰۲ ۱
۳ دهدشت کهگیلویه ۴۹٬۹۹۵ ۱
۴ لیکک بهمئی ۱۲٬۲۲۶ ۱
۵ چرام کهگیلویه ۱۱٬۹۸۰ ۲
۶ لنده کهگیلویه ۱۰٬۵۴۰ ۳
۷ باشت گچساران ۸٬۲۶۹ ۲
۸ سی‌سخت دنا ۶٬۳۴۲ ۱
۹ سوق کهگیلویه ۵٬۸۹۰ ۴
۱۰ دیشموک کهگیلویه ۴٬۰۵۳ ۵
۱۱ قلعه رئیسی کهگیلویه ۲٬۶۰۴ ۶
۱۲ مارگون بویراحمد ۲٬۵۳۸ ۲
۱۳ پاتاوه دنا ۱٬۹۲۵ ۲
۱۴ چیتاب دنا ۱٬۵۶۱ ۳
۱۵ گراب سفلی بویراحمد ۴۱۶ ۳
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:45  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان خراسان جنوبی

بیرجند: پرجمعیت‌ترین شهر استان خراسان جنوبی.
فردوس: سومین شهر پرجمعیت استان خراسان جنوبی.

جمعیت شهرهای استان خراسان جنوبی براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ بیرجند بیرجند ۱۵۷٬۸۴۸ ۱
۲ قائن قائنات ۳۲٬۴۷۴ ۱
۳ فردوس فردوس ۲۳٬۴۰۵ ۱
۴ نهبندان نهبندان ۱۵٬۹۹۸ ۱
۵ بشرویه بشرویه ۱۳٬۷۷۸ ۱
۶ سرایان سرایان ۱۱٬۰۹۸ ۱
۷ سربیشه سربیشه ۶٬۱۴۱ ۱
۸ اسلامیه فردوس ۵٬۱۶۷ ۲
۹ سه‌قلعه سرایان ۵٬۰۳۶ ۲
۱۰ آیسک سرایان ۵٬۰۲۳ ۳
۱۱ خضری دشت بیاض قائنات ۴٬۹۳۰ ۲
۱۲ حاجی‌آباد قائنات ۴٬۳۳۳ ۳
۱۳ اسدیه درمیان ۴٬۳۱۲ ۱
۱۴ نیمبلوک قائنات ۳٬۸۸۶ ۴
۱۵ طبس مسینا درمیان ۳٬۷۷۶ ۲
۱۶ خوسف بیرجند ۳٬۱۸۶ ۲
۱۷ اسفدن قائنات ۳٬۱۴۵ ۵
۱۸ آرین‌شهر قائنات ۳٬۰۵۱ ۶
۱۹ قهستان درمیان ۲٬۴۵۱ ۳
۲۰ مود سربیشه ۲٬۴۵۱ ۲
۲۱ شوسف نهبندان ۲٬۳۳۸ ۲
۲۲ زهان قائنات ۷۰۷ ۷
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:45  توسط اطلس ایران وجهان  | 

     

جمعیت شهرهای استان چهارمحال و بختیاری

جمعیت شهرهای استان چهارمحال و بختیاری براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ شهرکرد شهرکرد ۱۲۶٬۷۴۶ ۱
۲ بروجن بروجن ۴۹٬۰۷۷ ۱
۳ فرخ‌شهر شهرکرد ۲۸٬۹۲۰ ۲
۴ فارسان فارسان ۲۶٬۲۱۹ ۱
۵ لردگان لردگان ۲۲٬۷۲۸ ۱
۶ هفشجان شهرکرد ۲۰٬۰۴۲ ۳
۷ سامان شهرکرد ۱۴٬۷۷۷ ۴
۸ جونقان فارسان ۱۴٬۶۶۰ ۲
۹ فرادنبه بروجن ۱۲٬۶۹۷ ۲
۱۰ بن شهرکرد ۱۱٬۶۹۹ ۵
۱۱ سورشجان شهرکرد ۱۱٬۱۲۴ ۶
۱۲ باباحیدر فارسان ۱۰٬۹۲۲ ۳
۱۳ کیان شهرکرد ۱۰٬۹۲۲ ۷
۱۴ بلداجی بروجن ۱۰٬۹۰۵ ۳
۱۵ اردل اردل ۸٬۱۶۲ ۱
۱۶ نقنه بروجن ۸٬۰۸۶ ۴
۱۷ شلمزار کیار ۷٬۰۰۳ ۱
۱۸ گهرو کیار ۶٬۰۹۳ ۲
۱۹ سفیددشت بروجن ۵٬۸۸۰ ۵
۲۰ گندمان بروجن ۵٬۵۷۸ ۶
۲۱ طاقانک شهرکرد ۵٬۵۰۴ ۸
۲۲ سودجان شهرکرد ۵٬۴۱۵ ۹
۲۳ ناغان کیار ۴٬۹۲۸ ۳
۲۴ نافچ شهرکرد ۳٬۸۱۴ ۱۰
۲۵ مال‌خلیفه لردگان ۲٬۹۶۲ ۲
۲۶ چلگرد کوهرنگ ۲٬۷۰۸ ۱
۲۷ آلونی لردگان ۲٬۲۹۷ ۳
«منبع- سایت ویکی بدیا
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:45  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان ایلام

جمعیت شهرهای استان ایلام براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:       

 

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ ایلام ایلام ۱۵۵٬۲۸۹ ۱
۲ ایوان ایوان ۲۷٬۷۵۲ ۱
۳ دهلران دهلران ۲۷٬۶۰۲ ۱
۴ آبدانان آبدانان ۲۱٬۶۶۲ ۱
۵ دره‌شهر دره‌شهر ۱۸٬۲۱۴ ۱
۶ ارکواز ملکشاهی ۱۴٬۲۲۵ ۱
۷ مهران مهران ۱۳٬۱۱۸ ۱
۸ سرابله شیروان و چرداول ۹٬۷۰۳ ۱
۹ آسمان‌آباد شیروان و چرداول ۵٬۸۹۹ ۲
۱۰ چوار ایلام ۵٬۵۷۴ ۲
۱۱ پهله دهلران ۴٬۳۴۱ ۲
۱۲ دلگشا ملکشاهی ۳٬۹۳۱ ۲
۱۳ بدره دره‌شهر ۳٬۷۷۵ ۲
۱۴ مورموری آبدانان ۳٬۴۹۱ ۲
۱۵ زرنه ایوان ۲٬۹۰۹ ۲
۱۶ لومار شیروان و چرداول ۲٬۷۰۲ ۳
۱۷ موسیان دهلران ۲٬۵۷۱ ۳
۱۸ میمه دهلران ۲٬۲۷۷ ۴
۱۹ سراب‌باغ آبدانان ۲٬۲۷۳ ۳
۲۰ صالح‌آباد مهران ۱٬۹۳۴ ۲
۲۱ توحید شیروان و چرداول ۶۰۴
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:44  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان اصفهان

اصفهان: سومین شهر پرجمعیت ایران.

جمعیت شهرهای استان اصفهان براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ اصفهان اصفهان ۱٬۵۸۳٬۶۰۹ ۱
۲ کاشان کاشان ۲۴۸٬۷۸۹ ۲
۳ خمینی شهر خمینی شهر ۲۱۸٬۷۳۷ ۳
۴ نجف آباد نجف آباد ۲۰۶٬۱۱۴ ۴
۵ شاهین شهر شاهین شهر و میمه ۱۲۶٬۰۷۰ ۵
۶ شهرضا شهرضا ۱۰۸٬۲۹۹ ۶
۷ خوراسگان اصفهان ۸۶٬۰۶۳ ۷
۸ مبارکه مبارکه ۶۲٬۴۵۴ ۸
۹ زرین شهر لنجان ۵۵٬۹۸۴ ۹
۱۰ آران و بیدگل آران و بیدگل ۵۵٬۶۵۱ ۱۰
۱۱ فولادشهر لنجان ۵۵٬۴۹۶ ۱۱
۱۲ گلپایگان گلپایگان ۴۷٬۸۴۹ ۱۲
۱۳ بهارستان اصفهان ۴۵٬۵۳۸ ۱۳
۱۴ درچه پیاز نجف آباد ۴۳٬۱۸۳ ۱۴
۱۵ فلاورجان فلاورجان ۳۷٬۷۴۰ ۱۵
۱۶ دولت آباد برخوار ۳۳٬۹۴۱ ۱۶
۱۷ قهدریجان فلاورجان ۳۰٬۰۰۲ ۱۷
۱۸ سمیرم سمیرم ۲۶٬۲۶۰ ۱۸
۱۹ نایین نایین ۲۴٬۴۲۴ ۱۹
۲۰ کلیشاد و سودرجان فلاورجان ۲۳٬۲۰۳ ۲۰
۲۱ گل‌دشت نجف آباد ۲۲٬۶۹۳ ۲۱
۲۲ خوانسار خوانسار ۲۰٬۴۹۰ ۲۲
۲۳ گز برخوار ۲۰٬۴۳۲ ۲۳
۲۴ خورزوق برخوار ۲۰٬۳۰۱

۲۴«منبع- سایت ویکی بدیا

+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:44  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان اردبیل درسال۱۳۸۵

اردبیل: پرجمعیت‌ترین شهر استان اردبیل.

جمعیت شهرهای استان اردبیل براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ اردبیل اردبیل ۴۱۲٬۶۶۹ ۱
۲ پارس‌آباد پارس‌آباد ۸۱٬۷۸۲ ۱
۳ مشگین‌شهر مشگین‌شهر ۶۱٬۲۹۶ ۱
۴ خلخال خلخال ۳۸٬۵۲۱ ۱
۵ گرمی گرمی ۲۸٬۳۴۸ ۱
۶ بیله‌سوار بیله‌سوار ۱۴٬۰۲۷ ۱
۷ نمین نمین ۱۰٬۱۱۷ ۱
۸ جعفرآباد بیله‌سوار ۷٬۰۲۴ ۲
۹ گیوی کوثر ۶٬۴۶۷ ۱
۱۰ عنبران نمین ۶٬۱۶۱ ۲
۱۱ آبی‌بیگلو نمین ۵٬۲۴۲ ۳
۱۲ نیر نیر ۴٬۸۱۸ ۱
۱۳ هشتجین خلخال ۴٬۵۱۸ ۲
۱۴ سرعین سرعین ۴٬۴۷۸ ۱
۱۵ اصلاندوز پارس‌آباد ۳٬۹۱۰ ۲
۱۶ لاهرود مشگین‌شهر ۲٬۹۶۱ ۲
۱۷ تازه‌کند پارس‌آباد ۲٬۸۰۴ ۳
۱۸ هیر اردبیل ۲٬۵۸۸ ۲
۱۹ کلور خلخال ۲٬۳۸۰ ۳
۲۰ رضی مشگین‌شهر ۱٬۷۴۹ ۳
۲۱ تازه‌کند انگوت گرمی ۱٬۵۵۶ ۲
۲۲ فخرآباد مشگین‌شهر ۱٬۲۸۲ ۴
۲۳ کوراییم نیر ۷۸۱ ۲
«منبع- سایت ویکی بدیا
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:44  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان خراسان شمالی

بجنورد: پرجمعیت‌ترین شهر استان خراسان شمالی.

جمعیت شهرهای استان خراسان شمالی براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ بجنورد بجنورد ۱۷۲٬۷۷۲ ۱
۲ شیروان شیروان ۸۲٬۷۹۰ ۱
۳ اسفراین اسفراین ۵۱٬۳۲۱ ۱
۴ گرمه جاجرم جاجرم ۲۴٬۳۶۸ ۱
۵ آشخانه مانه و سملقان ۱۸٬۲۳۴ ۱
۶ فاروج فاروج ۱۰٬۰۳۹ ۱
۷ راز بجنورد ۴٬۷۳۵ ۲
۸ درق جاجرم ۴٬۵۹۴ ۲
۹ صفی‌آباد اسفراین ۳٬۰۴۷ ۲
۱۰ قاضی مانه و سملقان ۲٬۳۷۰ ۲
۱۱ شوقان جاجرم ۲٬۲۹۷ ۳
۱۲ سنخواست جاجرم ۲٬۰۰۹ ۴
۱۳ پیش‌قلعه مانه و سملقان ۱٬۶۳۱ ۳
۱۴ حصار گرم‌خان بجنورد ۷۱۶ ۳
۱۵ لوجلی شیروان ۷۰۱ ۲
«منبع- سایت ویکی بدیا
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:43  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان تهران

تهران: پرجمعیت‌ترین شهر استان تهران.
کرج: دومین شهر پرجمعیت استان تهران.

جمعیت شهرهای استان تهران براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ تهران تهران ۷٬۷۱۱٬۲۳۰ ۱
۲ کرج کرج ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ ۱
۳ اسلام‌شهر اسلام‌شهر ۳۵۷٬۱۷۱ ۱
۴ گلستان رباط‌کریم ۲۳۱٬۸۸۲ ۱
۵ قدس قدس ۲۲۹٬۳۵۴ ۱
۶ ملارد ملارد ۲۲۸٬۶۷۳ ۱
۷ ورامین ورامین ۲۰۸٬۵۶۹ ۱
۸ شهریار شهریار ۱۸۹٬۱۲۰ ۱
۹ قرچک ورامین ۱۷۳٬۸۳۲ ۲
۱۰ نسیم‌شهر رباط‌کریم ۱۳۵٬۸۲۴ ۲
۱۱ پاکدشت پاکدشت ۱۲۶٬۲۸۱ ۱
۱۲ نظرآباد نظرآباد ۹۷٬۶۸۴ ۱
۱۳ محمدشهر کرج ۸۳٬۱۲۶ ۲
۱۴ کمال‌شهر کرج ۸۰٬۴۳۵ ۳
۱۵ اندیشه شهریار ۷۵٬۵۹۶ ۲
۱۶ رباط‌کریم رباط‌کریم ۶۲٬۹۳۷ ۳
۱۷ صالح‌آباد رباط‌کریم ۵۴٬۲۱۸ ۴
۱۸ باقرشهر ری ۵۲٬۵۷۵ ۱
۱۹ باغستان شهریار ۵۲٬۳۳۰ ۳
۲۰ هشتگرد ساوجبلاغ ۴۵٬۳۳۲ ۱
۲۱ مشکین‌دشت کرج ۴۳٬۶۹۶ ۴
۲۲ ماهدشت کرج ۴۳٬۱۰۰ ۵
۲۳ بومهن تهران ۴۳٬۰۰۴ ۲
۲۴ چهاردانگه اسلام‌شهر ۴۲٬۱۵۹ ۲
۲۵ پیشوا ورامین ۴۱٬۴۸۰ ۳
۲۶ دماوند دماوند ۳۶٬۴۳۳ ۱
۲۷ پردیس تهران ۲۵٬۳۶۰ ۳
۲۸ وحیدیه شهریار ۲۴٬۸۷۱ ۴
۲۹ نصیرآباد رباط‌کریم ۲۳٬۸۰۲ ۵
۳۰ فردوسیه شهریار ۲۰٬۸۵۴ ۵
۳۱ حسن‌آباد ری ۲۰٬۴۵۱ ۲
۳۲ رودهن دماوند ۱۹٬۵۳۵ ۲
۳۳ شاهدشهر شهریار ۱۸٬۸۵۵ ۶
۳۴ صباشهر شهریار ۱۸٬۱۳۲ ۷
۳۵ اشتهارد کرج ۱۶٬۹۸۸ ۶
۳۶ صفادشت ملارد ۱۵٬۸۵۵ ۲
۳۷ فیروزکوه فیروزکوه ۱۵٬۸۰۷ ۱
۳۸ شهر جدید هشتگرد ساوجبلاغ ۱۵٬۶۱۹ ۲
۳۹ لواسان شمیرانات ۱۵٬۴۴۸ ۱
۴۰ گرمدره کرج ۱۲٬۷۳۸ ۷
۴۱ آبسرد دماوند ۹٬۸۶۵ ۳
۴۲ شریف‌آباد پاکدشت ۸٬۸۷۰ ۲
۴۳ کهریزک ری ۸٬۷۰۴ ۳
۴۴ کوهسار ساوجبلاغ ۷٬۷۵۷ ۳
۴۵ فشم شمیرانات ۶٬۸۹۵ ۲
۴۶ چهارباغ ساوجبلاغ ۵٬۵۷۷ ۴
۴۷ جوادآباد ورامین ۴٬۷۱۸ ۴
۴۸ طالقان ساوجبلاغ ۳٬۲۸۱ ۵
۴۹ کیلان دماوند ۳٬۰۳۸ ۴
۵۰ آبعلی دماوند ۲٬۶۰۷ ۵
۵۱ ارجمند فیروزکوه ۱٬۶۸۸ ۲
۵۲ آسارا کرج ۴۳۰ ۸
«منبع- سایت ویکی بدیا
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:43  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان زنجان

زنجان: پرجمعیت‌ترین شهر استان زنجان.
ابهر: دومین شهر پرجمعیت استان زنجان.

جمعیت شهرهای استان زنجان براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ زنجان زنجان ۳۴۱٬۸۰۱ ۱
۲ ابهر ابهر ۷۰٬۸۳۶ ۱
۳ خرمدره خرمدره ۴۸٬۰۵۵ ۱
۴ قیدار خدابنده ۲۵٬۵۲۵ ۱
۵ هیدج ابهر ۱۱٬۷۹۸ ۲
۶ صائین‌قلعه ابهر ۱۱٬۰۸۳ ۳
۷ سلطانیه ابهر ۵٬۸۶۴ ۴
۸ سهرورد خدابنده ۵٬۷۸۶ ۲
۹ سجاس خدابنده ۵٬۵۷۷ ۳
۱۰ زرین‌رود خدابنده ۴٬۹۵۶ ۴
۱۱ آب‌بر طارم ۴٬۹۱۸ ۱
۱۲ ماه‌نشان ماه‌نشان ۴٬۴۹۵ ۱
۱۳ گرماب خدابنده ۳٬۲۷۴ ۵
۱۴ دندی ماه‌نشان ۲٬۵۴۷ ۲
۱۵ زرین‌آباد ایجرود ۱٬۹۴۴ ۱
۱۶ ارمغان‌خانه زنجان ۱٬۵۸۱ ۲
۱۷ چورزق طارم ۱٬۳۴۳ ۲
۱۸ حلب ایجرود ۸۲۹ ۲
«منبع- سایت ویکی بدیا
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:43  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان قزوین

قزوین: پرجمعیت‌ترین شهر استان قزوین.

جمعیت شهرهای استان قزوین براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ قزوین قزوین ۳۴۹٬۸۲۱ ۱
۲ تاکستان تاکستان ۷۳٬۶۲۵ ۱
۳ الوند البرز ۶۹٬۳۳۳ ۱
۴ اقبالیه قزوین ۴۹٬۲۳۰ ۲
۵ آبیک آبیک ۴۷٬۲۳۳ ۱
۶ محمدیه البرز ۴۱٬۷۶۶ ۲
۷ بیدستان البرز ۲۰٬۱۱۰ ۳
۸ محمودآباد نمونه قزوین ۱۹٬۶۶۹ ۳
۹ بویین‌زهرا بویین‌زهرا ۱۵٬۸۴۸ ۱
۱۰ شال بویین‌زهرا ۱۵٬۱۰۴ ۲
۱۱ اسفرورین تاکستان ۱۲٬۱۰۴ ۲
۱۲ دانسفهان بویین‌زهرا ۸٬۶۸۷ ۳
۱۳ ضیاءآباد تاکستان ۸٬۳۸۵ ۳
۱۴ خرمدشت تاکستان ۶٬۱۹۲ ۴
۱۵ آبگرم بویین‌زهرا ۵٬۱۹۱ ۴
۱۶ نرجه تاکستان ۵٬۰۷۱ ۵
۱۷ سگزآباد بویین‌زهرا ۴٬۹۵۳ ۵
۱۸ ارداق بویین‌زهرا ۴٬۸۳۲ ۶
۱۹ آوج بویین‌زهرا ۳٬۶۹۵ ۷
۲۰ خاکعلی آبیک ۳٬۱۴۶ ۲
۲۱ معلم‌کلایه قزوین ۲٬۱۹۶ ۴
۲۲ کوهین قزوین ۱٬۳۹۸ ۵
۲۳ رازمیان قزوین ۹۶۵ ۶
۲۴ سیردان قزوین ۴۶۲
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:42  توسط اطلس ایران وجهان  | 

جمعیت شهرهای استان لرستان

 

 
خرم‌آباد: پرجمعیت‌ترین شهر استان لرستان.
بروجرد: دومین شهر پرجمعیت استان لرستان.

جمعیت شهرهای استان لرستان براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی:[۱]

ردیف نام شهر شهرستان جمعیت رتبه در
شهرستان
۱ خرم‌آباد خرم‌آباد ۳۲۸٬۵۴۴ ۱
۲ بروجرد بروجرد ۲۲۷٬۵۴۷ ۱
۳ دورود دورود ۱۰۰٬۵۲۸ ۱
۴ کوهدشت کوهدشت ۸۵٬۵۱۹ ۱
۵ الیگودرز الیگودرز ۷۸٬۶۹۰ ۱
۶ نورآباد دلفان ۵۶٬۴۰۴ ۱
۷ ازنا ازنا ۳۷٬۶۴۵ ۱
۸ الشتر سلسله ۲۸٬۳۰۶ ۱
۹ پل‌دختر پل‌دختر ۲۲٬۵۸۸ ۱
۱۰ معمولان پل‌دختر ۷٬۶۳۳ ۲
۱۱ اشترینان بروجرد ۵٬۲۶۴ ۲
۱۲ چقابل کوهدشت ۴٬۸۰۱ ۲
۱۳ کونانی کوهدشت ۳٬۷۴۶ ۳
۱۴ گراب کوهدشت ۳٬۲۷۰ ۴
۱۵ سپیددشت خرم‌آباد ۳٬۱۹۷ ۲
۱۶ فیروزآباد سلسله ۲٬۸۵۷ ۲
۱۷ زاغه خرم‌آباد ۲٬۸۳۹ ۳
۱۸ درب گنبد کوهدشت ۲٬۱۱۹ ۵
۱۹ محمودوند خرم‌آباد ۱٬۸۱۷ ۴
۲۰ چغلوندی خرم‌آباد ۱٬۵۴۴ ۵
۲۱ سراب‌دوره خرم‌آباد ۱٬۳۱۲ ۶
۲۲ مؤمن‌آباد ازنا ۱٬۲۳۰ ۲
۲۳ چالانچولان دورود ۱٬۰۹۴
+ نوشته شده در  2010/7/3ساعت 22:42  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 

 

 

 

 

 

 

۱۰۲ الیگودرز لرستان ۷۸٬۶۹۰ ۵
۱۰۳ اندیشه تهران ۷۵٬۵۹۶ ۱۵
۱۰۴ بناب آذربایجان شرقی ۷۵٬۳۳۲ ۶
۱۰۵ بم کرمان ۷۳٬۸۲۳ ۵
۱۰۶ تاکستان قزوین ۷۳٬۶۲۵ ۲
۱۰۷ نقده آذربایجان غربی ۷۲٬۹۷۵ ۷
۱۰۸ نهاوند همدان ۷۲٬۲۱۸ ۳
۱۰۹ لاهیجان گیلان ۷۱٬۸۷۱ ۳
۱۱۰ چابهار سیستان و بلوچستان ۷۱٬۰۷۰ ۴
۱۱۱ ابهر زنجان ۷۰٬۸۳۶ ۲
۱۱۲ بانه کردستان ۶۹٬۶۳۵ ۴
۱۱۳ الوند قزوین ۶۹٬۳۳۳ ۳
۱۱۴ بندر امام خمینی خوزستان ۶۷٬۰۷۸ ۱۱
۱۱۵ قروه کردستان ۶۵٬۸۴۲ ۵
۱۱۶ لنگرود گیلان ۶۵٬۳۶۹ ۴
۱۱۷ خمین مرکزی ۶۴٬۰۳۱ ۳
۱۱۸ رباط کریم تهران ۶۲٬۹۳۷ ۱۶
۱۱۹ مبارکه اصفهان ۶۲٬۴۵۴ ۸
۱۲۰ مشگین‌شهر اردبیل ۶۱٬۲۹۶ ۳
۱۲۱ بندر گناوه بوشهر ۵۹٬۲۹۱ ۳
۱۲۲ سراوان سیستان و بلوچستان ۵۸٬۶۵۲ ۵
۱۲۳ میبد یزد ۵۸٬۲۹۵ ۲
۱۲۴ فیروزآباد فارس ۵۸٬۲۱۰ ۶
۱۲۵ امیدیه خوزستان ۵۷٬۹۷۰ ۱۲
۱۲۶ پیرانشهر آذربایجان غربی ۵۷٬۶۹۲ ۸
۱۲۷ دامغان سمنان ۵۷٬۳۳۱ ۳
۱۲۸ خاش سیستان و بلوچستان ۵۶٬۶۸۳ ۶
۱۲۹ نورآباد لرستان ۵۶٬۴۰۴ ۶
۱۳۰ زرین‌شهر اصفهان ۵۵٬۹۸۴ ۹
۱۳۱ آران و بیدگل اصفهان ۵۵٬۶۵۱ ۱۰
۱۳۲ فولادشهر اصفهان ۵۵٬۴۹۶ ۱۱
۱۳۳ زرند کرمان ۵۴٬۷۴۵ ۶
۱۳۴ میناب هرمزگان ۵۴٬۶۲۳ ۲
۱۳۵ داراب فارس ۵۴٬۵۱۳ ۷
۱۳۶ صالح‌آباد تهران ۵۴٬۲۱۸ ۱۷
۱۳۷ شوش خوزستان ۵۳٬۸۹۷ ۱۳
۱۳۸ باقرشهر تهران ۵۲٬۵۷۵ ۱۸
۱۳۹ باغستان تهران ۵۲٬۳۳۰ ۱۹
۱۴۰ آباده فارس ۵۲٬۰۴۲ ۸
۱۴۱ لار فارس ۵۱٬۹۶۱ ۹
۱۴۲ نورآباد فارس ۵۱٬۶۶۸ ۱۰
۱۴۳ هرسین کرمانشاه ۵۱٬۵۶۲ ۳
۱۴۴ اردکان یزد ۵۱٬۳۴۹ ۳
۱۴۵ اسفراین خراسان شمالی ۵۱٬۳۲۱ ۳
۱۴۶ اسدآباد همدان ۵۱٬۳۰۴ ۴
۱۴۷ دهدشت کهگیلویه و بویراحمد ۴۹٬۹۹۵ ۳
۱۴۸ رامهرمز خوزستان ۴۹٬۸۲۲ ۱۴
۱۴۹ اقلید فارس ۴۹٬۷۰۹ ۱۱
۱۵۰ اقبالیه قزوین ۴۹٬۲۳۰ ۴
۱۵۱ بروجن چهارمحال و بختیاری ۴۹٬۰۷۷ ۲
۱۵۲ کنگاور کرمانشاه ۴۸٬۹۰۱ ۴
۱۵۳ شادگان خوزستان ۴۸٬۶۴۲ ۱۵
۱۵۴ خرمدره زنجان ۴۸٬۰۵۵ ۳
۱۵۵ بابلسر مازندران ۴۷٬۸۷۲ ۶
۱۵۶ گلپایگان اصفهان ۴۷٬۸۴۹ ۱۲
۱۵۷ آبیک قزوین ۴۷٬۲۳۳ ۵
۱۵۸ کامیاران کردستان ۴۶٬۷۶۰ ۶
۱۵۹ تایباد خراسان رضوی ۴۶٬۲۲۸ ۸
۱۶۰ علی‌آباد کتول گلستان ۴۶٬۱۸۳ ۳
۱۶۱ بیجار کردستان ۴۶٬۱۵۶ ۷
۱۶۲ نکا مازندران ۴۶٬۱۵۲ ۷
۱۶۳ بهارستان اصفهان ۴۵٬۵۳۸ ۱۳
۱۶۴ هشتگرد تهران ۴۵٬۳۳۲ ۲۰
۱۶۵ نی‌ریز فارس ۴۵٬۱۸۰ ۱۲
۱۶۶ بندر ترکمن گلستان ۴۵٬۰۴۵ ۴
۱۶۷ چالوس مازندران ۴۴٬۶۱۸ ۸
۱۶۸ شهر بابک کرمان ۴۳٬۹۱۶ ۷
۱۶۹ تکاب آذربایجان غربی ۴۳٬۷۰۲ ۹
۱۷۰ مشکین دشت تهران ۴۳٬۶۹۶ ۲۱
۱۷۱ سوسنگرد خوزستان ۴۳٬۵۹۱ ۱۶
۱۷۲ سنقر کرمانشاه ۴۳٬۱۸۴ ۵
۱۷۳ درچه پیاز اصفهان ۴۳٬۱۸۳ ۱۴
۱۷۴ تنکابن مازندران ۴۳٬۱۲۸ ۹
۱۷۵ جوانرود کرمانشاه ۴۳٬۱۰۴ ۶
۱۷۶ ماهدشت تهران ۴۳٬۱۰۰ ۲۲
۱۷۷ بومهن تهران ۴۳٬۰۰۴ ۲۳
۱۷۸ تویسرکان همدان ۴۲٬۵۲۰ ۵
۱۷۹ چهاردانگه تهران ۴۲٬۱۵۹ ۲۴
۱۸۰ سراب آذربایجان شرقی ۴۲٬۰۵۷ ۷
۱۸۱ ماکو آذربایجان غربی ۴۱٬۸۶۵ ۱۰
۱۸۲ محمدیه قزوین ۴۱٬۷۶۶ ۶
۱۸۳ چناران خراسان رضوی ۴۱٬۷۳۵ ۹
۱۸۴ هشتپر گیلان ۴۱٬۴۸۶ ۵
۱۸۵ پیشوا تهران ۴۱٬۴۸۰ ۲۵
۱۸۶ آستارا گیلان ۴۰٬۶۶۴ ۶
۱۸۷ نوشهر مازندران ۴۰٬۵۷۸ ۱۰
۱۸۸ گرمسار سمنان ۳۸٬۸۹۱ ۴
۱۸۹ کهنوج کرمان ۳۸٬۵۷۱ ۸
۱۹۰ خلخال اردبیل ۳۸٬۵۲۱ ۴
۱۹۱ آزادشهر گلستان ۳۸٬۲۶۰ ۵
۱۹۲ فلاورجان اصفهان ۳۷٬۷۴۰ ۱۵
۱۹۳ ازنا لرستان ۳۷٬۶۴۵ ۷
۱۹۴ سردشت آذربایجان غربی ۳۷٬۱۱۵ ۱۱
۱۹۵ صومعه‌سرا گیلان ۳۶٬۵۲۲ ۷
۱۹۶ آذرشهر آذربایجان شرقی ۳۶٬۴۷۵ ۸
۱۹۷ دماوند تهران ۳۶٬۴۳۳ ۲۶
۱۹۸ آستانه اشرفیه گیلان ۳۶٬۲۹۸ ۸
۱۹۹ محلات مرکزی ۳۵٬۳۱۹ ۴
۲۰۰ بافت کرمان ۳۵٬۰۰۸

+ نوشته شده در  2010/7/2ساعت 11:11  توسط اطلس ایران وجهان  | 

ایران درسال1385

         ردیف       

 

 

 

نام شهر

 

 

 

استان

 

 

 

 

جمعیت

 

 

 

 

رتبه در

استان

۱ تهران تهران ۷٬۷۰۵٬۰۳۶ ۱
۲ مشهد خراسان رضوی ۲٬۴۱۰٬۸۰۰ ۱
۳ اصفهان اصفهان ۱٬۵۸۳٬۶۰۹ ۱
۴ تبریز آذربایجان شرقی ۱٬۳۷۸٬۹۳۵ ۱
۵ کرج تهران ۱٬۳۷۷٬۴۵۰ ۲
۶ شیراز فارس ۱٬۲۱۴٬۸۰۸ ۱
۷ اهواز خوزستان ۹۶۹٬۸۴۳ ۱
۸ قم قم ۹۵۱٬۹۱۸ ۱
۹ کرمانشاه کرمانشاه ۷۸۴٬۶۰۲ ۱
۱۰ ارومیه آذربایجان غربی ۵۷۷٬۳۰۷ ۱
۱۱ زاهدان سیستان و بلوچستان ۵۵۲٬۷۰۶ ۱
۱۲ رشت گیلان ۵۵۱٬۱۶۱ ۱
۱۳ کرمان کرمان ۴۹۶٬۶۸۴ ۱
۱۴ همدان همدان ۴۷۳٬۱۴۹ ۱
۱۵ اراک مرکزی ۴۳۸٬۳۳۸ ۱
۱۶ یزد یزد ۴۲۳٬۰۰۶ ۱
۱۷ اردبیل اردبیل ۴۱۲٬۶۶۹ ۱
۱۸ بندر عباس هرمزگان ۳۶۷٬۵۰۸ ۱
۱۹ اسلام‌شهر تهران ۳۵۷٬۱۷۱ ۳
۲۰ قزوین قزوین ۳۴۹٬۸۲۱ ۱
۲۱ زنجان زنجان ۳۴۱٬۸۰۱ ۱
۲۲ خرم‌آباد لرستان ۳۲۸٬۵۴۴ ۱
۲۳ سنندج کردستان ۳۱۱٬۴۴۶ ۱
۲۴ گرگان گلستان ۲۶۹٬۲۲۶ ۱
۲۵ ساری مازندران ۲۵۹٬۰۸۴ ۱
۲۶ کاشان اصفهان ۲۴۸٬۷۸۹ ۲
۲۷ گلستان تهران ۲۳۱٬۸۸۲ ۴
۲۸ بروجرد لرستان ۲۲۹٬۵۴۱ ۲
۲۹ قدس تهران ۲۲۹٬۳۵۴ ۵
۳۰ ملارد تهران ۲۲۸٬۶۷۳ ۶
۳۱ دزفول خوزستان ۲۲۸٬۵۰۷ ۲
۳۲ خمینی‌شهر اصفهان ۲۱۸٬۷۳۷ ۳
۳۳ آبادان خوزستان ۲۱۷٬۹۸۸ ۳
۳۴ ورامین تهران ۲۰۸٬۵۶۹ ۷
۳۵ سبزوار خراسان رضوی ۲۰۸٬۱۷۲ ۲
۳۶ نجف‌آباد اصفهان ۲۰۶٬۱۱۴ ۴
۳۷ نیشابور خراسان رضوی ۲۰۵٬۹۷۲ ۳
۳۸ بابل مازندران ۱۹۸٬۶۳۶ ۲
۳۹ آمل مازندران ۱۹۷٬۴۷۰ ۳
۴۰ شهریار تهران ۱۸۹٬۱۲۰ ۸
۴۱ ساوه مرکزی ۱۷۹٬۰۰۹ ۲
۴۲ خوی آذربایجان غربی ۱۷۸٬۷۰۸ ۲
۴۳ قائم‌شهر مازندران ۱۷۴٬۲۴۶ ۴
۴۴ قرچک تهران ۱۷۳٬۸۳۲ ۹
۴۵ بجنورد خراسان شمالی ۱۷۲٬۷۷۲ ۱
۴۶ سیرجان کرمان ۱۶۷٬۰۱۴ ۲
۴۷ بوشهر بوشهر ۱۶۱٬۶۷۴ ۱
۴۸ بیرجند خراسان جنوبی ۱۵۷٬۸۴۸ ۱
۴۹ ایلام ایلام ۱۵۵٬۲۸۹ ۱
۵۰ ملایر همدان ۱۵۳٬۷۴۸ ۲
۵۱ بوکان آذربایجان غربی ۱۴۹٬۳۴۰ ۳
۵۲ مراغه آذربایجان شرقی ۱۴۶٬۴۰۵ ۲
۵۳ رفسنجان کرمان ۱۳۶٬۳۸۸ ۳
۵۴ نسیم‌شهر تهران ۱۳۵٬۸۲۴ ۱۰
۵۵ مهاباد آذربایجان غربی ۱۳۳٬۳۲۴ ۴
۵۶ سقز کردستان ۱۳۱٬۳۴۹ ۲
۵۷ زابل سیستان و بلوچستان ۱۳۰٬۶۴۲ ۲
۵۸ گنبدکاووس گلستان ۱۲۷٬۱۶۷ ۲
۵۹ شاهرود سمنان ۱۲۶٬۹۱۶ ۱
۶۰ شهرکرد چهارمحال و بختیاری ۱۲۶٬۷۴۶ ۱
۶۱ پاکدشت تهران ۱۲۶٬۲۸۱ ۱۱
۶۲ شاهین‌شهر اصفهان ۱۲۶٬۰۷۰ ۵
۶۳ سمنان سمنان ۱۲۴٬۹۹۹ ۲
۶۴ خرمشهر خوزستان ۱۲۳٬۸۶۶ ۴
۶۵ مرودشت فارس ۱۲۳٬۸۵۸ ۲
۶۶ اندیمشک خوزستان ۱۱۹٬۴۲۲ ۵
۶۷ تربت حیدریه خراسان رضوی ۱۱۹٬۳۶۰ ۴
۶۸ مرند آذربایجان شرقی ۱۱۴٬۱۶۵ ۳
۶۹ میاندوآب آذربایجان غربی ۱۱۲٬۹۳۳ ۵
۷۰ بندر ماهشهر خوزستان ۱۰۹٬۹۲۷ ۶
۷۱ بندرانزلی گیلان ۱۰۹٬۶۸۷ ۲
۷۲ شهرضا اصفهان ۱۰۸٬۲۹۹ ۶
۷۳ مسجد سلیمان خوزستان ۱۰۶٬۱۲۱ ۷
۷۴ ایذه خوزستان ۱۰۳٬۶۹۵ ۸
۷۵ جهرم فارس ۱۰۳٬۰۲۳ ۳
۷۶ دورود لرستان ۱۰۰٬۵۲۸ ۳
۷۷ ایرانشهر سیستان و بلوچستان ۹۹٬۴۹۶ ۳
۷۸ بهبهان خوزستان ۹۹٬۲۰۴ ۹
۷۹ نظرآباد تهران ۹۷٬۶۸۴ ۱۲
۸۰ قوچان خراسان رضوی ۹۶٬۹۵۳ ۵
۸۱ یاسوج کهگیلویه و بویراحمد ۹۶٬۷۸۶ ۱
۸۲ جیرفت کرمان ۹۵٬۰۳۱ ۴
۸۳ شوشتر خوزستان ۹۴٬۱۲۴ ۱۰
۸۴ برازجان بوشهر ۹۲٬۲۲۱ ۲
۸۵ مریوان کردستان ۹۱٬۶۶۴ ۳
۸۶ فسا فارس ۹۰٬۲۵۱ ۴
۸۷ اسلام‌آباد غرب کرمانشاه ۸۹٬۴۳۰ ۲
۸۸ میانه آذربایجان شرقی ۸۷٬۳۸۵ ۴
۸۹ خوراسگان اصفهان ۸۶٬۰۶۳ ۷
۹۰ اهر آذربایجان شرقی ۸۵٬۷۸۲ ۵
۹۱ کوهدشت لرستان ۸۵٬۵۱۹ ۴
۹۲ کازرون فارس ۸۴٬۵۹۴ ۵
۹۳ تربت جام خراسان رضوی ۸۳٬۵۵۸ ۶
۹۴ بهشهر مازندران ۸۳٬۵۳۷ ۵
۹۵ محمدشهر تهران ۸۳٬۱۲۶ ۱۳
۹۶ شیروان خراسان شمالی ۸۲٬۷۹۰ ۲
۹۷ دوگنبدان کهگیلویه و بویراحمد ۸۱٬۹۰۲ ۲
۹۸ پارس‌آباد اردبیل ۸۱٬۷۸۲ ۲
۹۹ کاشمر خراسان رضوی ۸۱٬۵۲۷ ۷
۱۰۰ کمال‌شهر تهران ۸۰٬۴۳۵ ۱۴
+ نوشته شده در  2010/7/2ساعت 11:10  توسط اطلس ایران وجهان  | 

 

 

 

 

ردیف     

        
۲۰۲ گناباد خراسان رضوی ۳۴٬۵۶۳

    ۱۰        

۲۰۳ فریدونکنار مازندران ۳۴٬۴۵۲    ۱۱
۲۰۴ درگز خراسان رضوی ۳۴٬۳۰۵    ۱۱
۲۰۵ شاهین‌دژ آذربایجان غربی ۳۴٬۲۰۴    ۱۲
۲۰۶ صحنه کرمانشاه ۳۴٬۱۳۳ ۸
۲۰۷ دولت‌آباد اصفهان ۳۳٬۹۴۱ ۱۶
۲۰۸ سرخس خراسان رضوی ۳۳٬۵۷۱ ۱۲
۲۰۹ رودسر گیلان ۳۳٬۳۲۱ ۹
۲۱۰ استهبان فارس ۳۳٬۱۰۱ ۱۳
۲۱۱ فریمان خراسان رضوی ۳۲٬۶۱۰ ۱۳
۲۱۲ قائن خراسان جنوبی ۳۲٬۴۷۴ ۲
۲۱۳ دلیجان مرکزی ۳۱٬۸۵۲ ۵
۲۱۴ بردسیر کرمان ۳۱٬۸۰۱ ۱۰
۲۱۵ خورموج بوشهر ۳۱٬۶۶۷ ۴
۲۱۶ رامسر مازندران ۳۱٬۶۵۹ ۱۲
۲۱۷ بافق یزد ۳۰٬۸۶۷ ۴
۲۱۸ طبس یزد ۳۰٬۶۸۱ ۵
۲۱۹ دهبارز هرمزگان ۳۰٬۰۶۰ ۳
۲۲۰ قهدریجان اصفهان ۳۰٬۰۰۲ ۱۷
۲۲۱ اشنویه آذربایجان غربی ۲۹٬۸۹۶ ۱۳
۲۲۲ کردکوی گلستان ۲۸٬۹۹۱ ۶
۲۲۳ فرخ‌شهر چهارمحال و بختیاری ۲۸٬۹۲۰ ۳
۲۲۴ کنارک سیستان و بلوچستان ۲۸٬۶۵۸ ۷
۲۲۵ گرمی اردبیل ۲۸٬۳۴۸ ۵
۲۲۶ الشتر لرستان ۲۸٬۳۰۶ ۸
۲۲۷ هادی‌شهر آذربایجان شرقی ۲۷٬۸۴۲ ۹
۲۲۸ فومن گیلان ۲۷٬۷۶۳ ۱۰
۲۲۹ ایوان ایلام ۲۷٬۷۵۲ ۲
۲۳۰ کلاله گلستان ۲۷٬۶۶۱ ۷
۲۳۱ حمیدیا یزد ۲۷٬۶۱۱ ۶
۲۳۲ دهلران ایلام ۲۷٬۶۰۲ ۳
۲۳۳ گراش فارس ۲۷٬۵۷۴ ۱۴
۲۳۴ محمودآباد مازندران ۲۷٬۵۶۱ ۱۳
۲۳۵ آق‌قلا گلستان ۲۷٬۴۰۲ ۸
۲۳۶ بهار همدان ۲۷٬۲۷۱ ۶
۲۳۷ جویبار مازندران ۲۷٬۱۱۷ ۱۴
۲۳۸ مهریز یزد ۲۶٬۳۶۴ ۷
۲۳۹ سمیرم اصفهان ۲۶٬۲۶۰ ۱۸
۲۴۰ عجب‌شیر آذربایجان شرقی ۲۶٬۲۳۵ ۱۰
۲۴۱ فارسان چهارمحال و بختیاری ۲۶٬۲۱۹ ۴
۲۴۲ مینودشت گلستان ۲۵٬۹۸۳ ۹
۲۴۳ قیدار زنجان ۲۵٬۵۲۵ ۴
۲۴۴ پردیس تهران ۲۵٬۳۶۰ ۲۷
۲۴۵ بندرلنگه هرمزگان ۲۵٬۳۰۳ ۴
۲۴۶ امیرکلا مازندران ۲۵٬۱۸۶ ۱۵
۲۴۷ هندیجان خوزستان ۲۵٬۱۰۰ ۱۷
۲۴۸ وحیدیه تهران ۲۴٬۸۷۱ ۲۸
۲۴۹ سردرود آذربایجان شرقی ۲۴٬۸۵۸ ۱۱
۲۵۰ رامشیر خوزستان ۲۴٬۷۸۲ ۱۸
۲۵۱ قشم هرمزگان ۲۴٬۴۶۱ ۵
۲۵۲ نائین اصفهان ۲۴٬۴۲۴ ۱۹
۲۵۳ گرمه جاجرم خراسان شمالی ۲۴٬۳۶۸ ۴
۲۵۴ ملکان آذربایجان شرقی ۲۳٬۹۸۹ ۱۲
۲۵۵ بندر کنگان بوشهر ۲۳٬۹۲۱ ۵
۲۵۶ نصیرآباد تهران ۲۳٬۸۰۲ ۲۹
۲۵۷ قائمیه فارس ۲۳٬۷۳۴ ۱۵
۲۵۸ فردوس خراسان جنوبی ۲۳٬۴۰۵ ۳
۲۵۹ کرهرود مرکزی ۲۳٬۳۹۹ ۶
۲۶۰ شیبان خوزستان ۲۳٬۲۱۱ ۱۹
۲۶۱ کلیشاد و سودرجان اصفهان ۲۳٬۲۰۳ ۲۰
۲۶۲ راور کرمان ۲۲٬۹۱۰ ۱۱
۲۶۳ دیواندره کردستان ۲۲٬۸۴۲ ۸
۲۶۴ لردگان چهارمحال و بختیاری ۲۲٬۷۲۸ ۵
۲۶۵ گل‌دشت اصفهان ۲۲٬۶۹۳ ۲۱
۲۶۶ قره‌ضیاءالدین آذربایجان غربی ۲۲٬۵۸۹ ۱۴
۲۶۷ پلدختر لرستان ۲۲٬۵۸۸ ۹
۲۶۸ صفاشهر فارس ۲۲٬۲۵۴ ۱۶
۲۶۹ بردسکن خراسان رضوی ۲۲٬۲۱۱ ۱۴
۲۷۰ کوار فارس ۲۲٬۱۵۸ ۱۷
۲۷۱ حمیدیه خوزستان ۲۱٬۹۷۷ ۲۰
۲۷۲ نور مازندران ۲۱٬۸۰۶ ۱۶
۲۷۳ خرامه فارس ۲۱٬۶۸۳ ۱۸
۲۷۴ آبدانان ایلام ۲۱٬۶۶۲ ۴
۲۷۵ گتوند خوزستان ۲۱٬۴۲۸ ۲۱
۲۷۶ لامرد فارس ۲۱٬۳۶۵ ۱۹
۲۷۷ خواف خراسان رضوی ۲۱٬۱۶۰ ۱۵
۲۷۸ ابرکوه یزد ۲۰٬۹۹۴ ۸
۲۷۹ باغ‌ملک خوزستان ۲۰٬۸۴۴ ۲۲
۲۸۰ کیش هرمزگان ۲۰٬۶۶۷ ۶
۲۸۱ مهدی‌شهر سمنان ۲۰٬۵۸۱ ۵
۲۸۲ خوانسار اصفهان ۲۰٬۴۹۰ ۲۲
۲۸۳ حسن‌آباد تهران ۲۰٬۴۵۱ ۳۰
۲۸۴ گز اصفهان ۲۰٬۴۳۲ ۲۳
۲۸۵ خورزوق اصفهان ۲۰٬۳۰۱ ۲۴
۲۸۶ حاجی‌آباد هرمزگان ۲۰٬۲۶۴ ۷
۲۸۷ دهگلان کردستان ۲۰٬۲۲۶ ۹
۲۸۸ بیدستان قزوین ۲۰٬۱۱۰ ۷
۲۸۹ هفشجان چهارمحال و بختیاری ۲۰٬۰۴۲ ۶
۲۹۰ گالیکش گلستان ۲۰٬۰۰۹ ۱۰

+ نوشته شده در  2010/7/2ساعت 11:1  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دریاچه طشک 

 دریاچه طشک

درياچه‎ هاي بختگان و طشك دو فرونشست ميان‎كوهي هستند كه ارتفاع آنها از سطح درياي آزاد حدود 1558 متر است. درياچة بختگان كه در باختر نيريز قرار داردو به صورت يك فروافتادگي كشيده به طول تقريبي 70 تا 100 كيلومتر است كه روند شمال باختر – جنوب خاور دارد و سطح زير پوشش آن حدود 2000 كيلومترمربع است. سواحل اين درياچه با رسوبات سفيدرنگ تبخيري پوشيده شده‎اند ولي در سواحل نزديك به سنگ‎هاي افيوليتي، رنگ تيره‎تر است. درياچة طَشك با وسعت تقريبي 800 كيلومترمربع در شمال باختري درياچة بختگان و 160 كيلومتري خاور شيراز قرار دارد. تنها راه ارتباطي اين دو درياچه، از طريق دلتاي رودكُر است كه بخشي از آن به درياچة بختگان و بخش ديگر به درياچة طشك مي‎ريزد. تعدادي جزيره و شبه جزيرة كوچك و بزرگ از جنس راديولاريت، سنگ‎هاي پلاژيك و آهك‎هاي سروك در اين دو درياچه وجود دارند كه مهم‎ترين آنها جزاير نرگس و گنبان (در درياچة طشك) و جزيرة مناك در درياچة بختگان است كه مساحت آنها، تابع شرايط بارندگي سالانه است. بلندترين نقطة جزيرة گنبان 1734 متر از سطح دريا است كه از سطح درياچه حدود 185 متر بلندتر است. درياچة طشك ژرفايي كمتر از بختگان دارد و در فصول خشك، ارتباط آن با بختگان قطع مي‎شود.
دریاچه طشک


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/7/1ساعت 22:23  توسط اطلس ایران وجهان  | 

انگلیسی :  mour-zard-zeilaey lake    

نام فارسی :  درياچه مور زرد زيلايى 

 

 

موقعیت جغرافیایی

درياچه مور زرد زيلايى

اين درياچه در حدود 180 کيلومترى شمال باخترى ياسوج و جنوب لردگان  در ارتفاع 2180 مترى از سطح دريا قرار دارد. برم‎مورزرد زيلايى و برم‎دلي‎بو نام‎هاى ديگر اين درياچه است. به نظر مي‎رسد که اين درياچه از انواع کارستى باشد و آب آن از چشمه‎هاى کارستى و روان آب‎هاى سطحى تأمين ‎شود. اين درياچه در نقشهٔ جغرافيايى به نام برم مور زرد ثبت شده است. آب اين درياچه از ارتفاعات تنگ سيب و کوه‌هاى داربرى سرچشمه مى‌‌گيرد و پس از طى مسافتى حدود ۱۰ تا ۱۵ کيلومتر به درياچهٔ برم مور زرد سرازير مى‌شود. چشمه‌‌هاى متعددى نيز در اطراف درياچه مى‌جوشند. درياچهٔ زيلايى بيش از ۳۵ هکتار وسعت دارد. حداکثر و متوسط عمق درياچه به ترتيب ۱۴ و ۸ متر

+ نوشته شده در  2010/7/1ساعت 22:23  توسط اطلس ایران وجهان  | 

انگلیسی :  mour-zard-zeilaey lake    

نام فارسی :  درياچه مور زرد زيلايى 

 

 

موقعیت جغرافیایی

درياچه مور زرد زيلايى

اين درياچه در حدود 180 کيلومترى شمال باخترى ياسوج و جنوب لردگان  در ارتفاع 2180 مترى از سطح دريا قرار دارد. برم‎مورزرد زيلايى و برم‎دلي‎بو نام‎هاى ديگر اين درياچه است. به نظر مي‎رسد که اين درياچه از انواع کارستى باشد و آب آن از چشمه‎هاى کارستى و روان آب‎هاى سطحى تأمين ‎شود. اين درياچه در نقشهٔ جغرافيايى به نام برم مور زرد ثبت شده است. آب اين درياچه از ارتفاعات تنگ سيب و کوه‌هاى داربرى سرچشمه مى‌‌گيرد و پس از طى مسافتى حدود ۱۰ تا ۱۵ کيلومتر به درياچهٔ برم مور زرد سرازير مى‌شود. چشمه‌‌هاى متعددى نيز در اطراف درياچه مى‌جوشند. درياچهٔ زيلايى بيش از ۳۵ هکتار وسعت دارد. حداکثر و متوسط عمق درياچه به ترتيب ۱۴ و ۸ متر

+ نوشته شده در  2010/7/1ساعت 22:23  توسط اطلس ایران وجهان  | 

دریاچه بختگاندریاچه بختگاندو فرونشست ميان‎كوهي هستند كه ارتفاع آنها از سطح درياي آزاد حدود 1558 متر است. درياچة بختگان كه در باختر نيريز قرار داردو به صورت يك فروافتادگي كشيده به طول تقريبي 70 تا 100 كيلومتر است كه روند شمال باختر – جنوب خاور دارد و سطح زير پوشش آن حدود 2000 كيلومترمربع است. سواحل اين درياچه با رسوبات سفيدرنگ تبخيري پوشيده شده‎اند ولي در سواحل نزديك به سنگ‎هاي افيوليتي، رنگ تيره‎تر است. درياچة طَشك با وسعت تقريبي 800 كيلومترمربع در شمال باختري درياچة بختگان و 160 كيلومتري خاور شيراز قرار دارد. تنها راه ارتباطي اين دو درياچه، از طريق دلتاي رودكُر است كه بخشي از آن به درياچة بختگان و بخش ديگر به درياچة طشك مي‎ريزد. تعدادي جزيره و شبه جزيرة كوچك و بزرگ از جنس راديولاريت، سنگ‎هاي پلاژيك و آهك‎هاي سروك در اين دو درياچه وجود دارند كه مهم‎ترين آنها جزاير نرگس و گنبان (در درياچة طشك) و جزيرة مناك در درياچة بختگان است كه مساحت آنها، تابع شرايط بارندگي سالانه است. بلندترين نقطة جزيرة گنبان 1734 متر از سطح دريا است كه از سطح درياچه حدود 185 متر بلندتر است. درياچة طشك ژرفايي كمتر از بختگان دارد و در فصول خشك، ارتباط آن با بختگان قطع مي‎شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/7/1ساعت 22:22  توسط اطلس ایران وجهان  | 

هامون جازموریان ما بین كوه های مكران و شاهسواران قرار دارد كه از خاور به باختر تقریبا به درازای 300 كیلومتر و از شمال به جنوب به پهنای 100 كیلومتر گسترده شده است. در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می نامند و انبوهی و كثرت آن را موریان می گویند. به همین سبب، این ناحیه به جازموریان معروف شده است. این دریاچه فصلی، در باختر بلوچستان قرار دارد و نیمی از آن در استان كرمان واقع شده است. مساحت حوزه ی آب ریز آن 69000 كیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا 300 متر است. محدوده آب گیر كامل دریاچه در مواقع پر آبی 3300 كیلومتر مربع و در مواقع كم آبی به طور متوسط 2500 كیلومتر مربع است.
دریاچه نمک هامون جازموریان
رود های هلیل رود و بمپور به این هامون می ریزند. بر خلاف تمام هامون های بسته درونی ایران، خاک های هامون جازموریان چندان شور نیست و زمین آن از قلوه سنگ ها و لایه های شنی و آهكی تشكیل شده است. هامون جازموریان در دوره های اخیر زمین شناسی مسدود شده است و در گذشته رودهای هلیل رود و بمپور در جنوب باختری آن به دریای عمان می ریختند. چین خوردگی زمین، دره را مسدود ساخته و آن را به صورت هامون كنونی درآورده است. هامون جازموریان بر خلاف هامون های دیگر ، آب شیرین دارد و شوری آن بسیار كم است. علت شیرینی این است كه آب در آن ساكن نیست و زهكش طبیعی دارد. در فصول بارانی در قسمت های عمیق این دریاچه آب مشاهده می شود ولی در سایر مواقع به شكل مرداب و باتلاق در می آید.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  2010/7/1ساعت 22:21  توسط اطلس ایران وجهان  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر